Të sfidosh vdekjen, e të rilindësh kampion. Historia e sportistit që nuk u dorëzua kurrë…
02/11/2019 20:00

Haki Doku lindi në qytetin e Krujës në vitin 1969. Ai u largua nga Shqipëria në fillim të viteve 90 dhe emigroi në Itali. Hakiu nuk ka ndalur së lëvizuri, edhe pse ai vuan nga një dëmtim ne shtyllën kurrizore. Në 1997, ai punonte si murator në Itali, gjatë punës ai ra nga një skelë dhe u paralizua. Haki Doku ishte 27 vjeç kur ra nga skela në një kantier ndërtimi. Për rreth 3 javë ai qëndroi në gjëndje koma, me kalimin e kohës fati desh që të rehabilitohej dhe arriti të fillojë një jetë të re ” të rilindur” Pa u bazuar tek fatkeqesia, ai u shfaq shumë optimist në të gjitha aspektet e jetës duke parë vetëm përpara. Falë kjo dhe familjes së mrekullueshme që e motivon çdo ditë. Haki Doku synon të përdorë karrocën e tij për të zbritur shkallët e disa prej ndërtesave me te larta në botë për të frymëzuar njerëzit për të synuar për të pamundurën.Shkallët më të zbritura në një karrige me rrota brenda një ore janë 2.917 dhe u arrit nga Haki Doku në Lotte World Tower, Seul, Koreja e Jugut, më 27 mars 2019. Haki Doku u përpoq me këtë rekord, në mënyrë që të mundë rekordin e tij të mëparshëm të 2.564 shkallëve. Autore e Diaspora: Ledja Liku

E vështirë të gjesh dikë për t’i kërkuar ndihmë. Në Itali do shkoja për të ndihmuar vullnetarisht
04/04 20:01
Babë e bir të izoluar në Itali.Shqetësim, ankth për prindërit, dhe sfidat e emigirimit
28/03 21:30
PO! Mund të riinfektohen përsëri me Coronavirus. Virusi tek disa persona krijon probleme në zemër
21/03 20:00
Jeta mes Romës dhe Shkodrës, sfidat dhe situatat “bullizuese” në vitet e para në Itali
14/03 20:01
Endrrat e mia i bëra realitet në terren të panjohur dhe udhëkryqe të mëdha
07/03 20:01
Emigrantëve i kërkonin analizat e Tuberkulozit. Jam ndjerë dy herë e huaj në Kalabri
29/02 20:00
Njerëzit kanë humbur kontaktin me realitetin duke përdorur pa kriter teknologjinë virtuale
22/02 20:00
Shefi që ka gatuar për Bill Clinton rrëfen historinë e tij dhe synimin për “Hell’s Kitchen Albania”
15/02 20:00
Më mungon deti, dhe klima e Ulqinit. Të ardhmen e fëmijëve e shikoj të sigurtë në Gjermani
08/02 20:00
Në 4 vite asnjë cent nuk kam fituar nga fotot në Prishtinë. Jeta në trojet tona shumë e vrazhdë…
01/02 20:00
Diasporës i duhet dhënë besim, hapësira dhe një rol i rëndësishëm
25/01 20:00
U largova nga Shqipëria pasi asgjë nuk më plotësonte, përshtatej, e më jepte liri mua si artist
11/01 20:00
Dua të realizoj në Kanada ëndrrën time si aktor filmash
28/12 20:00
Shumë punë, pak fjalë dhe dëshpërim. Në USA demotivohesh mijra herë deri sa arrin një copëz suksesi
14/12 20:00
Shqipëria do të bëhet kur të gjithë shqiptarët të bashkohen pa interes
07/12 20:00
Kam kaluar traumë. Nuk lëvizja dot nga Anglia, sepse më bllokuan pasaportën shqiptare rreth 1 vit
23/11 20:00
Në Suedi personat me çrregullime mendore, të alkolizuar,të droguar kërkojnë kurim, nuk ngurrojnë…
16/11 20:00
Kam qëndruar pa ngrënë, nuk më mjaftonin paratë në New York. Por arrita synimet e mia…
09/11 20:00
Të sfidosh vdekjen, e të rilindësh kampion. Historia e sportistit që nuk u dorëzua kurrë…
02/11 20:00
Serbët më dogjën shtëpinë. Jam përballur e vetme me presione, terren të vështirë, por kam guxuar…
30/10 20:00