Skolioza, më shumë të prekur/ Mjekët: Në moshën 10-vjeçare kontrolloni fëmijët
09/11/2019 19:42

Problemet e shtyllës kurrizore janë nga më të shumtat. Sëmundja e Skoliozës është një prej tyre, simptomat e të cilës shfaqen që në fëmijëri. Fëmijë e të rritur sot kanë probleme me shtyllën kurrizore, pohon profesor Kujtim Haxholli, me një përvojë 40 vjeçare në terapinë fizike. “Në moshën 10-12 vjeç fillon e deformohet kolona vertebrale dhe është e trashëguar. Prindi në këtë moshë duhet t’i bëjë vizitë fëmijës. Në shumë raste është e trashëguar në shumë raste të tjera fitohet. Sot është më problematikë se kurrë, se fëmijët nuk po merren me aktivitet fizik”, shprehet As.Prof.Dr.Kujtim Haxholli. Edhe vetë prindi mund t’i bëjë kontroll fëmijës shumë i lehtë për t’u kryer. “Përkul fëmijën përpara me duar që prekin tokën. Në shumë raste dallohet pasi një anë e brinjëve është më e zhvilluar se tjetra. Krijohet një shinë e drejtë kur është normale shtylla, kur ka devijime, dallohet pasi shina ka spostim” shton Haxholli. Ka shumë arsye që e rëndojnë skoliozën. Një prej tyre është pozicioni i të qëndruarit vazhdimisht shtrembër. “I thonë fëmijës rri drejtë, por ai nuk rri dot, së ka skoliozë. Një çantë e mbajtur vazhdimisht në një anë, leximi shtrirë vazhdimisht në një anë, dhe puna me kompjuter në pozicion shtrembër, janë shkaktarët”, ka thënë Haxholli. Pasi ekzaminohet tek ortopedi pacienti ju drejtohet ushtrimeve fizike. Por a shërohet skolioza? “Duhen ushtrime fizike mund ta korrigjojnë skoliozën. Nuk ka ilaçe për skoliozën, vetëm ushtrime fizike. Ilaçet jepen në moshë të madhe, për qetësim. Joga thotë se shëndeti i njeriut varet nga mirëqenia e kolonës vertebrale”, shprehet Kujtim Haxholli.

Rrjeti i dyqaneve “Globe” nis uljet këtë fundjavë, për të gjitha pajisjet elektronike
21/11 18:50
Rritet çmimi i sigurimit në Kosovë, BQK justifikon vendimin
21/11 16:31
Shpallen fituesit e programit UK-Albania Tech Hub, Tirana qendër e inovacionit
21/11 16:26
Ndryshon ligji për lejet mjedisore, kontrollin në terren do e bëjë pushteti vendor
21/11 16:15
Kufiri i kontrabandës/ Mallrat nga Serbia hyjnë ilegalisht në Kosovë
21/11 16:11
Policia e Tiranës 1 orë në ndjekje të 18 vjeçarit, e ndalojnë pasi i nxjerrin kamionin para
21/11 16:08
Shkodra u çlirua më 28 nëntor! Reagojnë veteranët kundër planeve të bashkisë
21/11 15:53
Ali Ahmeti kundër Zaev, kërkon që gjyqësori të kalojë në Vetting
21/11 15:49
Elbasan/ Në radhë për vaksinën, fluksin e ka shtuar frika nga gripi i derrave
21/11 15:44
Lirimi i Florenc Çapjas dhe Suel Çelës/ Reagon Policia e Shtetit: Vendime të paligjshme
21/11 15:42
Qeveria shkurton investimet, bëhet gati akti normativ, mungojnë 65 milionë euro
21/11 15:34
Vettingu shkarkon Besnik Muçin/ Gjyqtari nuk njeh vendimin: Mbetem anëtar i Kushtetueses
21/11 15:31
Policia kundër gjykatës, deklaratë për lirimin e Florenc Çapjes dhe Suel Çelës
21/11 13:11
Festa e çlirimit në Shkodër, polemika edhe këtë vit për festën në 28 nëntor
21/11 13:10
Meta kundër shkarkimit të Muçit: Vetting-u i partisë, bllokim i Gjykatës Kushtetuese
21/11 13:08
Vetting-u shkarkon Besnik Muçin: Vendimi nuk më shkarkon si anëtar i ‘Kushtetueses’
21/11 13:08
Radhë për certifikatë pronësie, qytetarët në Fier presin dy vjet për ta marrë
21/11 12:43
Aksident në aksin Lezhë-Shkodër, makina përfundon përmbys në arë
21/11 09:50
Meta konsultohet me Berishën/ Ish-kryeministri flet për shpërndarje të Kuvendit
20/11 19:52
AMA, tryezë debate për kontratat dhe pagat e gazetarëve
20/11 18:38