Shtëpia, sigurim i detyrueshëm/ Propozohet pagesa 25 euro në vit për mbrojtjen nga tërmetet
11/12/2019 19:47

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama për të bërë të detyrueshëm sigurimin e shtëpive nga tërmeti ka një nismë konkrete. Top Channel zbardh draftin konfidencial të përgatitur me urgjencë nga autoriteti i mbikqyrjes financiare, i cili detyron cdo qytetar që të sigurojë banesën. Sipas draftit, tarifa e sigurimit do të jetë 25 euro në vit për ndërtimet me beton të armuar dhe 15 euro për për ndërtimet e tjera. Të vetmet banesa që nuk do të kenë detyrimin për t’u siguruar janë shtëpitë e vjetra të ndërtuar me argjile apo ato që kanë strukturë me fibër kallami. Por sa përfitojnë qytetarët mbrapsh në rast se ndërtesa e tyre dëmtohet nga tërmeti? Sipas projektligjit, për ndërtimet me beton të armuar që sigurohen me tarifën 25 euro shuma maksimale bruto e dëshmpërblimit që merret mbrapsht është 25 mijë euro. Ndërsa për ndërtimet e tjera, të cilat sigurohen me tarifën 15 euro, dëmshpërblimi maksimal i përfituar është 15 mijë euro. Mbi këto shuma aplikohet një zbritje prej 2 për qind, që është pjesa e zbritshme e dëmit, të cilën qytetari duhet ta përballojë nga xhepi I tij. Sipas projektligjit, ky sigurim përfshin vetëm dëmtimet nga tërmeti dhe jo fatkeqësitë e tjera natyrore si zjarri apo përmbytjet. Sigurimi nga këto fatkeqësi do të vazhdojë të mbetet vullnetar, dhe ata qytetarë që duan të sigurohen duhet të paguajnë tjetër tarifë shtesë siç është aktualisht. Por si do të menaxhohet skema e sigurimit nga tërmeti. Sipas draftit, qeveria do të ngrejë një agjenci të posaçme, të quajtur Agjencia Shtetërore për Sigurimin e Detyrueshëm nga Tërmeti. Është kjo agjenci e cila do të arkëtojë tarifat e sigurimit të banesave nga qytetarët dhe do të menaxhojë fondin e dëmshpërblimeve.

Top News – Goditet rrejti i trafikut/ Po transportonin 34 shtetas sirianë
13/08 22:07
Top News – Marrëveshje historike/ Mes Izraelit dhe Emirateve Arabe
13/08 21:49
Top News – Hakmarrja e Berlusconit ndaj ish të fejuarës biseksuale, foto me të dashurën deputete
13/08 21:04
“Rrjeti i Pastër”/Telekom Albania i jep Shqipërisë statusin e vendit të parë në rajon që i bashkohet
13/08 20:58
Top News – Cristiano Ronaldo shijon pushimet në Portofino, dedikim të veçantë Georginës
13/08 20:45
Në 23:00 mbyllet kufiri në Kakavijë/ Të inatosur qytetarët i bien borive
13/08 20:32
Top News – Greqi, shtohen rastet/ 204 raste të reja dhe 5 viktima
13/08 20:29
5 viktima dhe 154 raste/ Thirrja për të rinjtë: Virusi nuk njeh moshë dhe nuk bën përzgjedhje
13/08 20:10
Stërvitja greko-franceze/ Mesazh Turqisë që te ndaloje kërkimet për hidrokarbure
13/08 20:07
Dëbohet agjenti iranian/ Ehsan Bidi në qendrën e refugjatëve në Kapshticë, do ti dorëzohet Greqisë
13/08 19:54
Ulet ndjeshëm numri i lindjeve/ Bonusi për çiftet e reja nuk po jep efektin e dëshiruar
13/08 19:51
Top News – Shkeljet në timon/ Policia kontrolle në gjithë vendin
13/08 19:41
Veliaj kthehet në zyrë/ Kreu i Bashkisë: Jam kuruar në Shqipëri
13/08 19:38
Top News – Dosjet, gjykata e lartë/ 12 juristë krijojnë inventarin
13/08 18:43
Top News – Ligji per vlerat e UÇK/ Kosovë, nuk miratohet në kuvend
13/08 18:05
Top News – Kopshtit i ri zoologjik/ Nis puna, teatër kukullash e parking
13/08 18:03
Top News – Rekord infektimesh/ Covid, 154 raste të reja , 5 viktima
13/08 17:57
Top News – Trafik e pengmarrje/ 3 shënjestrat e radhës të OFL
13/08 17:54
Dëbohet nga Shqipëria agjenti sekret i Iranit, Ehsan Bidi
13/08 17:36
Top News – Largohen mjekët italiane/ Covid, përfundon misioni i ndihmës
13/08 17:06