Elbasan/ Gjimnazistë me Covid-19 te “Dhaskal Todri”, merren masa për mbylljen e klasës
20/10/2020 15:22

Një grup i klasës së 12-të në gjimnazin Dhaskal Todri në Elbasan u mbyll pasi një pjesë e nxënësve rezultuan pozitivë me Covid-19. Për të mos lejuar që kjo klasë të kthehet në burim infeksioni në këtë shkollë, Inspektoriati Shëndetësor ka marrë masa duke e mbyllur këtë klasë dhe duke karantinuar 17 nxënësit e këtij grupi. Gjendja e tyre shëndetësore paraqitet e mirë, ata po ndjekim mësimin online ndërkohë që pritet përgjigja e tamponit për pjesën tjetër. Bashkia e Elbasanit ka marrë masa një ditë më parë për dezinfektimin e të gjithë shkollës. Në të gjithë shkollën, në Zyrën Vendore Arsimore Elbasan rezultojnë të prekur 20 mësues. Ata janë zëvendësuar me mësues të portalit apo mësues, të cilët kryejnë praktikën në shkolla për të bërë të mundur që të mos humbasë asnjë orë mësimi. Por ajo që i druhen tashmë mësues e prindër është një mbyllje e mundshme e shkollave, që për procesin edukativ të këtyre fëmijëve do të ishte shumë problematike.

Top News – Kush i ka në shënjestër! Të ‘fortët’ me dedektivë privatë
26/11 22:35
Top News – Universiteti bujqësor/ Nis puna për konviktet e reja
26/11 21:37
Caktohen klasat e mësimit online/ Ministrja e arsimit tregon se si do zhvillohet mësimi
26/11 19:54
Në shtëpi të re pas tërmetit/ Historia e familjes Qordja nga Farka e Tiranës
26/11 19:51
1000 banesa deri në dhjetor/ 34 miliardë lekë janë dhënë deri më tani për rindërtimin
26/11 19:35
Top News – Bien ne kurth policor/ 22 të kërkuar, 30 vjet të fshehur
26/11 19:15
Top News – Udhëzimi me numër 44/ Ministria heq dorë, fiton biznesi
26/11 17:58
Nis puna për konviktet e reja të studentëve të UBT, Veliaj: Kushte komode për 2200 studentë
26/11 17:55
Top News – Një muaj në përgjim…! 4 kg heroinë, si u zbulua trafiku
26/11 17:42
Top News – Covid, shifrat në 24 orë/ 656 raste të reja dhe 10 viktima
26/11 17:24
Top News – 659 gjoba për maskat/ 11 ndëshkohen se dolën pas 22.00
26/11 17:23
Ndërron jetë një 52-vjeçare, dyshohet se u vetëhodh nga kati dytë i banesës
26/11 17:21
Vora, një nga vendet më të prekura, një vit pas tërmetit të 26 nëntorit
26/11 17:20
Top News – Mësimi i alternuar/ Ministrja kushi shpjegon vendimin
26/11 16:36
Top News – Meta-1 vit pas tërmetit/ Më shumë mbeshtetje për të prekurit
26/11 16:35
Top News – Basha me familjen Çuka/ Humben dy pjesetare nga termeti
26/11 16:33
Top News – U konfliktuan me arm/ Elbasan, në pranga tre persona
26/11 16:14
Kapet heroinë në Elbasan/ Policia gjen një sasi të konsiderueshme drogë
26/11 16:11
Laçi ende i shkatërruar/ Tërmeti la të pastrehë qindra banorë
26/11 16:11
Shkaktarët e tragjedisë/ Pas një viti nisin të mbyllen hetimet për ndërtuesit
26/11 16:10