30 vjet nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në itali, kërkon njohjen e patentave shqiptare
05/03/2021 20:04

Kryeministri Edi Rama ndodhet ditën e sotme në Bari të Italisë me rastin e 30 vjetorit të eksodit i shqiptarëve drejt vendit fqinj. Ai mbajti një konferencë me ministrin e Jashtëm italian Luigi Di Maio dhe kreun e Rajonit të Pulias, Michele Emiliano. Kryeministri Rama u kërkoi autoriteteve italiane njohjen e patentave shqiptare në Itali. “Kujdesuni për çështjen e patentave shqiptare në Itali se kanë mbetur në korridoret e burokracisë italiane“, tha Rama. Di Maio tha se Italia po bën gjithçka që Bashkimi Evropian të hapë negociatat me Shqipërinë brenda vitit. Rama shoqërohet nga Ministri i Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, Ministrja e Arsimit Evis Kushi dhe Fate Velaj, deputet, ndërsa do të jetë edhe zëvendës Ministrja Teresa Bellanova dhe Nënsekretarët Assuntela Messina, Anna Macina, Rosario Sasso, Ivan Scalfarotto dhe Francesco Paolo Sisto. Të pranishëm janë edhe përfaqësuesit diplomatikë, ambasadori i Italisë në Tiranë Fabrizio Bucci, ambasadorja e Shqipërisë në Itali Anila Bitri Lani dhe konsullja e përgjithshme e Shqipërisë në Itali Gentiana Mburimi. Rama do të qëndrojë edhe nesër, ku do të marrë pjesë në inagurimin e ekspozitës “Eksodi”, e krijuar nga Nicola Genco, ngritur në Agora të Ndërtesës së Këshillit Rajonal, aty ku do të ketë dhe një performancë të violonçelit Redi Hasa. Ekspozita “Shokë dhe Engjëj” e punuar nga Alfredo Pirri është vendosur në të njëjtat hapësira.

Kryebashkiakja e Durrësit takim me banorët e lagjes 6 të qytetit
09/04 15:42
Top News – Basha nga Divjaka/ Do japim 150 milionë euro për bujqësinë
09/04 15:27
Basha, ftesë socialistëve/ Takon dy të larguar nga PS: Bashkë për aspiratat e vendit
09/04 15:13
Rama: Rruga e Arbrit brenda vitit/ Biseda e kryeministrit me kandidatin e PS në Dibër
09/04 15:12
Ministrja Manastirliu, kandidate e PS-së në Njësinë 9, prezantohet nga kryebashkiaku Veliaj
09/04 14:26
Top News – Zgjedhjet, shitja dhe blerja e votes/ Ambasadorja e Suedisë, apel për shqiptarët
09/04 13:03
Rama dhe Gjiknuri në Finiq:Kujdes nga propozimi i PD për shfuqizmin e ligjit të pronave.E rrezikshme
09/04 12:30
Ambasadorja suedeze në Shkodër: Shqetësues fenomeni i shit-blerjes së votës në Shqipëri
09/04 11:09
Basha me fermerët në Divjakë: 100 milion euro subvencione dhe naftë pa taksë në bujqësi
09/04 10:45
“Ça thotë partia e kontrollorëve?” Telefonata e Ramës me Dionis Imerajn në Dibër
09/04 10:37
Sondazhi i tretë i TCH dhe IPSOS, cilën parti do votonit nëse ka zgjedhje këtë të diel? PS 48.4%, PD 39.3 % dhe LSI 5%
09/04 03:06
Balla: Banorët e Shtërmenit e kanë ndarë mendjen që vota e tyre duhet të jetë për PS dhe jo për PD e LSI
08/04 19:51
‘Meta-Berisha, dështuan’/ Rama: Donin të bllokonin vaksinat, gjetën kryeministrin e gabuar
08/04 19:47
Basha: Aeroporti, dështim i Ramës/ “Ka vënë interesat e tij mbi interesat e çdo shqiptari”
08/04 19:44
Basha: Aeroporti, dështim i Ramës: Ka vënë interesat e tij mbi interesat e çdo shqiptari
08/04 15:35
Damian Gjiknuri takim me banorët e Orikumit
08/04 14:15
Damian Gjiknuri takim me banorët e Llakatundit
08/04 14:09
Top News – Pas gjyqit të humbur në Arbitrazh/ “Becchetti”, Rama shigjeton Berishën e Metën
08/04 13:32
Durrës/ Kryebashkiakja inspekton procesin e rindërtimit
08/04 13:05
Rama: Sulm i Metës e Berishës/ “Po bllokojnë vaksinat. Gjetën kryeministrin e gabuar”
08/04 12:24