80-vjetori i festës së ‘Jo’-së/ Politika distancohet nga “Kacifas”
28/10/2020 12:12

Greqia dhe minoriteti i saj në Shqipëri nderojnë sot Festën Kombëtare të ‘Jo’-së. Ushtarët grekë të rënë 80 vite më parë gjatë luftës italo-greke brenda territorit shqiptar janë përkujtuar sot me ceremoni homazhesh në varrezat e Këlcyrës dhe më pas të Bularatit. E pranishme në ceremoni ishte ambasadorja greke si dhe ministri i jashtëm grek Kostas Vllasis, autoritete të PBDNJ, OMONIA-s dhe komisionit shqiptaro-grek të kërkimit të eshtrave. Z. Vllasis iu drejtuar popullsisë së minoritetet grek në Shqipëri për të siguruar mbështetjen e Athinës. “Është e vështirë të gjesh fjalë për të përshkruar ndjenjat kur viziton këtë dhe të shenjtë. Gjendem këtu në Këlcyrën e lavdishme duke përfaqësuar qeverinë greke dhe kryeministrin Qirjako Micotaqi për t’ju përcjellë një mesazh të rëndësishëm mbështetjeje dhe dashurie, për t’ju kujtuar se nuk jeni vetëm. Këtu ushtarët tanë në 1941 kanë zhvilluar një nga betejat më të përgjakshme. Ishin njerëz të thjeshtë që pa u menduar dy herë dhanë jetën për lirinë e atdheut. Të jeni krenarë që jetoni në këtë dhe heronjsh, si mbrojtës të vlerave dhe trashëgimisë së atdheut tonë.” Z. Dule edhe një herë ka kërkuar zbardhjen e ngjarjes së Kostandino Kacifas, çka sipas tij nuk ka ndodhur në 2 vjet. Megjithatë ceremonia duket se është mbajtur larg tensioneve edhe për faktin se përkujtimi i Kacifas është kryer më parë të shtunën në një ceremoni private që u braktis nga autoritetet zyrtare. Në Këlcyrë dhe Bularat prehen rreth 1500 ushtarë grekë shumica pa emër.

Rimbursimi i ilaçeve të Covid-19/ Unioni i Biznesit Farmaceutik kundër orientimit sipas depove
29/11 20:14
Domatet mbeten në serra/ Fermerët e Urës Vajgurore: Pikat e grumbullimit nuk i mbledhin më
29/11 19:59
Java më tragjike e Greqisë me thuajse 800 të vdekur nga koronavirusi
29/11 19:53
Nëntori ndryshe / Pandemia kufizoi festimet për pavarësinë dhe çlirimin e vendit
29/11 19:49
Top News -37 avionet e mafiozeve/ Europol, shifrat e një operacioni
29/11 19:17
Top News – Rriten sërish shifrat/ 11 viktima dhe 835 raste të reja
29/11 19:17
Top News – Krimi në kohë pandemie/ Çfarë ndodh me lokaket gjatë natës
29/11 19:17
76 vjetori i Çlirimit të Shqipërisë/ Meta, Ruci dhe Rama bashkë, nderojnë dëshmorët. LSI “ndahet” nga PD, homazhe dhe komunistët
29/11 18:15
Aksident tragjik në Lezhë, makina përplas për vdekje këmbësorin
29/11 17:25
Top News – Brataj-jemi te skenari 3/ Kemi gati edhe spitalet rajonale
29/11 17:02
Top News – Gjykata i le në burg/ Grupi që iu kap 4.2 kg heroinë
29/11 16:59
Top News – Fitues oferta me e lartë/ PD-tendëri për mjete mbrojtëse
29/11 16:59
Top News – Veliaj me tenorin Lahaj/ Version i ri i këngës ‘Për ty atdhe’
29/11 14:03
Top News – Nderime në 29 nëntor/ Kryemadhi-të mbyllim tranzicionin
29/11 13:43
Tentoi të vriste me armë zjarri 27-vjeçarin pas një konflikti të çastit, ndërhyn policia: Pa koment
29/11 13:29
Top News – Nostaligjike e komuniste/ Homazhe në ditën e çlirimit
29/11 13:02
Top News – Mesazh për 29 nëntorin/ Ruçi-është ndër datat me kryelarta
29/11 12:59
Top News – Vrasja e Ridvan Ramazanit/ Shkodër, në pranga tre persona
29/11 12:58
76 vjetori i Çlirimit/ Meta, Ruçi dhe Rama bashkë në homazhet e Monumentit “Nënë Shqipëri”
29/11 12:41
15 vjetori i Gjirokastrës ne UNESCO/ Vepra e Muntaz Dhramit do të përkujtojë këtë ngjarje
29/11 12:28