Akt normativ për pensionet “Rasha”, do përfitojnë të gjithë ata që dëmtohen nga organet e shtetit
23/12/2020 12:36

Në Kuvend është paraqitur dhe do të miratohet një akt normativ për një shtesë në ligjin e Sigurimeve Shoqërore. Ky dokument juridik mund të quhet edhe ligji “Rasha” sepse sic tha edhe deputeti socialist Alket Hyseni, ka marrë shkas nga ngjarja e rëndë e vrasjes së Klodian Rashës nga një punonjës policie. “Këto raste shkaktojnë jo vetëm dhimbje në familje por edhe pasoja financiare dhe vështirësi të mëdha”, tha në fjalën e tij deputeti socialist Alket Hyseni. Pak ditë më parë qeveria nxori një vendim për të shpërblyer me një pension sa 8 pensione sociale familjen e të ndjerit Klodian Rasha që u vra nga policia. Pas këtij vendimi qeveria ka menduar që ta shtrijë këtë akt me efekt ndaj të gjithë personave që për shkaqe të ndryshme humbin jetën apo dëmtohen nga veprimet e organeve shtetërore, në rastet kur ata nuk kanë qenë objekti i këtyre veprimeve. Pas hyrjes në fuqi të aktit normativ të gjithë ata që pretendojnë se janë dëmtuar nga veprime të ngjashme të organeve shtetërore mund të aplikojnë për të përfituar pensionin “Rasha”

Top Channe/ Pushimet e politikanëve/ Rama në Dhërmi, Meta dhe Berisha s’i ndahen Lalzit
13/08 20:09
Top Channel/ “Të lumtë pushka…”/ Juristja e PD mbron autorin e plagosjes së inspektorit
13/08 19:57
Top News- Begaj si Meta, vizita e parë në Kosovë/ Presidenti, takim me krerët e politikës kosovare
13/08 17:50
Top News – Dekreti i Begajt dhe aleanca me Metën!/ Berisha i thotë të gjitha, çfarë ndodh në shtator
12/08 15:43
Top Channel/ Meta: Berisha merr distancat/ Berisha: Për Tiranën nuk vendos unë, PD në garë me sigel
12/08 15:09
Top News- Pak sekonda pas Metës, reagon Veliaj!/ ‘Ka nostalgji për qytetin e fuksave të sigurimit’
11/08 17:04
Top News – Marrëveshja e fshehtë Meta-Berisha!/ Dy personazhet, gati në betejën kundër Ramës
11/08 15:47
Top Channel/ “Më manipuluan dosjen…”, Ilir Meta flet për akuzat e dosjes së sigurimit
11/08 15:20
Top News-Ilir Meta kandidat për kryebashkiak!/ ‘Referendum, qeveri teknike, zgjedhje të parakohshme’
11/08 15:05
Top Channel/ Meta “kandidon” për Tiranën, kreu i PL: Do shemb betonin. por kërcënon Edi Ramën
11/08 12:16
Top Channel/ Porti i jahteve në Durrës, firmoset marrëveshja mes dy kompanive ndërtuese
11/08 12:14
Top News – Spiunët në politikë, shtatori vendos!/ PS adreson në kuvend edhe çështjen ‘non grata’
10/08 14:03
Top Channel/ Sigurimsat në politikë, Balla: Në shtator ndryshimet për certifikatën e pastërtisë
10/08 12:07
Top News-Berisha akuza Ramës për energjinë dhe naftën/‘Po i përdor si mjete terrori ndaj qytetarëve’
09/08 22:48
Top News-Pas tragjedisë së Himarës me Jonadën/Në vend të Kumbaros, Rama shkarkon zëvendësen e saj
09/08 19:08
Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top Channel/ Kërkesat ekonomike të opozitës, Berisha: Uljen e taksës së naftës dhe biletë falas
08/08 15:27
Top News – Berisha paralajmëron revoltë!/ Publikon programin e emergjencës me disa kërkesa
08/08 14:55
Top Channel/ Zhurmë për “Ramën”, heshtje për vete. Grupimi i Berishës reagon për raportin e DASH
06/08 14:57
Top Channel/ Opozita për Çuçin, Meta sulmon ministrin e brendshëm
05/08 15:26