150 familje me banesë të re para Vitit të Ri, Veliaj: 2021 viti i rimëkëmbjes
28/12/2020 13:59

150 familje do ta festojnë mbrëmjen e ndërrimit të viteve në banesën e re. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministri i Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj dhe Prefekti i Tiranës, Toni Gogu, u dorëzuan sot dokumentet e pronësisë së banesave të rindërtuara familjeve të Qani Merepezës, Ibrahim Myrtës dhe Rifat Myrtës në Pezë, të cilat u rindërtuan shumë herë më të mira se të vjetrat që u prishën nga tërmeti. Sipas kryebashkiakut Veliaj, 2021 do të jetë viti i rimëkëmbjes, si për banesat, ashtu edhe për shkollat e reja. “Para ardhjes së Vitit të Ri do të strehojmë edhe 150 familje të tjera, ndërsa që në ditët e para të janarit nism punën për lotet e tjera. Viti 2021 do të jetë vitii rimëkëmbjes!Së bashku me qeverinë dhe ministrin e Rindërtimit do të vazhdojmë ringritjen me pallatet dhe shtëpitë, por do të përfundojmë edhe shumë nga shkollat. Kemi hedhur themelet për gjimnazin “Sami Frashëri” dhe shkollën në Mangull, por kemi përfunduar shkollat në Lalm dhe Allgjatë. Do të vazhdojmë me shkollat e ndërmjetësuara nga qeveria me qeverinë e Katarit dhe Sllovakisë, siç është shkolla e Pezë Helmesit”, shpjegoi Veliaj. Ai shtoi se gjatë procesit të rindërtimi nuk është paragjykuar askush për bindjet e tij politike, por u është shërbyer të gjithëve njësoj. “Sa herë kemi ardhur në Pezë për të përkujtuar Konferencën e Pezës, kemi përmendur një slogan: “Për një bashkim, përtej çdo feje, krahine dhe ideje”. Nëse në atë kohë, ky slogan shërbente për të krijuar një bashkim në luftë, për të qenë një front në mbrojtje të vendit, sot slogani përtej çdo krahine, feje dhe ideje, ka qenë motoja jonë për rindërtimin. Nuk është paragjykuar askush, nuk i është kërkuar askujt tesera e partisë, njerëzit nuk janë ndarë në të nënës dhe të njerkës. Jemi shembulli se u shërbejmë me përulësi të gjithëve njësoj”, tha ai. Veliaj siguroi se puna nuk do të ndalet, kurse lagjet e reja do të ofrojnë kushte më të mira për familjet e prekura nga tërmeti. “Kush punon, merr edhe kritika. Kush nuk punon dhe fle, kush ankohet dhe mundohet të përçajë njerëzit, sigurisht që nuk ka duk, as produkt. Ndaj, ne do të fokusohemi te puna. Lagjet në periferi do të jenë të unifikuara, siç është lagjja në Pezë të Madhe, më afër njësisë; po ashtu edhe në Vaqarr dhe Baldushk, i afrojmë familjet te qendrat shëndetësore, pranë shkollës dhe kopshtit, për t’u siguruar që kjo fatkeqësi është edhe një mundësi për t’i bërë gjërat ndryshe”, deklaroi ai. Ministri i Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj theksoi se qeveria e drejtuar nga kryeministri Rama tregoi përgjegjësi, duke qenë në krye të rindërtimit. “Jemi duke ndërtuar 158 shkolla në të gjithë zonën e dëmtuar. Kemi filluar ndërtimin e apartamenteve në Tiranë tek “5 Maji”, në Kavajë, në Durrës, në Rrogozhinë, në Lezhë, në Krujë, në Fushë Krujë, në Thumanë dhe në Laç. Dua t’u kujtoj shqiptarëvese kush u gjend atë ditë në krye të punës, kurra qameti i madh i 26 Nëntorit; kush e mori përsipër, kush e mbajti barrën, kush e mbajti fjalën dhe kush po i fut qytetarët në shtëpitë e tyre falas: Vetëm socialistët, qeveria e Edi Ramës dhe ne që punojmë çdo ditë për qytetarin e thjeshtë”, tha Ahmetaj.

“Këpucët e kuqe”/ Në teatrin e Durrësit, 8 rrëfime nga gratë e dhunuara
08/03 13:01
Shtigjet në harta digjitale/ Studentët në Gjirokastër do t’i përdorin për vizitorët
08/03 12:24
Nuk respektuan masat anticovid, 2511 qytetarë ndëshkohen me gjobë
08/03 12:15
Berat, humb jetën nga zjarri një 61 vjeçar, nuk dihet ende gjë për të birin
08/03 11:29
Zjarri në Berat/ Momenti kur nxirret një nga viktimat
08/03 10:11
Zjarri në Berat/ Konfirmohet viktima e parë. I afërmi: Kur erdhëm gjithçka ishte në flakë
08/03 09:39
Top News – Surprizon 64 vjecarja nga Fieri/ ‘Për’puthen 40’, prezantohen 4 pjesëmarrëse
07/03 22:26
Top News – Veliaj në Rrogozhinë/ Grida ‘harron’ disfatën në Tiranë dhe Durrës
07/03 21:54
Tornitori më i vjetër i Fierit/ Edhe pse ka 10 vite që ka dalë në pension, vijon të punojë
07/03 20:02
Fermerët e Lushnjës s’shqetësohen për tregun, mbjellin shalqi sipas rregullave të BE
07/03 19:52
Abuzimi me mikrokreditë/ Ekspertët kërkojnë edhe hetim për institucionet jo-banka
07/03 19:50
Policia bllokon 300 patenta/ Që nga 10 shkurti janë gjobitur 20 mijë qytetarë pa maska
07/03 19:44
Top News – Ende i lartë numri i të infektuarve/ Më i riu, 35 vjec, shënohen 21 viktima nga covid
07/03 19:35
7 marsi ndryshe/ Festa e mësuesit, ditë të diele dhe në kohë pandemie
07/03 18:39
Rama le dritaren e hapur për vaksinat ruse dhe kineze: Po e shqyrton edhe BE
07/03 18:38
Balla flet nga Elbasani: Në mandatin e ri do të vijojmë investimet në infrastrukturën arsimore
07/03 17:51
Kushi: Profesioni i mësuesit është në majën e piramidës së profesioneve më fisnike
07/03 16:32
Top News – Ngre siparin `galeria moderne`/‘Artkand’, emisioni më i ri në Top Channel
07/03 15:53
Top News – Surpriza, Ponari moderatorja e re/ Sezoni i ri i Portokallisë nis me ndryshime
07/03 15:27
Top News – Nuk do e besoni çfarë bën shqiptari/ Vjedh ekskavator në Itali, kapet nga policia
07/03 13:57