Nisma e Greqisë para takimit të BE/ Mbështetja për zgjerimin, thërret Ministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut
08/12/2019 20:28

Me një iniciativë të fundit të saj diplomacia greke organizon të hënën në mëngjes një takim informal pune mes ministrave të Jashtëm të Greqisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në kuadrin e punimeve të Këshillit të Çështjeve të Jashtme të BE. Bëhte fjalë për një iniciativë veçanërisht te rëndësishme, pasi do të japë një mundësi për një shkëmbim të frytshëm të pikëpamjeve se si të procedohet me debatin për hapjen e negociatave në vazhdën e vendimit të Këshillit Evropian në tetorin e kaluar dhe të propozimeve franceze për metodologjinë e zgjerimit te Unionit. Këtë e vërteton edhe konfirmimi se në këtë takim joformal do të marrin pjesë më shumë se 20 ministra të Jashtëm të BE-së, duke tejkaluar shumë pjesëmarrjen e zakonshme në ngjarje të tilla. Midis pjesëmarrësve përfshihen ministrat e Jashtëm të Francës, Gjermanisë, Holandës, Danimarkës, Portugalisë, Qipros, Suedisë, Bullgarisë, Polonisë, Sllovakisë, Rumanisë, Kroacisë, Irlandës dhe Sllovenisë. Komisionin Europian do ta përfaqësoje Komisioneri përgjegjës për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Olivér Várhelyi si dhe Sekretarja e Përgjithshme Helga Schmid. Sipas burimeve nga ministria e Jashtme nisma është pjesë e një sërë veprimesh të diplomacisë greke në mbështetje të zgjerimit të BE me vendet e Ballkanit Perëndimor, perspektiva evropiane e te cilave sic thekson Athina zyrtare është në interes të stabilitetit rajonal, si dhe një përparësi e politikës së jashtme te saj prej vitit 2003 kur u jetësua axhenda e Samitit te Selanikut.

Xhaçka nga Kakavija: Testimet do të rriten, kontakte për të shtuar orarin e punës. Kush nuk e ka të domosdoshme të mos udhëtojë
15/08 03:25
Pala greke nuk punon gjatë natës/ Vijon radha e gjatë në Kakavijë për shkak të tamponit të detyrueshëm për udhëtarët
15/08 03:23
Situata në anën greke të kufirit/ Radhë të gjata të emigrantëve para se të nisë karantina 7 ditore
14/08 20:16
Pasdite situata ndryshoi disi, por radha vijon edhe pse pala greke ka shtuar testet
14/08 20:14
Top News – Unaza e madhe, ndërtimi/ Pjesa verilindore, gati në shtator
14/08 20:08
Radhë edhe në Kapshticë/ Testet e Covid-19 ngadalësojë kalimin e kufirit, pasdite situata ndryshoi
14/08 20:03
6 viktima dhe 146 raste të reja/ 115 të shtruar në spital, 16 në terapi intensive dhe 5 të intubuar
14/08 19:53
Greqi, kaosi në kufi/ Merkaj: Vetëm Kosova dhe Maqedonia e Veriut s’kërkojnë tampon dhe karantinim
14/08 19:51
Top News – Situata në Kakavijë/ MEPJ-Po shtohen testimet për covid
14/08 19:27
Top News – Kaos në Kakavijë/ Qytetarët duke u shtyrë në dogane
14/08 18:38
Situatë e pazakontë në kufirin Shqipëri-Greqi/ Pafundësi makinash, pamje nga pikat e kalimit
14/08 18:22
Top News – 6 viktima në 24 orë/ 146 raste të reja, 115 te shtruar
14/08 18:18
Top News – Pezullohet polici/ Tentoi të kalonte makinën pa radhë
14/08 18:16
Top News – Basha akuza Ramës/ ‘Nuk ka asnjë plan për pandeminë’
14/08 16:51
Koronavirusi në Shqipëri/ 6 humbje jete dhe 146 raste të reja në 24 orët e fundit
14/08 16:27
Top News – Bilanci i covid 19/ Kosovë, 8 viktima e 142 infektime
14/08 16:23
Kapshticë, radha 5 kilometra/ Testet e kovid ngadalësojë kalimin e kufirit
14/08 16:18
Greqia heq testin për Covid/ Nga data 17, analizën duhet bërë në një laborator në Shqipëri
14/08 16:16
Situata në Kakavijë/ Meta: Qeveria urgjent kontakt me palën greke, të merren masat: Pa koment
14/08 16:08
Qytetarët të grumbulluar, pa maska dhe të frustruar presin në radhë për të bërë tamponin: Pa koment
14/08 16:06