Dëshmitari më i besueshëm i masakrës së Krushës, dje u sulmua si gënjeshtar
17/11/2020 15:20

Milaim Bellanica, dëshmitari i vetëm i masakrës së Krushës, i vetmi që mbeti gjallë mes personave që u zgjodhën të ekzekutoheshin. Ai është një zë i besueshëm dhe shumë i fortë që tronditi gjithë botën pas transmetimit të pamjeve që ai filmoi. Por dje Bellanica u akuzua si gënjeshtar nga analistë që në 1999 ishin spektatorë të thjeshtë të heroizmit të tij në dokumentimin e masakrave serbe në Kosovë. Ja çfarë u tha dje për Bellanicën. Po kush është Bellanica dhe përse ai duhet të gënjente për kasetën e provës që Lulzim Basha i morri atij në prillin e vitit 1999 në Kukës. Cfarë interesi ka ai të gënjejë? Bellanica, jeton në Krushë, fshatin e tij të lindjes nga I cili u detyrua të largohej për disa kohë për shkak të pastrimit etnik që Serbia i bëri shqiptarëve në pranverën e 1999. Ai është bërë shumë i njohur në vendin e tij sepse është dëshmitari i vetëm i mbijetuar mes qindra shqiptarëve që ushtria serbe kishte zgjedhur të ekzekutonte me gjakftohtësi. Bellanica, arriti të fshihej në një hapësirë të ngushtë mes murit të shtëpisë ndërsa prej andej dëgjonte krismat dhe zërat e ushtarëve serbë që mësynë fshatin. Me vete mbante edhe një kamera amatore me të cilën regjistroi zërat e ushtarëve serbë që thoshin se do të vrisnin 500 shqiptarë në atë fshat, e më pas dëgjoi krismat. Pasi doli nga vendstrehimi ai filmoi masakrën, pamjet e së cilës tronditën botën. Bellanica, një fshatar nga Krusha u bë dëshmitari më i besueshëm dhe i fortë i masakrave serbe.

Top News – Meteorologjia priten reshje intensive shiu/ Kreu i KESH publikon masat që po merren
17/01 22:25
Top News – ‘Ende me duket si një film horror’ / Fjlet djali i madh që humbi 4 familjarët në aksident
17/01 20:59
Top News – Dyshime për variant të ri të Covid 19/Kosova kërkon ndihmën ekspertizës Gjermane
17/01 20:59
Top News – Historia rozë në një kantier ndërtimi/ Inxhinieri Turk merr nusen në Mamurras
17/01 20:58
Top News – ‘As kamera, as gazetare’/ Rregullat e reja ne seancen plenare
17/01 20:58
Aksident në Lezhë/ Përplasen dy makina, dy të plagosur
17/01 20:08
Durrës, “plazh” në janar/ Edhe pse një nga ditët më të ftohta, dielli riktheu shëtitjet buzë detit
17/01 20:05
Vaksina,fillimi i fundit të Covid?Të moshuarit mezi e presin, duan t’i japin fund ndarjes me fëmijët
17/01 20:04
Ankesat e Francës, Rama: S’kam sulmuar asnjë aleat, ambasada nxori nga konteksti çfarë thashë
17/01 19:59
“Basha ta harrojë lejen për vilën 5”/Veliaj:Fal një nga vilat që ke pastaj hajde dhe apliko
17/01 19:56
Milo: Nuk kemi ftesë nga PS. PDS e hapur për LSI, por edhe partitë e Topallit, Patozit dhe Murrizit
17/01 19:52
Pasojat e Covid te fëmijët/ Orë mësimi në kopshte dhe shkolla për ti relaksuar nga stresi
17/01 19:49
Makina godet shtëpinë kontenier/Pa çati nga tërmeti i 2019-s,familja në Ndroq rrezikoi nga aksidenti
17/01 19:44
Paratë e krimit me fajde/ Dyshimet e prokurorisë hapin dosjen për vëllezërit binjakë nga Mirdita
17/01 19:33
Top News – Urdhër nga Ministria e Arsimit/ I ftohti thyen një nga rregullat anti covid
17/01 19:12
Top News – 7 persona humbin jetën në 24 orë / Covid, 474 raste të reja, 282 paciente në spitale
17/01 19:03
Top News – Aksident i rëndë në Tiranë/ Ndërron jetë 10-vjeçarja, e përplasi fuoristrada
17/01 19:02
Top News – Debati për vilen e kunatit të Bashës/ Patozi thirrje SPAK, Topalli-janë bashkë me Ramën
17/01 17:04
Top News – Veliaj për vilën e kunatit të Bashës/ ‘Sa të jem unë në bashki, nuk kalon vila e pestë’
17/01 17:00
Meta: Institucionet të respektojnë të drejtat kushtetuese të besimeve fetare
17/01 15:55