Arrestohen tre shoferë tapë në timon, 23 leje drejtimi të pezulluara në Tiranë
25/10/2020 09:48

Tre shoferë janë arrestuar mbrëmjen e djeshme në Tiranë pasi drejtonin makinën në gjendje të dehur deri në masën 0.71 mg/l. 11 leje drejtimi janë pezulluar për shpejtësi që varionin nga 139 km/h deri në 176 km/h. Ndërsa 12 leje drejtimi pezulluara për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit. Njoftimi i policisë: Tiranë/Kontrolle me radar e dragera për të parandaluar shpejtësinë tej normave të lejuara si dhe drejtimin e mejtit nën ndikimin e alkoolit apo në gjndje të dehur.Kontrolle të befasishme edhe nga forcat e Posaçme Shiponjat për të evidentur dhe goditur ata persona që qarkullojnë me armë zjarri apo sende të tjera të kudndraligjshme. Rrugorët e kryeqytetit kanë vijuar kontrollet parandaluese duke verifikuar sjelljen e përdorueseve të rrugës, kryesisht në raport me shpejtësinë dhe perdorimin e alkoolit gjatë drejtimit të mjetit. Nga kontrollet e alternuara në rruget interurbane dhe urbane, janë evidentuar një numër i konsiderueshëm shkeljesh, kryesisht ato mbi normat e shpejtësisë dhe drejtimi i mjeteve nën efektin e alkoolit. 11 Leje Drejtimi të pezulluara për shpejtësi që varionin nga 139 km/h deri në 176 km/h. 12 Leje Drejtimi të pezulluara për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 3 drejtues mjetesh të arrestuar për djetim mjeti në gjendje të dehur deri në masën 0.71 mg/l Patrullimi policor, po vijon në terren me efektivë të planifikuar enkas në zonat me rrisk për aksidente rrugore, me qëllim rritjen e sigurisë në rrugë dhe parandalimin e ngjarjeve rrugore që vijnë si pasojë e shpejtësisë mbi normat e lejuara dhe drejtimit te mjeteve nën efektin e alkoolit.

Top News – E drejta e votës…! Vendimi për emigrantët shqiptarë
27/11 20:33
Top News – Të blesh burgun me para! 69 shqiptarët që ëndërruan Anglinë
27/11 20:15
E ndaluan për maskën, i gjetën emigrantë/ Drejtuesi i mjetit: Më kërkuan ndihmë dhe i mora në makinë
27/11 19:51
Top News – Meta, letër për covid 19/ 11 propozime urgjente për zgjidhje
27/11 19:46
“Shtëpia kërkon më shumë fonde”/ Bonusi 5 mln lekë të vjetra nuk mjafton për restaurimin
27/11 19:39
Top News – KED e përjashtoi 2 herë/ Papandile, sërish gjyq me Tushën
27/11 19:02
Top News – Vendim i papritur! I hiqet titulli Veton Surroit
27/11 18:35
Top News – Festa e pavarësisë/ Veliaj letër qytetarëve të Tiranës
27/11 18:20
Top News – 27 nëntor, vetëm një ditë/ Në Globe uljet më të mëdha të vitit
27/11 17:45
Top News – Covid, shifra tragjike/ 18 viktima, mjekët japin alarmin
27/11 17:04
Top News – Gjykata Kushtetuese/ SHBA-palët të lëvizin me urgjencë
27/11 16:12
Top News – Nuk paguan Becchetti-n/ Shqipëria rrezikon sekuestrimin e pasurive
27/11 15:58
Top News – Nuk mbanin maska/ Policia-ndëshkohen 729 qytetarë
27/11 15:25
Top News – Vaksinat antigrip/ Nis procesi me edukatoret
27/11 15:24
Të gjithë për festa në Korçë/ Nuk gjen më vende në hotele e bujtina
27/11 15:19
Festa e pavarësisë në Vlorë/ Organizime të reduktuara në qytetin e ngritjes së flamurit
27/11 15:18
Vaksinohen edukatoret/ Nis procesi në të gjitha kopshtet e çerdhet e Tiranës
27/11 15:13
Nga 1 dhjetori mësimi do të zhvillohet i alternuar/ Nxënësit: Duam të rrimë në shkollë
27/11 15:09
Shembet pallati në Durrës/ Ishte dëmtuar shumë rëndë nga tërmeti i një viti më parë
27/11 15:08
“Pandemia Covid-19 ka frenuar lejet e ndërtimit. Instituti i Statistikave raporton se në total në të gjithë vendin lejet e dhëna nga bashkitë për ndërtime të reja gjatë periudhës Korrik – Shtator arritën në 262, në rënie me 14.9% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.” Por, në raport me tremujorin e kaluar që përkon me periudhën Prill – Qershor, kohë kur vendi ishte në karantinë ka një rritje të ndjeshme me 53 leje më shumë të miratuara. Tirana kryeson listën me numrin më të lartë me 68 leje të dhëna sipas Instat edhe pse në krahasim me të njëjtën periudhë 2019-ës, ka thuajse një përgjysmim të tyre. Qyteti bregdetar i Durrësit nga ana tjetër ka shënuar një rekord në lejet e dhëna nga bashkia me 49 të tilla në total. Kjo rritje e fortë e lejeve të miratuara për ndërtime të reja në Durrës lidhet kryesisht edhe me procesin e rindërtimit, i cili ka nisur tashmë zbatimin në zonat e prekura nga tërmeti. Paralelisht me uljen e numrit të lejeve, rënie ka pësuar edhe sipërfaqja e dhënë për ndërtesa të reja, teksa vlera e përafërt e lejeve të miratuara në tremujorin e tretë arriti vlerën e rreth 19.5 miliardë lekëve apo 157.5 milionë euro. Pjesa më e madhe e lejeve janë dhënë për ndërtesa banimi kryesisht për banesa njëkatëshe dhe dykatëshe, si dhe për ndërtesa të tjera për qëllime tregtare apo objekte të tjera për zyra.
27/11 15:05