Negociatat deri te marrëveshja/ Gjiknuri dhe Bylykbshi tregojnë rolin e të huajve dhe zgjidhjen që do të japin
15/01/2020 21:25

Oerd Bylykbashi dhe Damian Gjiknuri, dy negociatorët të cilën bashkë me ndërkombëtarët punuan në heshtje për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore flasin për rolin që të huajt luajtën për uljen e palëve. Socialistët zotohen se pranojnë çdo propozim të palës kundërshtare dhe garantojnë se zgjedhjet e ardhshme të jenë të lira dhe të ndershme, por demokratët nuk e fshehin skepticizmin e tyre. Dokumenti përvijon vetëm rrugën përmes së cilës duhet të ecë reforma. Problematikat të cilat kërkojnë zgjidhje të menjëhershme janë të ndryshme në këndvështrimin e palëve. Të dy negociatorët besojnë se 15 marsi është kohë e mjaftueshme për të përmbyllur reformën zgjedhore, ndërsa Damian Gjiknuri siguron se edhe opozita parlamentare do e mbështesë me votë kodin e ri elektoral, pasi shtegu për kushtin e tyre për ndryshimin e sistemit është lënë hapur. / Elda Menga /

2 Marsi, presidenti Meta kërkon Besëlidhje edhe mes ndërkombëtarëve
27/02 15:47
2 Marsi, presidenti Meta kërkon Besëlidhje edhe mes ndërkombëtarëve
27/02 13:10
Nga Moska, Rama i kërkon Lavrov njohjen e pavarësisë së Kosovës
26/02 15:55
Rama takohet me Lavrov/ Në Moskë si kryetar i OSBE
26/02 13:01
Pas 25 vitesh, Edi Rama i pari kryeministër që viziton Moskën
25/02 20:14
Video ekskluzive/ Edi Rama mbërrin në Moskë
25/02 15:43
Meta në SPAK/ Dorëzon padinë për Gjonaj: Nuk ka ngjarje më të rëndë në historinë e shtetit se ky akt
24/02 18:15
Ashtu siç paralajmëroi: Meta depoziton sot kallëzim penal në SPAK për ministren Gjonaj
24/02 16:34
“Ministrja bukuroshe lidhje familjare me presidentin”, Kryemadhi sulmon Gjonaj
22/02 15:29
Minishengeni, Rama mesazh Prishtinës: Nuk na duhet konsensus për gjithçka
22/02 12:25
Rama po largohej, banorët e ndalin. “Po të hedhin hi syve kryeministër, po i mbushin pallatet me shkumë”. Kryeministri: Me çfarë ta mbushi?
21/02 20:41
1 vit nga djegia e mandateve/ Nga protestat te ulja në tryezë me PS për reformën zgjedhore
21/02 20:06
A do e mbështesë Metën në 2 mars? Basha thotë se do të flasë të shtunën. PD, konferencë për shëndetësinë
21/02 19:53
Studenti i ndërpret fjalën, Rama: Djalin duhet ta shoqëroni për të marrë shërbimin e shpejtë mjekësor
20/02 20:51
Meta: Kërkojnë t’i marrin kompetencat Presidentit
20/02 19:48
Ambasadori Soreca për Top Channel: 1.15 miliardë Euro, transparencë, qartësi dhe llogaridhënie
20/02 15:10
PD: Anuloni vettingun për zgjedhjet/ Përplasja me PS. Kërkohet gjykatë e re për zgjedhjet
20/02 15:07
20 shkurti/ Forumi rinor i PD proteston sot para kryeministrisë
20/02 13:01
Reforma Zgjedhore/ Opozita propozon moratorium 4 vjeçar nga vetingu për gjyqtarët e zgjedhjeve
20/02 12:59
Si u grabit Kompleksi Partizani. Taulant Balla, denoncoi prej vitit 2012 familjarët e Berishës
19/02 21:02