Dy mandatet në Tiranë për PS e PD/ Do i hiqet një mandat PS në Gjirokastër dhe një PD në Dibër
01/12/2020 15:17

Lëvizjet demokrafike pritet të ndryshojnë hartën elektorale të paktën në 3 qarqe në zgjedhjet e 2021. Në projektvendimin e përgatitur nga organi kryesor i administrimit te zgjedhjeve parashikohet që Tirana të ketë dy deputetë më shumë duke e çuar numrin e mandateve nga 34 ne 36, ndërkohë Gjirokastra dhe Dibra pritet te humbasin nga një mandat. Dy partitë e mëdha duket se nuk preken nga shpërndarja e re e mandateve pasi në Tiranë mandatet e shtuara ndahen ne mënyrë të barabartë një për PD dhe një për PS. Në zgjedhjet e shkuara parlamentare Partia Demokratike në kryeqytet arriti të fitonte 11 deputet, me shtimin e dy mandateve të reja për qarkun e Tiranës, ku njëri sipas rezultatit të zgjedhjeve të 2017 i kalon PD-së, atëherë fitues rezulton edhe Gert Bogdani i renditur i 12-ti. Socialistët në këtë qark arritën të fitonin 18 deputet dhe sipas të njëjtës përllogaritje mandatesh, PS-së në këtë zonë zgjedhore do të fitonte 19 deputet. Ndarja e re e mandateve e bën qarkun e Dibrës me 5 mandate nga 6 dhe ai që cenohet është mandati i dytë i demokratëve në këtë zonë, pra Xhemal Gjunkshi nëse i referohemi zgjedhjeve te shkuara . Konkretisht Partia Demokratike arriti të fitonte në zgjedhjet e 2017 dy mandate parlamentare me një total prej 21.331 votash. Por, me rishpërndarjen e deputetëve, rezulton se deputetin e dytë në këtë zonë demokratët nuk do ta arrinin ta fitojnë dot pasi do t’ju nevojitej një numër më i madh votash. Në Gjirokastër panorama e ndryshimeve të mandateve prek socialistët. Në zgjedhjet e 2017-tës Partia Socialiste mori tre mandate parlamentare, përkatësisht Bledar Cuci, Mirela Kumbaro dhe Flamur Golemi. Ky i fundit dha dorëheqjen nga mandati i deputetit duke u zgjedhur në krye të Bashkisë Gjirokastër dhe në Kuvend u fut Artemis Malo. Por, ky mandat i tretë është ai që i bie socialistëve. Konkretisht PS mori 27.222 vota dhe ndarja e re duke ulur numrin e mandateve për këtë zonë zgjedhore rrit më shumë pragun natyral për fitimin e mandatit të tretë.

Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ Kreu i PBDNJ mund të kandidojë në Korçë. Në Vlorë do jetë PDIU
15/01 19:44
Top News – Bilanci i Ramës për përmbytjet/ Vasili-provokim për shqiptarët nën ujë e pa shtëpi
15/01 17:15
Top News – PS mbyll fazën e dytë/ ‘Deputeti që duam’, Balla: një epoke të re
15/01 14:43
Top News – Në kantierin e Thumanës/ Rama e Pacolli inspektojnë ndërtimin e apartamenteve
15/01 14:03
Thumanë; Rama: Nis ndërtimi i apartamenteve. Pacolli: Do jetë qytezë moderne
15/01 12:24
Top News – Për 14 muaj do përfundojë vaksinimi/ Rama-do marrim 2.2 milionë vaksina anticovid
15/01 12:01
‘Deputeti që Duam’/ Fleckenstein të rinjve: Qëndroni të vendosur dhe të guximshëm
15/01 11:17
Rama: 3 skenarët e vaksinimit, ne duam ta mbyllim për 14 muaj. 2.2 milion njerëz për tu vaksinuar
15/01 03:08
“Në kohë tërmeti, me dy vila”/ Video e Ramës për Bashën, me deklaratën e Topallit
14/01 15:51
Ndoka e Shehi në listat e PD/ Arrihet marrëveshja. Kreu i PDK në Shkodër, Shehi në Tiranë
14/01 15:23
Merkel inkurajoi Ramën/ Gazeta Bild, komenton ndërmjetësimin mes Turqisë e Greqisë
14/01 12:14
Top News – Kryemadhi per trafikun në Tiranë/ Lojë e Bashkisë, të shkosh në qënder tregtare
14/01 12:11
Rudina Hajdari kandidate në Elbasan si anëtare e nismës “Thurje”
14/01 11:53
Top News – Basha publikon shifrat/ Krahason pasurinë e shqiptarëve me të ministrave
14/01 11:10
Meta rrëzon ligjin për taksat e kromit/ Presidenti: Situatë ekstreme e trajtimit preferencial
13/01 15:31
Top News – Ligji “për taksën kombëtare”/ Presidenti Meta e kthen për shqyrtim në Kuvend
13/01 12:09
Zgjedhjet e 25 Prillit/ Mediu nuk pret Bashën, prezanton kandidatët për Tiranën
13/01 11:58
Top News – Premtimi i kryetares e LSI, Kryemadhi/ “Një standart si për të pasurit dhe të varfërit’
13/01 11:21
Top News – Basha akuza ndaj qeverisë/ Ngado varfëri, ministrat hanë 1000 dollarë bifteku
12/01 11:42
Top News – ‘Paaftësi menaxhimi’/ Kryemadhi: po kalojmë nga kriza në krizë
12/01 11:41