Kokaina, shqiptarët të tretët/ Raporti i OKB, rritet numri i përdoruesve të drogave të forta
24/01/2020 19:49

Zyra e Kombeve të Bashkaura, për drogën dhe krimin, e rendisin Shqipërinë në vendin e tretë me 2.5% të përdoruesve të kokainës ose që së paku kanë e provuar një herë në jetën e tyre, pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Të dhënat e fundit për Shqipërinë, janë të vitit 2014, ndërsa për SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar, rezultojnë të jenë të vitit 2017. Këto të dhëna janë përfshirë në raportin vjetor të vitit 2019, që kjo zyra ka publikuar për përdorimin e drogës. Pavarësisht se të dhënat janë të pa azhornuara prej disa vitesh, përdorimi i drograve të forta, ku përfshihet edhe kokaina, duket se është një fenomen që po njeh përhapje në Shqipëri. Sipas drejtorit të Qendrës Aksion Plus, Genci Muçollari, vërehet një rritje e konsumatorëve të drograve të forta. Ne në qendrën tonë, trajtojmë personat të cilët janë konsumatorë të heroinës, dhe këtë vit krahasuar me vitin e kaluar, kemi ndjerë një rritje. Kanë qenë 850 klientë që janë trajtuar në qendra tona, dhe 120 në burgje, se ne trajtojmë edhe përdoruesit që ndalohen nga policia dhe shkojnë në burg. Sipas Muçollarit, janë të shpeshta edhe rastet e konsumatorëve të drogës që kërkojnë trajtim mjekësor. Ka shumë konsumatorë të hashashit apo kokainës që vijnë në qendrën tonë, por që në pamundësi për t’i ndihmuar i drejtojmë tek toksikologjika”. Edhe qytetarët vet, shprehen se njohin persona të cilët kanë rënë pre e konsumit të drograve të forta dhe sipas tyre, shkaku kryesor është kureshtja për ta provuar.

Durrësi zgjedh më të bukurën! Konkurs bukurie në qytetin që po vuan pasojat nga tërmeti
25/02 17:03
Hiqet TVSH-ja e rindërtimit/ Do përfitojnë 17 mijë ndërtimet e reja dhe veprat publike
25/02 16:41
Protestë kundër ndotjes! Lezhë, mbetjet shtazore përpunohen pranë banesave
25/02 16:35
Hakerat shfrytëzojnë frikën! Vjedhin të dhënat tuaja duke përdorur koronavirusin
25/02 16:25
Në ankth nga koronavirusi/ Psikiatrit: Paniku, më i dëmshëm edhe se vetë virusi
25/02 16:15
Në shkollë me maska/ Elbasan, frikë në klasë nga koronavirusi
25/02 16:06
Më shumë masa në port/ Pas deklaratave të pasagjerëve se nuk iu matej temperatura
25/02 15:41
Kontroll udhëtarëve nga Italia/ Në aeroport, çdo pasagjer verifikohet për temperaturë
25/02 15:35
Covid19, asnjë i prekur në Shqipëri/ Maskat nuk janë të nevojshme
25/02 15:17
Turizëm në fshat/ Banorët e Dhoksatit: Të ndjekim stilin italian
25/02 14:43
Elbasan, frikë në klasë nga koronavirusi
25/02 14:41
Kontrolle të shtuara pas deklaratave të pasagjerëve se nuk iu matej temperatura
25/02 14:39
Asnjë i prekur në Shqipëri/ Maskat nuk janë të nevojshme, lani duart, mos rrini në zona të mbyllura
25/02 14:33
Pensionisti kujdeset për lulishten/ Elbasan, 76 vjeçari e mirëmban si ta kishte kopshtin e vet
25/02 12:58
Greva në Ballsh/ Përkeqësohet gjendja e naftëtarëve, një prej tyre dërgohen me urgjencë në spital
25/02 12:26
Koronavirusi/ Kontrolle edhe në portin e Vlorës, 217 pasagjerë të ardhur nga Italia
25/02 12:23
Naftëtarët dhe grevistët e rafinerisë në Ballsh tentojnë të bllokojnë uzinën, lënë afat 24 orë
25/02 11:09
Procesi i rindërtimit. Hyn në fuqi përjashtimi i TVSH
25/02 10:59
Tiranë/ Bënin namin me “thyerje” kasafortash, arrestohen tre “skifterat”
25/02 10:22
Prokuroria e Posaçme në Hagë paralajmëron fillimin e ngritjes së akuzave
24/02 21:18