Drejt arritjes së votave për kodin/ 6 deputetë të opozitës parlamentare pro marrëveshjes PS, PD, LSI
10/07/2020 15:57

84 është numri votave të duhura për të votuar kodin e ri zgjedhor, të cilat shumica qeverisëse nuk i ka. Zhvillimet e rrufeshme politike të së enjtes, tregojnë se ky numër votash është i arritshëm dhe se e enjtja e 23 Korrikut do ta gjejë Shqipërinë, me një kod të ri elektoral të votuar. Deri më tani aritmetika e kartonave në parlament tregon se PS ka 75 deputetë. Bashkë me 6 deputetët Lefter Maliqi, Gjetan Gjetani, Artur Rroshi, Fatjona Dhimitri, Besnik Troplini dhe Suzana Topi numri i votave shkon në 81, pra tre më pak nga 2/3 e votave të nevojshme. Numrin 81 të votave pritet ti shtohet edhe Tom Doshi duke e çuar atë në 82. Këto dy vota të arta për të bërë numrin 84, shumica qeverisëse mund ti gjente tek dy deputetet e PDIU-s, Reme Lala dhe Elena Xhina të cilat kontaktuar nga Top Channel thanë se vijojnë ti qëndrojnë besnike nevojës për ndryshime kushtetuese. “Në varësi të rrjedhës së ngjarje thanë ato do të vendosin për votën ndaj reformës zgjedhore.

Debate për pronat e Shkëlzenit/ Reagime nga familjarët e viktimave të Gërdecit dhe politika
06/08 15:19
Ndryshimet Kushtetuese pa konsensus/ Ende në tavolinën e presidentit
06/08 13:04
Vlerësimi i kandidatëve/ Mustafaj: Do zgjedhim më të mirët
04/08 13:06
Mblidhen vlerësuesit e kandidatëve/ Komisioni i ri merr propozimet nga baza
04/08 12:54
Vlerësimi i kandidatëve/ PD krijon komisionin me 5 anëtarë
03/08 16:19
Top News – Vlerësimi i kandidatëve/ PD publikon emrat e komisionit
03/08 14:37
Vlerësimi i kandidatëve/ PD krijon komisionin me 5 anëtarë
03/08 13:09
Top News – Tabaku akuza qeverisë/ Raporti kritik për ekonominë
01/08 15:03
Reforma zgjedhore/ Pritet reagimi i PD pas ftesës së kryeministrit Rama
01/08 12:51
Kurban Bajrami zbut politikën/ Meta mesazhe bashkëpunimi, opozita e merr pushim
31/07 15:25
Parku fotovoltaik i Karavastasë/ Rama: Ftoj kompaninë franceze të tregojë se si…
31/07 15:13
Top News – Kurban Bajrami/ Politika urime për festën e shenjtë
31/07 14:49
Top News – Parku Fotovoltaik/ Rama-investimi fillon në shtator
31/07 14:42
Ndryshimi i kushtetutës/ Pritet sot reagimi i opozitës jashtëparlamentare
31/07 13:00
Kushtetuta ndryshoi me 106 vota/ Hapen listat e kandidatëve për deputetë në zgjedhje
30/07 15:57
Top News – Basha krah aleatëve/ Kuvendi votoi për interesat e Ramës
30/07 15:43
“Shkëlzeni, magjistari sekser”/ Taulant Balla në Kuvend: Erdhi koha t’i hapen petët pasurisë së tij
30/07 15:40
Kushtetuta, reagon BE/ “Pranojmë ndryshimet. Diskutoni për listat e koalicionet”
30/07 15:25
Basha: Kuvendi gjysmak votoi për interesat e Ramës, asgjë nuk e ndal koalicionin popullor kundër tij
30/07 15:07
Top News – Ndryshohet Kushtetuta/ Rama-shqiptarët vendosin vetë
30/07 15:01