Fermerët, naftën pa taksa /Në Korçë do e përfitojnë 9 mijë persona
14/01/2021 12:26

Fermerët shqiptarë prej vitesh kanë kërkuar heqjen e akcizës dhe taksave të tjera mbi naftën që përdoret për bujqësinë, sepse këto u rëndojnë shumë ekonomive të tyre. Ndërsa brenda pak ditësh pritet të nisin aplikimet për tu bërë pjesë e skemës lehtësuese të heqjes së akcizës së naftës në qarkun e Korçës janë 9000 fermerë që përfitojnë. Domosdoshmëria për të qenë të pajisur me nipt fermeri nga ana tjetër ka bërë që të dyfishohen edhe aplikimet për tu pajisur dhe për të për mbushur këtë kriter. Nga ana tjetër ka ende fermerë që edhe pse mund të përfitojnë nga kjo skemë duken ende të paqartë për procedurat dhe lehtësimin në kostot e tyre ndërsa pohojnë se fitimet në kultivimin e disa prodhimeve si gruri apo misri janë minimale. Por ndërsa fermerët shqetësohen se nga Nipt mund t’ju lindin detyrime, nga Drejtoria e Bujqësisë bëhet me dije se për ta nuk ka asnjë kosto shtesë. Prej 15 janarit dhe deri në 25 shkurt fermerët kanë mundësinë që të aplikojnë për të përfituar nga ky regjim i ri që u jep naftën pa taksa dhe që thuajse përgjysmon shpenzimet e tyre por skema lë jashtë fermerët apo familjet fermerë që kanë më pak se 4 dynym tokë.

Top News – Skema e opozitës për zgjedhjet…! Dy lista për të rrëzuar Edi Ramën në 25 prill
23/01 19:56
Kamza “nuk njeh” covid/ Qytetarët nuk respektojnë masat mbrojtëse
23/01 19:51
Top News – Zgjerimi i detit, shkak për luftë! Media gjermane shkruan për 12 miljet greke
23/01 19:45
Diskriminim gjinor me pagat/ Femrat duan arsimin më shumë. Meshkujt marrin pagat më të larta
23/01 19:42
Top News – 23 gjyqtarë nën hetim nga SPAK/ Disa u shkarkuan, të tjerë dhanë dorëheqjen
23/01 19:39
Korçë/ Rikthehen reshjet e borës. Kush shkon në fshatrat turistikë, të pajiset me gomat e dimrit e me zinxhirë
23/01 19:36
Projektet për Beratin/ Kryeministri Rama inspekton ndërtimin e rrugëve
23/01 19:22
Top News – Kujdes! Reshje shiu e vërshime uji/ Paralajmërimi i IGJEUM, ja 4 qarqet në rrezik
23/01 18:52
Top News – Covid 19, sërish shifra të larta/ 7 humbje jete dhe 786 raste të reja në 24 orë
23/01 18:50
Top News – Aksidenti horror në mes të Tiranës/ Policia mohon lidhjen e autorit me ndonjë zyrtar
23/01 18:49
Rama në Berat: Edhe stacioni i zjarrfikësve të qytetit që do rilindë krejtësisht
23/01 17:07
Në Urën Vajgurore/ Rama: Do mundësohet hapja e një pike promovimi e tregtimi të prodhimeve të zonës
23/01 16:47
Rama: Rruga e malit të Tomorrit po merr formë dita-ditës
23/01 16:37
Top News -Veliaj çon në gjykatë Grida Dumën/ Lejet në Bashkinë e Tiranës të pandikuara nga interesat
23/01 16:33
Top News – Reshje intensive gjithë fundjavën/ Pritet rritje të prurjeve të lumenjve
23/01 16:33
Top News – Grabitet pika e ‘Kredo.al’/ Tiranë, punonjësit u kërcënuan me armë
23/01 16:33
Top News – Punimet në by pass-in e Vlorës/ Do jetë gati para nisjes së sezonit veror
23/01 16:32
Top News – Vaksinat e COVAX mbërrijnë në prill/ Manastirliu-kemi parapaguar, jemi në grupin e parë
23/01 16:32
Top News – Investimet në zonën e Beratit/ Kryeministri Rama inspekton punimet në disa projekte
23/01 16:05
Kamza “nuk njeh” covid/ Qytetarët nuk respektojnë masat mbrojtëse
23/01 15:52