2020 u mbyll pa amnisti/Avokatët kërkuan për disa javë hartimin e një projektligji për të burgosurit
31/12/2020 16:11

Prej muajit mars kur u shpall gjendja e pandemisë për shkak të Covid-19 , gjykatave në vend iu sugjerua dhe u udhëzuan të shfaqeshin tolerante ndaj shtetasve që arrestoheshin për vepra të lehta penale, në mënyrë që të parandalohej përhapja e infeksionit brenda burgjeve. Por duket se qëndrimi i gjykatave për shumë shtetas që u liruan , ka sjellë harresë për të aplikuar amnistinë e përvitshme që zbatohet në sistemin penitenciar. Kreu i shoqatës së avokatëve penalistë tregon për Top Channel se shpesh gjatë këtyre javëve i kanë ngritur shqetësimin Ministrisë së Drejtësisë që të hartojë projektligj për amnisti në situatë Covid-i, çka do të sillte jo vetëm ulje të mbipopullimit. “Një vit pa amnisti është shumë, një vit që ishte në pandemi, kini parasysh që shumë të dënuar nuk takojnë dot të afërmit për shkak të masave të ashpra, ne nuk kërkojmë që të rishikohen vendimet nga subjektet e rivlerësimit që u shkarkuan, por ndaj atyre shtetasve që janë dënuar prej tyre të aplikohet aministi”, thotë Saimir Vishaj, kreu i shoqatës së avokatisë. Gjatë këtyre muajve në pandemi, gati 300 të burgosur shkuan në shtëpi me leje të përkohshme, kurse të tjerë u hodhën në grevë jo vetëm për shkak të kushteve, por të nxitur edhe nga ndalimi i takimeve që prej kohësh nuk kryhen me fizikisht, por virtualisht. “Pikërisht edhe kjo rrethanë është e vështirë për ta, ndaj i themi Ministrisë së Drejtësisë përfshi amnistinë, kthe amnistinë, do i ndihmojë këta njerëz”.

Top News-Pas tragjedisë së Himarës me Jonadën/Në vend të Kumbaros, Rama shkarkon zëvendësen e saj
09/08 19:08
Top News- Me dorë të hekurt! Arrestohen 26 shoferë/Asnjë tolerancë për të rrezikshmit në rrugë
09/08 17:43
Top News-20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 17:27
Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top News – 20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 15:59
Top News – 2 mijë studentë më pak në universitete/Ekspertët e arsimit zbulojnë arsyet kryesore
09/08 15:34
Top Channel/ Festa e ashures, politikanët urime në kryegjyshatën botërore
09/08 15:22
Top Channel/ Në plazh pa ujë. Kunë, prej një jave ujë vetëm në orën 5 të mëngjesit
09/08 15:19
Top Channel/Imuniteti i dobësuar, mikrobiologu Korraqi: Forcimi, arma më e mirë në çdo pandemi
09/08 15:16
Top Channel/Shuhet shumica e zjarreve/Aktive janë 9,helikopterët shuan flakët në Kurbin dhe Selenicë
09/08 15:05
Top Channel/Vdiq per qentë/60-vjeçari u godit me thikë nga fqinji, pasi u sulmua me parë nga kafshët
09/08 15:01
Top Channel/ Vjedhje me dhunë! Kapen të rinjtë që kërcënuan me armë për të grabitur biçikleta
09/08 14:57
Top News-Drejtësia për Jonadën, jashtë kufijve/Shoqëria civile, peticion për shkarkimin e ministrave
09/08 14:41
Top Channel/ Gjendet pa shenja jetë 46-vjeçari në Lezhë, dyshime se është vetëvrarë
09/08 14:34
Top News – Një dosje, tani në Ambasadën Britanike!/Të afërmit e Jonadës do depozitojnë prova të reja
09/08 14:12
Top News – 1500 paundë, çmim ‘ofertë’ në gomonen për Angli. Si joshen shqiptarët në Tik Tok
09/08 13:43
Top Channel/ Grupi i të rinjve kërcënon 23-vjeçarin, i marrin paratë dhe biçikletën
09/08 12:29
Top Channel/ Skafistët protestë në Tiranë: Mjetet me dokumente të rregullta të vazhdojnë punën
09/08 12:27
Top Channel/ Protesta e opozitës, u kërkuan dorëheqjet e ministrave për vdekjen e Jonada Avdiajt
09/08 12:05
Top Channel/ Detajet e investigimit, The Sun infiltrohet brenda trafikut me gomone Francë-Angli
09/08 12:02