Banorët e Krushës në protestë/ Gjykata i ul dënimin serbit të burgosur për masakrën
03/12/2020 15:28

Gra e burra të zemëruar nga Krusha e Vogël dhe Madhe u nisën të enjten drejt Gjykatës së Apelit në Prishtinë për të kundërshtuar vendimin për përgjysmimin e dënimit ndaj kriminelit serb, Darko Tasiq. Të mbijetuarit e masakrave thanë se vendimi i gjykatës për t’ia përgjysmuar dënimin nga 22 në 11 vjet, ishte një tjetër goditje për ta. “Darko Tasiq akuzohej nga Prokuroria Speciale se kishte përdhosur trupat e pajetë të shqiptarëve, duke i djegur dhe hedhur në lumin Dri, në afërsi të fshatit Krushë e Vogël. Poashtu gjatë periudhës 15- 26 mars 1999 bashkë me forcat paramilitare serbe, kishin plaçkitur dhe shkatërruar pasurinë e popullatës civile” Për këtë, Kryetari i Gjykatës së Apelit, u arsyetua se mbi Tasiq nuk ka prova për vrasje ndaj i ftoi në takim banorët për të arsyetuar vendimin, por të njëjtit kundërshtuan. Në masakrën e Krushës së Vogël u vranë e u masakruan 113 persona, ku vetëm më 25 e 26 mars të 1999-s në këtë fshat u vranë rreth 109 persona, përfshirë edhe fëmijë të moshës 13-vjeçare.

Deklarata e Haradinajt,kërcënon Vuçiç/ Bashkim me Shqipërinë-Serbia do të përgjigjet!
19/01 13:45
Top News – Pas rastit që `rrëzoi qeverinë`/ Kosovë, verifikim kandidatëve për deputetë
18/01 19:07
Zgjedhjet në Kosovë/ Kandidatët për deputet do kalojnë në “sitë” , nëse kanë precedentë penalë
18/01 12:55
Përmbytjet dëmtuan të mbjellat/ Kosovë, fermerët akuzojnë institucionet
17/01 12:24
Top News – Zgjedhjet në kuvendin e Kosovës/ Do marrin pjesë 21 parti dhe dy koalicione
16/01 21:10
Top News – Pandemia në Kosovë/ Qeveria në detyrë masa të reja
15/01 16:26
30 euro më shumë pensionistëve/ Qeveria Hoti rrit të gjitha pensionet nën 100 euro
15/01 15:34
Top News – Haradinaj sfidon Vjosa Osmanin/ Hajde përballemi në debat publik!
14/01 22:02
Osmani dhe Kurti garojnë së bashku/ Nënshkruajnë marrëveshje për listë të përbashkët në zgjedhje
14/01 19:38
500 familje evakuohen/ Kosovë, u goditën nga vërshimi i ujërave në Vushtrri
13/01 20:08
Top News- Osmani `përplaset` me Lajcak- Një qasje për të ardhur keq dhe e rrezikshme!
13/01 18:24
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – `Ngrin` dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak, tani nuk është momenti!
12/01 22:36
Përmbytjet në Vushtrri/ Qindra banorë të dëmtuar, por komuna nuk ka fonde për dëmshpërblim
12/01 19:48
Top News – Osmani për dialogun me Serbinë/ Të presin sa të krijojmë institucionet e reja
12/01 19:08
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Përmbytjet në Kosovë/ Ndalet shiu, gjendja drejt normalizimit
12/01 15:16
Top News – Vjosa Osmani kundër KQZ/ E drejta e votës nuk kushtëzohet me telefonata
11/01 23:06
Në Kosovë nis fushata/ Në tubime nuk po respektohen masat anti covid
11/01 19:46
Reshjet e dendura në Kosovë/ Shembet ura në Kamenicë
11/01 19:14