Ferma eksperimentale/ Ish-luftëtari i UÇK që kultivon frutat e rralla në Dibër
21/09/2020 12:32

Ish-luftëtar i UÇK-së, Zija Keshi sot është fermeri që kultivon bimë medicinale dhe fruta nga e gjithë bota. Tokën e tij ai e ka kthyer në një minikopsht botanik. Nga 16 bimë të ndryshme që ka kultivuar, ky frut i vogël që ngjan me boronicën tonë sipas tij është princesha e kësaj fermere. Fermeri nga Dibra me 8 klasë shkollë është i vetme në Shqipëri që ka certifikuar frutin me origjinë amerikane. Një tjetër frut i çuditshëm ndodhet në fermën e Zijaut është molla nga Tibeti me emrin Diamanti i Kuq, dhe një tjetër mollë me emrin Ridlove. Fermeri Zija Keshi, sot nuk kërkon të pasurohet me para, ai thotë që ka ardhur koha që fermerët shqiptarë të pasurojnë tokën me fruta të reja përveç atyre tradicionale.

Top Channel/ Covid la pasoja të rënda në shkollim! 70% e fëmijëve deri në 10 vjeç s’dinë të lexojnë
08/12 22:35
Top News-Aksidentet, shifra si në kohë lufte!/165 persona kanë humbur jetën brenda vitit
08/12 22:32
Top News-“Të djeg ty dhe fëmijët”/Shqiptari arrestohet pasi kërcënoi me çekiç gruan
08/12 21:37
Top News-Vrasësi i penduar në sallën e gjyqit/‘Nuk duroj dot të më shajë bashkëshortja’
08/12 21:34
Top News-Covid vijon të marrë jetë njerëzish/Qindra qytetarë të infektuar brenda 24 orëve
08/12 21:13
Top Channel/ Tirana gjallëron nga atmosfera festive, ndizen dritat dhe në liqenin artificial
08/12 20:01
Top Channel/ Aksidentet 165 viktima në 2021/ Nga janari deri në nëntor kanë ndodhur 3212 aksidente
08/12 19:47
Top Channel/ Të përçarë pas 31 vitesh/ Flasin dy ish-dhjetoristët Aleksandër Biberaj e Astrit Patozi
08/12 19:43
Top News-4 shqiptarët më të kërkuar nga EUROPOL!/Kush janë kriminelët që kanë alarmuar Evropën
08/12 18:07
Top News- Një javë nga vendimi i BE/A do të hapë Shqipëria negociatat në dhjetor!
08/12 17:43
Top News-Zyrtarët e Albpetrol në pranga/Arrestohet për vjedhje të naftës me autobusë
08/12 16:54
Top News – Rinia që ndau Berishën me Bashën!/ PD nga 8 Dhjetori 1990, në 8 Dhjetor 2021!
08/12 15:58
Top Channel/ Tirana kryeqyteti i rinisë, koncert festiv në Pallatin e Kongreseve
08/12 15:48
Top News- Bllokohet zona turistike e Lëpushës/ Asnjë borëpastruese, banorët kërkojnë ndihmë
08/12 15:45
Top Channel/ 5 mijë lekë për 683 mijë pensionistë, reagojnë të moshuarit. A ju mjafton shpërblimi?
08/12 15:45
Top Channel/Ndalohet vrasja për trafik droge, arrestohen tre persona. Dy autorët janë në kërkim
08/12 15:34
Top Channel/ Pedagog pa mesatare! Ndodh te Mjekësia, reagojnë pedagogët e tjerë
08/12 15:28
Top Channel/ Shiu ndërpreu dritat, banorët e Zejmenit në Lezhë vuajnë sa herë ka reshje
08/12 15:26
Top Channel/ Në Obot, varkat janë gati, banorët janë në pritje të përmbytjeve
08/12 15:24
Top Channel/Protestë për mbylljen e autostradës.Lushnje-Rrogozhinë-Fier, IKMT bllokoi daljen anësore
08/12 15:22