30-vjetori i Meshës së parë/ Besimtarët katolikë përkujtojnë ditën që riktheu besimin në vend
05/11/2020 15:46

Me lutje dhe falënderime, besimtaret katolik të Shkodrës kanë përkujtuar 30 vjetorin e meshës se parë, që shënoi rikthimin e lirisë se besimit në Shqipëri. Procesionit tradicional për në varrezat e Rrmajit,I parapriu arqipeshkvi imzot Angelo Massafra me një apel drejtuar politikaneve. 4 nëntori I vitit 1990 ishte një ditë lirie, thonë Kolec Sermi dhe Zef Gjoni, dy nga organizatoret e meshës të cilët me pas morën pjese edhe në rihapjen e xhamisë se Plumbit. Sot, Varrezat e Rrmajit, ky vend shume i rëndësishëm për katolikët e Shkodrës, është më shumë sesa varri i dikujt, është një stacion i kishës në historinë e besimit, kulturës dhe arteve të Shkodrës por edhe Shqipërisë. Është vendi nga ku Dom Simon Jubani së bashku me mijëra besimtarë të krishtere e mysliman, hodhën themelet e lirisë së fjalës e besimit.

Elbasan, Uji hyn në banesa/ Probleme nga reshjet gjatë natës
25/01 15:13
Përmbytje në Shijak/ Del nga shtrati lumi Erzen, mbulon tokat dhe hyn në banesa
25/01 15:08
Përmbytje në Shkodër, Dajç dhe Obot, shumë banesa në ujë. KESH shton shkarkimet
25/01 15:06
Top News – Vlorë, gjendet një gomone në det/ Dyshohet se përdorej për trafik klandestinësh
25/01 14:58
Top News – 7 lloje problemesh me lëkurën/ Pasojat e koronavirusit edhe dy muaj më pas
25/01 14:57
Top News – Prishja e pazareve të drogës/ Dyshohet si shkaku i vrasjes së 38 vjeçarit Edmir Begu
25/01 14:57
Top News – Hetimi për biznesmenin e zhdukur/ Mediat italiane fajësojnë policinë shqiptare
25/01 14:57
Gomonia në Vlorë mund të jetë përdorur për trafikimin e sirianëve/ Policia jep detajet
25/01 14:41
Top News – Korrupsion me ndërtimet pa leje/ Zyrtarët e IKMT merrnin 1-3 mijë euro
25/01 14:35
Trajneri i vojejbollit i Tiranës, Ardian Gorenca, vlerësohet me Medaljen e Mirënjohjes
25/01 14:33
Thyerje e masave anticovid/ 1231 qytetarë të gjobitur, 1 mln lekë administratorit të biznesit
25/01 14:24
Mbi 55 mijë teste të shpejta, Manastirliu në “Qytet Studenti”: Vaksina nëpërmjet COVAX, në Shkurt
25/01 13:29
Top News – Lumi Ishëm del nga shtrati/ Përmbyten disa fshatra në Fushë-Krujë
25/01 13:19
Top News – Reshjet, rikthehen përmbytjet në Shkodër/ Përmbytjet në Elbasan, dy zona pa energji
25/01 13:19
Top News – Probleme pa fund me rrugët e ‘Salillarit’/Aksi Vlorë-Orikum vazhdon të ketë shkarje rruge
25/01 13:19
Prurjet e shumta të reshjeve, përmbytet përsëri pazari i gjësë së gjallë pranë Urës së Mifolit
25/01 13:09
Atentat për pazare droge/ 38-vjeçari u qëllua me kallashnikov dje në Durrës
25/01 13:03
Rrëshqitja e pallatit në Gjirokastër/ Banorët prej tre vjetësh në rrezik sa herë bie shi
25/01 12:58
Elbasan, uji hyn në banesa/ Probleme nga reshjet gjatë natës
25/01 12:58
Permbytje në Shijak/ Del nga shtrati lumi Erzen
25/01 12:56