Akuza rrëzoi “pastrimin e parave”/ Nik Muzin u pendua, do flasë, kërkon garanci nga Shqipëria
09/11/2019 15:09

“U rrëzua 90 përqind e akuzës false”. Kjo është deklarata e kryetarit të Partisë Lulzim Basha. Nga PD u komentua si sukses fakti që prokuroria ngriti akuzë ndaj zotit Basha dhe dy bashkëpunëtorëve të tij për falsifikim dokumentash. Gezimi vjen nga fakti se dy prokuroret Ervin Karanxha, Gjergjii Trako mbyllen hetimin dy vjeçar duke lënë vetëm një akuzë, ajo e falsifikimit të dokumentave që dënohet nga tre deri në shtatë vite burgim. Por akuza më e rëndë, ajo për pastrim parash është mbyllur, nga vetëm dy prej grupit prej tre prokurorësh që po hetonin çështjen. Mos firmosja e dosjes nga prokurori i tretë do jenë një betejë tjetër ligjore. Por si e kane justifikuar dy prokurorët rrëzimin e kësaj akuzë. Në nisje të hetimit prokurorët kishin në dorë deklarimet se për lobimin e Partisë demokratike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin paguar 650 mijë dollarë për lobistin Nik Muzin, me pagesa që shkonin nga disa drejtime një prej të cilës nëpërmjet një kompania off shoore të quajtur “Biniata Trade” që në një seri lidhjes përfundonin te dy shtetase ruse aktiviteti i së cilave është regjistruar në Belize. Sipas dokumentit që disponon Top Channel, letra e dy prokurorëve thuhet se sipas përcaktimeve të ligjit shqiptar për pastrimin e parave, nuk ka një vepër penale që ka gjeneruar këto para. Ndërkohë prokurorët kanë në dorë dokumentat të cilat Nik Muzin ka depozituar për paratë e lobimit. Ndërkohë që lobisti amerikan, nën hetim në vendin e tij për këtë çështje, ai është penduar dhe ka vendosur që të flasë por kërkon që mos dënohen në Shqipëri, dhe për ti dhënë këtë garanci, prokurorët shqiptarë kanë vendosur pushimin e akuzës për pastrim parash. Ja çfarë thuhet shprehimisht në dokumentin e dy prokurorëve Trako dhe Karanxha. “Së dyti, nga korespondenca e bërë me autoritetet e ndjekjes penale të Shteteve të bashkuara të Amerikës, të bërë nga prokuroria e Tiranës, rezulton se shtetasi Nik Muzin, ka vendosur që të flasë për këtë çështje penale (lobimin e kryer). Autoritetet amerikanë i kanë dhënë garanci se nuk do të ndiqet penalisht në Amerikë ky shtetas në rast se jep deklarime për të zbardhur ngjarjen. Prokurori amerikan ka komunikuar me prokurorinë e Tiranës ku përcjell kërkesën e Nikolas Muzin për të mos pasur përgjegjësi penale në territorin e Shqipërisë në këmbim të dhënies së dëshmisë së plotë me qëllim zbardhjen e plotë të ngjarjes”. Prokurorët arsyetojnë se në këto kushte duhet pushuar akuza për nenin 287, pastrim parash nga Shqipëria që Nik Muzin të flasë lirisht në Amerikë. Prokurorët përmendin e konventat e firmosura mes Shqipërisë së mbretit zog në 1933 dhe shteteve të bashkuara dhe thonë: “Në këto kushte organet e ndjekjes penale të Shqipërisë janë të interesuara për zbardhjen e plotë të ngjarjes duke mos u bërë pengesë për deklarimin e shtetasit amerikan Nikolas Muzin”. Së treti prokuroret shpjegojnë se pagesat e kryera janë bërë për takime dhe foto me zyrtarë të rëndësishëm të shtetit amerikan dhe se ky lloj produkti, nuk hyn në gjenerimin e të ardhurave të veprës penale. Dhe argumenti I katërt është se prokurori ka të drejtë të ndryshojë akuzën në çdo fazë të hetimit dhe këtë rast ata çmojnë pushimin e akuzës për veprën penale të pastrimit të parave.

Top News – Xhesika largohet nga “She’s on Top”, vajzat debatojnë ashpër
05/07 22:23
Top News – Reperja kosovare, me një videoklip/ Tayna me projekt të ri
05/07 21:52
Top News – Dhori Kule terhiqet nga kandidimi/ Gara për rektor i UT
05/07 20:20
Lexim me distancë/ Mbushet biblioteka e Elbasanit pavarësisht pandemisë
05/07 20:18
Turizëm i sigurt buzë Prespës/ Vendasit ftojnë turistët në plazhet me hapësirë
05/07 20:16
Kush i rindërton shkallët? Banorët në Durrës të paqartë për dëmet e hapësirave të përbashkëta
05/07 20:14
Më pak maska dhe alkool/ Farmacistët: Blihen më pak se në mars
05/07 20:13
Në plazh pa frikë/ Pushuesit në Velipojë dhe Shëngjin harrojnë kovidin
05/07 20:11
Flet eksperti i Ballkanit Bieber: Samiti në SHBA mund t’i jepte mbrojtje presidentit
05/07 20:05
Top News – Vendimi i fundit/ Greqia mbyll nesër kufijtë me Serbinë
05/07 20:00
Kunati i Zhaneta Josifit/ “Sekti fetar i rekrutoi nga Përmeti” – Intervista
05/07 19:55
Shkonin tek “aleluja”/ Flasin të njohurit në Përmet: Familje e mirë
05/07 19:54
Top News – Raporti, veprojnë në trafik drogë/ 27 banda kriminale
05/07 19:50
Top News – Europol nis hetime me 13 shtete/ Terrorizmi ne internet
05/07 19:49
Pamjet nga dhoma e “ferrit”/ Hetuesit në kërkim të nxitësve të vetëflijimit
05/07 19:42
Dy viktima, 74 raste/ 20 u shëruan. 89 të shtruar në spital
05/07 19:40
Top News – Basha në Korçë / Do çlirojmë bizneset nga inspektorët
05/07 18:05
Top News – Rinis transporti publik/ Korriku pa abone për udhëtarët
05/07 17:15
Top News – ‘Rikthehet’ Antoneta/ Rezarvat për Lulzim dhe Anduel
05/07 16:32
Moti i keq, rradhë të gjata makinash në Llogora
05/07 15:16