Dëmet në shikim nga covid/ Okulistët: Kontrollohuni për keratitin viral që shkakton turbullim
26/01/2021 12:42

Bota bashkëjeton prej 1 viti me Covid 19-tën, që u mendua, se prekte vetëm mushkëritë, por a e dini se mjeku që diagnostikoi pacientin 0, në Wuhan të Kinës, ishte mjek okulist, që do të thotë se virusin prek edhe sytë. “Veçanërisht këto 6 muajt e fundit kemi parë tek pacientë që e kanë kaluar Covidin, dëmtime të syrit. Më e hasura është Keratiti Viral, që shkakton turbullirë në shikim dhe që fatmirësisht mjekohet lokalisht. Por pacienti duhet të vijë dhe të kryejë kontrollet siç e rekomandon mjeku”, tha okulistja Suzana Zhuka. Covidi shkakton edhe hemoragji të së bardhës së syrit. Ato enët e gjakut, apo skuqje të së bardhës. Sidomos ata pacientë që kanë përdorur hollues gjaku gjatë trajtimit të Covidit. Glaukoma është nje dëmtim tjetër që e hasim shpesh. Hemoragjia retinale ndeshet më rrallë. Së fundi po trajtoj një paciente 45 vjeçare me dëmtime të retinës.

Top News – Atentat shqiptarit në mes të Athinës/ Merret peng taksia, por harrohet ‘prova’ kyçe
26/02 22:34
Top News – Deviral në Shqipëri/ Suplementi që ndihmon kundër covid 19
26/02 22:31
Durrësi mbulohet nga mjegulla, vështirësi në lëvizje
26/02 22:29
Top News – Një vit pas rastit të parë me covid 19/ Pandemia vazhdon, masa të reja per kakavijën
26/02 22:12
Mjegulla mbulon Durrësin
26/02 22:06
Top News – Fleta e votimit/ KQZ miraton përmasat, edhe në varësi të kandidatëve
26/02 20:14
“Deviral” në Shqipëri/ Suplementi që ju ndihmon në përballimin e situatës
26/02 19:50
Covax do na sjellë 14 mijë vaksina/ Manastirliu: Javën tjetër mbërrijnë vaksinat nga Pfizer
26/02 19:37
Top News – Rritet sërish numri i viktimave/ 916 të infektuar me covid, 625 të shtruar
26/02 18:36
Top News – Karriera e Forcave të Armatosura/ Presidenti Meta i kthen kuvendit ligjin
26/02 18:35
Top News – Qeveria t’i rimbursojë urgjent! Meta: Qytetarët në borxh nga kura e covid-it
26/02 18:21
Top News – Nuk përballojnë dot qiranë/ Ja 30 familjet që do të përfitojnë bonus
26/02 18:12
Top News – Punësimi i infermierëve të rinj/ Caktohen data e provimit për 2800 kandidatë
26/02 18:11
Top News – Bilanci i vaksinave anti covid/ Lajm i mirë për fillimin e muajit mars
26/02 18:07
Top News – Aksidenti fatal në Vlorë/ Furgoni përplas për vdekje 7 vjeçaren
26/02 17:14
Top News – Mosmbajtja e maskes ndëshkon sërish/ Policia gjobit 997 qytetarë që nuk zbatuan masat
26/02 17:14
Top News – Veliaj-PD po kopjon keq/ ‘Kanë në program ato që ne tashmë i kemi bërë’
26/02 16:56
Top News – Materniteti i ri i Beratit/ Manastirliu-do të jetë gati brenda vitit
26/02 16:43
Manastirliu: Të hënën dërgesa e radhës nga Pfizer, ja kur vijnë vaksinat e para nga Covax
26/02 16:35
Nesër Vllaznia-Tirana/ Super sfida e javës së 21 të Superligës
26/02 16:16