Numri i të burgosurve/ Shqipëria e para në Ballkan, e katërta në Europë
19/01/2020 19:23

Një raport i Agjencisë Evropiane të Statistikave, mbërrin në përfundimin se Shqipëria ka një numër rekord personash të burgosur, krahasuar me vendet e Ballkanin Perëndimor. Për 100.000 banorë Shqipëria ka 197 të burgosur. Kjo statistikë e rendit Shqipërinë në vendin e katër për numrin e personave të burgosur pas Lituanisë, Çekisë dhe Estonisë. Duke krahasuar shifrat Eurostat mbërrin në përfundimin se Serbia për 100 mijë banorë ka 153 të burgosur, Maqedonia e Veriut me 146 , ndërsa Kosova 90 të burgosur për 100 mijë banorë. Vendet fqinje me Shqipërinë Italia dhe Greqia, kanë 97 dhe 93 të burgosur për 100 mijë banorë. Ndërsa në Bashkimin Europian thotë Eurostat numri mesatar i të burgosurve për 100 mijë banore është 116. Tre vende të BE e më konkretisht Franca, Austria dhe Gjermania, kanë një numër më të ulët të burgosurve në raport me popullsinë 103, 100 dhe 79 të burgosur. Islanda mban rekordin me numrin më të ulët, të personave në burgje 38 për çdo 100 mijë banorë pasuar nga Finlanda, Suedia dhe Danimarka.

Kur do kemi lehtësira? Rama: Po e mendojmë për javën tjetër, por do të jetë me pikatore
02/04 05:08
Bllokuar përtej kufirit, emigrantët nuk mund të kthehen në Shqipëri
02/04 01:47
Piktori braktis studion, Gazmend Leka qëndron në izolim në shtëpi
02/04 01:46
Vendimi i Këshillit Bashkiak të Tiranës: Hiqet qiraja për banesat sociale
02/04 01:44
Britania, nesër mund të jetë “Itali”/ Dita me bilancin më tragjik të viktimave nga korona
01/04 22:19
Greqi, rritet bilanci i viktimave/ Shtohen edhe rastet e reja me të prekur, por edhe testimet
01/04 21:49
Shtetrrethimi zgjatet pa afat/ Shkollat, kopshtet, çerdhet, baret mbyllur deri në fund të pandemisë
01/04 21:23
Top News- Ndihma ekonomike/ Aplikimi do bëhet nga administratori
01/04 21:09
Top News- Humb jetën 28 vjeçari/ Doli negativ në testin e parë
01/04 21:08
Shqetësim për të sëmurët/ Familjes Stafa i mungon ilaçi për vajzën
01/04 20:54
Psikologët,ndihmë bluzave të bardha/ Seanca këshillimi për mjekët/infermierët në Shqipëri dhe Itali
01/04 20:34
Nis aplikimi për pagën e luftës/ Rruga që duhet të ndjekë biznesi i vogël që ka ndalur aktivitetin
01/04 19:49
Rama: Garanci për pagat/ Kryeministri me drejtuesit e bankave: Paketa financiare të do zgjerohet
01/04 19:35
Basha përshëndet anulimin e tenderave: Qeveria të marrë të njëjtin vendim edhe për koncesionet
01/04 19:31
Shtyrja e masave, Manastirliu: 64 mijë familje dyfishim të ndihmës ekonomike, ja si të veproni
01/04 19:14
Top News- Të anullohen koncesionet/ Basha për pezullimin e tenderave
01/04 18:39
Top News- Edi Rama dhe Italia/ Dashuri e nisur nga basketbolli
01/04 18:36
Top News – Rreziku nga korona/ MSH-shtyhen pa afat kufizimet
01/04 17:49
Shërohen 67 të infektuar/ Në 24 orë zbulohen edhe 16 raste të reja
01/04 16:39
Gjermani/ Numër i madh të prekurish, por më pak viktima
01/04 16:37