Drejtuesja e KQZ: Më kërcënuan/ Valdete Daka akuzon ata që u penguan të kandidojnë
21/01/2021 15:36

Pas informimit të publikut se Këshilli Gjyqësor ka rekomanduar largimin 47 emrat të partive politike nga listat e kandidateve për deputet, janë bërë kërcënime në drejtim të KQZ-së dhe kryetares së saj, Valdete Daka. Kështu ka deklaruar kjo e fundit, e cila përmes një konference për media tha se kërcënimet janë bërë nga partitë politike dhe individë dhe kanë për qëllim ta pamundësojnë zbatimin e Kushtetutës dhe Ligjeve në Fuqi. “Është bërë e lehtë për burrat e politikës që të sulmojnë një gjyqtare, një grua dhe një nënë që nuk e mbron dhe nuk e mbështet asnjë parti politike. Mund të ndodh që partive politike herë u pëlqejnë vendimet e KQZ-së dhe herë-herë jo. Por, megjithëkëtë, këto vendime janë të bazuara në Ligjin për Zgjedhjet e Përgjithshme, me të cilin i organizojmë zgjedhjet. Kërcënimet publike ndaj meje dhe shqetësimet që po i përjeton familja ime – janë të paprecedentë dhe të rrezikshme.” Daka nuk tregoi se nga cilat parti dhe persona ka pranuar kërcënime, duke mos pranuar as pyetje nga gazetarët. Por, ka bërë apel se të gjithë personat që pretendojnë se u është bërë e padrejtë të ankohen në organet përkatëse. “Unë, Valdete Daka nuk i kam shkruar dhe as votuar këto ligje, por si gjyqtare dhe si drejtuese e KQZ-së, i garantoj qytetarët e Republikës së Kosovës se do t’i zbatoj germë për germë. Kushtetutën dhe Ligjet, të mira apo të këqija, kështu siç janë, i kanë votuar deputetët e partive tuaja në Kuvendin e Republikës së Kosovës.” Deklarime publike për këtë vendim gjatë 20 janarit, bëri nënkryetari i LVV-së, Glauk Konjufca, që në një studio televizive tha se moscertifikimi i 47 deputetëve, përfshirë këtu edhe kreun e partisë së tij, Albin Kurtin, po bëhet për eliminime politike dhe për të respektuar aktgjykimin e Gjykatës Kushtetutuese. Ndërsa anëtari tjetër, Xhelal Svelca kishte deklaruar se “Daka nuk bën që preferencën e saj personale ta keqpërdorë si kryetare e KQZ-së”.

Top News – Lajçak i përgjigjet shqetësimeve/ Kosova dhe Serbia, në hartën time janë të ndara
25/02 21:49
Top News – Kosovë, vjedhja në thesar/ Prokuroria bllokon 600 mijë euro
25/02 19:19
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Paralajmërimet e Vetëvendosjes/ Hesht lista serbe, sa mund të ndikojë ajo në qeveri
24/02 19:11
Top News – Angazhimin e vijon si deputete/ Kosovë, dorëhiqet ministrja në detyrë e financave
24/02 18:23
Shërbimi sekret, pa drejtues/ Ekspertët: Përplasjet politikë cenojnë sigurinë e Kosovës
24/02 16:12
Kosovë, më pak lindje të reja/ Vetëm në klinikën obstetrike të Prishtinë janë 700 lindje më pak
23/02 16:15
Kosovë/ Rrihet nga 30 persona djali i politikanit Nenad Rashiq, policia jep detajet
23/02 10:54
Top News – Shkup, ish kreu i shërbimit sekret/ Do të arrestohej, arratiset nën hundën e policisë
22/02 19:39
Top News – Kurti, do kemi shumicën pa koalicion/ Serbia të demokratizohet, nisi katër luftra!
22/02 18:45
Top News – Autoritetet në Kosovë/ Paralajmërojnë rritje të shifrave të covid-it
22/02 15:53
Top News – Kabllogramë e Ambasadës Amerikane/ ‘Kosova, e rrënuar nga pandemia covid 19’
20/02 22:31
Top News – Pandemia në Kosovë/ Rrit numrin e farmacive dhe importin e barnave
20/02 18:05
Top News – Në pritje të qeverisë Kurti 2/ Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës, sfida kryesore
20/02 17:59
Top News – Kosova përballë afateve/ Analistët: Presidenti të zgjidhet para krijimit të qeverisë
20/02 17:32
Top News – Kosova pa sovranitet ajror/ Humbje financiare për shkak të mos menaxhimit
20/02 12:23
Top News – Vaksina e Pfizer në Kosovë/ Kompania ende në diskutime me qeverinë
19/02 20:13
Top News – Probleme me votat nga jashtë/ Kosovë, refuzohen 3.400 fletëvotime nga diaspora
19/02 17:42
Nga Kosova në librin e Guinness/ Flamuri i Kosovës i vendosur në 1200 metra katrorë në Skënderaj
19/02 16:17
Top News – Nuk shmangim dialogun me Serbinë/ Kurti për VOA: Por më parë drejtësi dhe punësim
18/02 21:53