157 të burgosur me Covid/ KSHH: janë diskriminuar gjatë trajtimit shëndetësor
21/03/2021 12:30

Që prej shpalljes së pandemisë, rreth 450 persona të arrestuar gjatë kësaj kohe nga policia përfituan lirimin nga gjykatat me arsyetimin se ata mund të ishin prekur nga covidi dhe se nëse futeshin në qeli ata mund të shpërndanin infeksionin tek të burgosurit. I tillë ishte edhe lirimi i Edmond Çekiçit që u mbajt në qeli vetëm katër ditë. Por pavarësisht këtij qëndrimi tolerant ndaj një kategorie , përhapja e virusit në burg nuk u parandalua, ndonëse edhe takimet me familjarët janë bllokuar prej muajsh. 157 të dënuar rezultuan pozitiv nga covid 19 , por sipas komitetit shqiptar të Helsinkit të burgosurit që u preken nga infeksioni apo ata që u dyshuan si të tillë janë diskriminuar gjatë trajtimit shëndetësor. KSHH del në këtë përfundim pas monitorimit në burgje ku u vërejtën mungesë e pajisjeve dhe medikamenteve për trajtimin e të burgosurve në dy spitalet atë të burgut dhe godinën numër 5 në Lezhë . “Edhe kur i kanë dërguar në spitalet civile ka një stepje dhe neglizhence sapo i kanë parë me pranga në duar. Këtë e thonë të burgosurit dhe nga ana tjetër dhe vetë mjekët.” Por nga ana tjetër KSHH verën se edhe mjekët në burgje patën të njëjtin fat trajtimi të pabarabartë krahasuar me koleget e tyre në spitalet civile. Ndaj mjekët në burgje kanë kërkuar ngritje rroge pasi gjatë pandemisë kanë vërejtur fluks të madh. Por drejtoria e përgjithshme e burgjeve insiston se ka ndjekur rekomandimet e mjekëve epidemiologe për trajtim të të burgosurve të infektuar apo për izolimin e vatrave në mënyrë që të mos kishte përhapje të infeksionit nëpër qeli, ndërkohë që në fuqi vazhdojnë të jenë rekomandimet për tolerancë nga gjykatat ndaj të arrestuarve për krime të lehta.

Top News-Mark Marku ironizon Berishën ‘Basha i keq pas shtatorit, ta largojmë komunizmin nga vetja’
08/12 14:18
TopNews-Anila Nika mesazh për 8 Dhjetorin ‘Nuk ditëm t’a shfrytëzonim lirinë që na sollën studentët’
08/12 14:17
Top News- Preç Zogaj pro Bashës e mesazh të fortë Berishës për pengesën Amerikane
08/12 14:13
Top News-‘Liria nuk vjen pa mund’ Flutura Açka hap aktivitetin e 8 Dhjetorit
08/12 14:03
Top News-Një mesazh edhe nga Yuri Kim/Për studentët guximtarë, 31 vjet më parë
08/12 13:59
Top News-Vjedhje si nëpër filma në Fier/Skemë për të grabitur naftën bruto në Albpetrol
08/12 13:33
Top Channel/ Kuvendi Kombëtar i 11 Dhjetorit, PD Lezhë bën publikë emrat e delegatëve
08/12 13:30
Top News- Helmimi nga uji në Krujë/ Apeli lë në fuqi vendimin për ish-zyrtarët
08/12 13:24
Top News – Nga Belgjika, atentati në Tiranë!/ 100 mijë euro për vrasjen, si larje e hesapeve
08/12 13:20
Top Channel/ Reshje të dendura bore në Malësinë e Madhe! Të vizitosh Lëpushën, mision i rrezikshëm
08/12 13:15
Top News – Bllokohet pika turistike e Lëpushës, mbi 60 centimetër borë
08/12 12:56
Top News – PD pret Metën për datën e zgjedhjeve/ Gati për garën në zgjedhjet për 6 bashki
08/12 12:47
Top News- Lëndë eksplozive C4 për atentate/ Zbulohet grupi në Lezhë, tre të arrestuar
08/12 12:26
Top News – Foltorja e fundit e Berishës në “Qytetin Studenti”/ Në takim edhe Fatmira Hajdari
08/12 12:21
Top News- Ulen temperaturat, ‘ngrijnë’ rrugët/ Probleme me energjinë elektrike në disa zona
08/12 12:18
Top News- Si u zbulua atentati në Tiranë/ Kë donin të vrisnin grupi kriminal i Lezhës!
08/12 12:16
Top News- Mesazhet e politikës për 8 dhjetorin/ Rrëzimi i regjimit nga 300 studentët e 1990
08/12 12:14
Top Channel/ Sot dita kombëtare e rinisë/ Disa aktivitete në kujtim të protestës studentore
08/12 12:12
Top Channel/ Berisha shkon në qytetin studenti/ Takimi në kujtim të protestave studentore
08/12 12:11
Top News-Një vit nga vrasja e Klodian Rashës/Detajet e krimit, 10 vjet burg për autorin
08/12 12:07