Ekskluzive/ Presidenti ambasadorëve: Parlamenti të tërhiqet nga ndryshimi i Kushtetutës
24/07/2020 15:13

Presidenti Ilir Meta, në takimin me ambasadorët e vendeve të BE u paraqiti një dokument në Anglisht që disponohet nga gazetari Top Channel, Muhamed Veliu. Kreu i shtetit ngre alarmin se ndryshimet kushtetuese po ndodhin në mënyrë të njëanshme. “Mirëprita votimin në parlament të marrëveshjes së 5 Qershorit. Parlamenti I tanishëm duhet të tërhiqet nga çdo tentativë për të miratuar në mënyrë të njëanshme ndryshimet në nivel kushtetues. Ky parlament nuk gëzon legjitimitet politik. Më e rëndësishmja ky parlament me vetëm 122 deputetë nuk e ka kuorumin e duhur kushtetues të 140 deputetëve. Miratimi ndryshimeve kushtetuese me shpejtësi pa pasur një proces shterues si asnjëherë më parë përmes një parlamenti të kontestuar dhe në mungesë të Gjykatës Kushtetuese , minon rendin kushtetues, stabilitetin dhe përfaqësimin demokratik” thuhet në këtë dokument.

Top News-Dy qëndrime nga PD për zgjedhjet/Përçarja bëhet fakt, konfirmohet kriza
19/01 22:44
Top News – Meta vendos, a do pranojnë PD e PS!/Dy datat e mundshme për zgjedhjet në 6 bashki
19/01 20:14
Top News – Në pritje të zgjedhjeve lokale…!/ Pse mbetën pa kryetarë 6 bashkitë e vendit
19/01 18:22
Top News-Mes dy datave cilën pranon KQZ!/Celibashi, i kthen përgjigje presidentit Meta
19/01 17:51
Top News – Dy PD për zgjedhjet e pjesshme/Noka konfirmon pjesëmarrjen në të 6 bashkitë
18/01 19:33
Top Channel/ PD e përçarë në kuvend/ Si do funksionojnë komisionet parlamentare
18/01 12:43
Top Channel/ Ministrja gjermane në Tiranë: Shqipëria në BE, rëndësi strategjike
18/01 11:50
Top News- Këlliçi-Nikollës: E trishtë që ju vendosni se cilët mund të jenë deputetët e PD
17/01 18:38
Top News-Shehu ka një kërkesë për Nikollën: Mos u bëni bashkëpunëtore e dokumentave të parregullta
17/01 18:31
Top News – Plas keq debati në Parlament mes Nokës dhe Nikollës
17/01 18:29
Top News – Fatmir Mediu: Nuk dëgjova se kush do jenë anëtarët alternantë
17/01 18:27
Top News – ‘Lulzim Brava nuk më përjashton nga PD, futi kriminelë’ -shpërthen deputeti në Parlament
17/01 18:22
Top Channel/ “Turqia u sprovua, por përmbushëm premtimin”, urimi i Erdogan nga Laçi
17/01 14:25
Top Channel/ Erdogan: Kam sjellë dashurinë e miliona zemrave dhe përshëndetjet e popullit turk
17/01 14:17
Top Channel/ Rama për Erdogan: I jep kujtim fjalës vëllazëri
17/01 14:10
Top Channel/ Rama tregon çfarë i tha Erdogan kur e takoi për herë të parë
17/01 14:07
Top News – Kush ka shumicën? Beteja Basha-Berisha nga Tirana shkon në bazë
16/01 16:17
Top News-‘Beteja jonë po bëhet për liri’, demokratët e Shkodrës brohorasin në takim me Berishën
16/01 15:02
Top News-Berisha: Ndahuni nga Lulzim Basha sepse atë e pret vrima e miut
16/01 15:02
Top News-‘Rroftë Shqipëria’! Mbyllet me entuziasëm takimi i Berishës në Shkodër
16/01 15:01