30 euro më shumë pensionistëve/ Qeveria Hoti rrit të gjitha pensionet nën 100 euro
15/01/2021 15:34

Pensionistët që marrin më pak se 100 euro në muaj, do të ndihmohen nga shteti me një rritje prej 30 euro. Por, kjo rritje që u miratua nga Qeveria Hoti në kuadër të Programit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021, do të vlejë vetëm për tre muaj. Për po të njëjtën periudhë, janar-mars do të vazhdojnë dyfishimet e skemave sociale, që përfitojnë 25 mijë familje, si dhe për personat që kanë humbur vendet e punës do të ndihmohen në total me 10 milionë euro. “Sikur ndihma direkte për qytetarë, Kryeministri, Avdullah Hoti ka treguar se njëjtë do të veprohet edhe me gastronominë e hotelerinë. Këto pika dhe 13 të tjera kapin vlerën e 222 milionë e 400 mijë euro”, thotë ministrja e financave, Hykmete Bajrami. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti foli për aktivitet ekonomike që janë prekur më shumë nga pandemia: “Bazuar në hulumtimet vendore, aktivitetet ekonomike që kanë pësuar më tepër rënie nga pandemia janë industria e arteve, argëtimit dhe rekreacionit me 79 për qind, patundshmëria 44 për qind, transporti 43 për qind, akomodimi dhe shërbimi ushqimor me 37 për qind”.

Top News – Vendimi në dorën e Kurtit/ Ku do vendoset ambasada në Jeruzalem apo Tel Aviv!
04/03 00:43
Top News – Përfundon numërimi i votave/ Kosovë, të enjten certifikohet rezultati i zgjedhjeve
03/03 22:46
Top News – Në kërkim të aleancave/ Kurti i nis letra Erdoganit dhe Netanyahut
03/03 17:55
Top News – Grenell sulmon Albin Kurtin: Është antiamerikan, kundërshton politikat e SHBA
03/03 00:52
Top News – Vaksinat e COVAX në Kosovë/ Mund të mbërrijnë deri në muajin maj
02/03 20:13
Top News – Kosova pret datën/ Në pritje të dozave të para të vaksinës së Covax
01/03 19:42
Top News – Mirosllav Lajçak sot në Kosovë/ Blloku europian më në fund vihet në lëvizje
01/03 11:25
Top News – Lugina me pritshmëri nga Kurti/ Që Presheva të mos shndërrohet në një Camëri të dytë
28/02 18:45
Top News – Marreveshja e 4 shtatorit/ Kosovë, Trump e promovoi, Biden po distancohet
28/02 17:44
Top News – `Nuk presim probleme për presidentin`/ VV e bindur, partitë e tjera s`do bëhen pengesë
27/02 18:28
Top News – Më në fund dritë jeshile/ 10 mijë vaksina të Astrazeneca-s në Kosovë
26/02 20:47
Top News – Njohja e Kosovës nga Serbia/ Vuçiç, `ta harrojnë`, ne jemi të duruar!
26/02 18:13
Top News – Lajçak vizitë në rajon/ Qëndron në Kosovë nga 1 deri më 3 Mars
26/02 14:43
Top News – Lajçak i përgjigjet shqetësimeve/ Kosova dhe Serbia, në hartën time janë të ndara
25/02 21:49
Top News – Kosovë, vjedhja në thesar/ Prokuroria bllokon 600 mijë euro
25/02 19:19
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Paralajmërimet e Vetëvendosjes/ Hesht lista serbe, sa mund të ndikojë ajo në qeveri
24/02 19:11
Top News – Angazhimin e vijon si deputete/ Kosovë, dorëhiqet ministrja në detyrë e financave
24/02 18:23
Shërbimi sekret, pa drejtues/ Ekspertët: Përplasjet politikë cenojnë sigurinë e Kosovës
24/02 16:12
Kosovë, më pak lindje të reja/ Vetëm në klinikën obstetrike të Prishtinë janë 700 lindje më pak
23/02 16:15