Avokati i kontrollorëve:Shpërdorimi i detyrës kërkon që punonjësit të jenë në administratë, jo sh.a.
08/04/2021 09:21

Avokati i kontrollorëve të AlbControl, Rezart Kthupi në një intervistë për mediat nga ambientet e jashtme të Policisë së Shtetit tha se që nga mbrëmja e djeshme janë shoqëruar 24 kontrollorë, të cilët vetëm janë marrë në pyetje në lidhje me situatën. Ai theksoi se prokuroria nuk mund t’i akuzojë për shpërdorim detyrë, sepse kjo vepër kërkon që punonjësit të jenë pjesë e administratës dhe jo sh.a., siç është AlbControl. “Rreth 24 punëtorët e trafikut ajrorë, janë shoqëruar, një pjesë janë marrë në ambientet e Albcontrol një pjesë në polici. 4 sapo kanë dalë, ndodhen në kushte të shoqërimit, kanë dhënë shpjegime në lidhje me situatën. Shpërdorimi i detyrës është vepër i administratës, në këtë rast se di cili është arsyetimi i Porokurorisë. Albcontrol është sh,a.a i pavarur nga shteti, nuk shoh asnjë funksion publik mbi të cilin ngrihet kjo akuzë”, tha avokati.

Top Channel/ 25 prilli. Policia njofton masat: Jemi në shërbim të përforcuar
23/04 11:26
Top Channel/ Rama batuta me gratë në fasoneri: E rëndësishme t’ju kemi ju mirë, se për burrat…
23/04 11:14
Top News – Apeli i dy senatorëve amerikanë/ ‘Kandidatët të veprojnë sipas normave demokratike’
23/04 11:13
Top News – Karantina cënon të drejtën e votës/ Meta-anuloni urdhrin për emigrantët shqiptarë
23/04 10:54
Top News – Risitë dhe problematikat/ Ndryshimet ligjore, sa e përmirësuan procesin zgjedhor
23/04 10:16
Top News – Drogë me vlerë 33 milionë euro/ Sekuestrohet sasia prej 4 tonë në portin grek
22/04 22:32
Top Channel/ Rama komenton vrasjen në Elbasan: I thanë shqiptarëve se kanë grup të armatosur
22/04 21:44
Top Channel/ Blerja e votës në Pukë, PSD i përgjigjet Metës: Në video është djali dhe daja im
22/04 21:34
Top Channel/ Rama në mitingun përmbyllës së Tiranës: Paramilitarët e PD janë e shkuara, PS e ardhmja
22/04 21:33
Top News – PS në kërkim të mandatit të tretë/ Rama, mesazhet e fundit për Bashën dhe Metën
22/04 21:21
Top Channel/ Basha në Fier: Rama fajëson këdo, në vend që të ndalë shitblerjen e votave
22/04 20:13
Top News – 6 humbje jete në 24 orët e fundit/ Shtohen pacientët në terapi intensive
22/04 20:11
Top News – Kush e mbron votën e demokratëve! Ish-oficerët e policisë që paguhen nga PD
22/04 20:10
Top News – Hetimet për vrasjen e Xhuvanit/ 10 persona nën hetim, ja detajet e ngjarjes
22/04 20:08
Top News – Terroristi shqiptar që vrau 86 veta/ Kapet në Itali, ja kush është i riu nga Peqini
22/04 20:03
Top Channel/ Të rinjtë mund të vaksinohen/ Personat e sëmurë kronikë do vaksinohen pa kufizim moshë
22/04 19:57
Top Channel/ Tensioni i fushatës zgjedhore/ Si po e përjetojnë qytetarët luftën e ashpër politike
22/04 19:50
Top Channel/ PS në Durrës për 8 mandate/ Ardian Cela: Rama do jetë deputeti i Durrësit
22/04 19:49
Top Channel/ LSI, miting në Tiranë/ Mbyll fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 prillit
22/04 19:47
Top Channel/ Rama e Basha sot në TCH/ Kryeministri në Fiks fare. Kryetari i PD, i ftuar në Open
22/04 19:46