Amfiteatri i Durrësit, Margariti: Javën e ardhshme nis restaurimi i objekteve historike të dëmtuara
26/03/2021 17:33

Tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi dëme edhe në Amfiteatrin e Durrësit, një ndër monumentet më të rëndësishme të trashëgimisë sonë kulturore. Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Kulturës Elva Margariti ishin në perimetrin e Amfiteatrit ku vijon puna për rikonstruksionin dhe rivitalizimin e tij. Një fakt i rëndësishëm, të cilin e vuri në dukje ministrja Margariti, është edhe pasurimi i Amfiteatrit me të tjera hapësira të panjohura deri më sot. “Punimet janë zhvendosur paska në kohë, sepse ka pasur gjetje në pjesën e poshtme, hapësira, të cilat nuk e dinim që ekzistonin”, – tha ministrja e Kulturës Margariti. Javën e ardhshme do të nisë edhe restaurimi i objekteve historike të dëmtuara në zonë. “Gjithë kjo zonë hyn në një plan, i cili është një tjetër P2V e hartuar tashmë. Duke qenë se është qendër historike, nuk është trajtuar si të gjithë zonat e tjera të zhvillimit me plane të detyruara, me sistemimin e objekteve, por edhe për faktin se është hapësirë arkeologjike ka një studim të posaçëm. Në këtë studim, përveç rehabilitimit të këtyre objekteve që janë objekte të historisë, ka dhe një sistem të të gjithë kësaj zone historike. Të gjithë këto rrugica do kthehen njësoj si në Vlorë, për ta rikthyer këtë në një qendër historike të mirëfilltë”, – shpjegoi Margariti.

Top Channel/ Berisha, akuza Plarent Ndrecës: Histori prej hajduti si drejtorët e 5D
21/06 23:13
Top Channel/ 4 shtete në “black out”. Reuters: Si u ndërpre energjia në Shqipëri, Mal të Zi…
21/06 23:11
Top Channel/ Nephew në Tiranë: Në fokus rëndësia për të eliminuar pandëshkueshmërinë
21/06 22:28
Top Channel/ Divorci Meta- Kryemadhi, Braho: Në Skrapar kemi një shprehje ‘Hapu dhè e merri brenda’
21/06 21:56
Top News/ Makina merr para motorin dhe futet brenda në lokal, plagosen tre persona
21/06 20:54
Top News/ Aksident i rëndë në Fier/ Automjeti përplas të moshuarin me biçikletë
21/06 20:52
Top Channel/ Zgjedhjet në Universitete! Tonin Gjuraj fiton në Shkodër, në Korçë Lorenc Ekonomi
21/06 19:48
Top Channel/ 8 apartamente dhe llogari bankare! GJKKO konfiskon pasuritë e trafikantit shqiptar
21/06 19:42
Top Channel/ Po kalonte rrugën me biçikletë, i moshuari përplaset nga një makinë në Fier
21/06 19:41
Top Channel/ Mandati i Olta Xhaçkës/ Gjyqi në kushtetuese, demokratët duan t’i djegin muajt e fundit
21/06 19:38
Top News/ Sot dita më e nxehtë, policia jep shishe me ujë për turistët dhe qytetarët
21/06 19:37
Top Channel/ Ndryshime në Qeveri e PS! Spiropali: 3/4 e qeverisë apo Parlamentit mund të mos jetë
21/06 19:34
Top Channel/ Shpërthen bombola e gazit në Vlorë, 62-vjeçarja përfundon në spital
21/06 19:19
Top News/ ‘Metamorfoza’, shtyhet sërish seanca. Gjykata nuk merr vendim pas mungesës së avokatit
21/06 17:26
Top News/ Plumbi i Artë ‘ndan’ të akuzuarit. Gjysma e të arrestuarve kërkojnë gjykim të shkurtuar
21/06 17:24
Top Channel/ Zgjedhjet në universitetin e Durrësit, pjesëmarrje e lartë e studentëve
21/06 17:21
Top Channel/ Skandal në Universitetin e Tiranës! Mediat s’lejohen të hyjnë në qendrat e votimit
21/06 16:52
Top News/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan. Apeli mbyll dëgjesat e palëve, më 1 korrik jep vendim
21/06 16:49
Top News/ Si u abuzua me fondet IPARD në Shqipëri/ OLAF zbardh skemën dhe çon dosjen në prokurori
21/06 16:46
Top News/ Defekt i rëndë në sistem. Mbingarkesa lë pa energji vendin dhe rajonin
21/06 15:56