“Dosja 184 të transferohet në SPAK”/ PD: Të hetohet për vjedhjen e zgjedhjeve në Dibër
18/01/2020 15:26

Partia Demokratike i kërkoi informacion zyrtar Prokurorisë së Dibrës për dosjen 184, sa i takon zgjedhjeve në Dibër, dosje e cila u transferua atje nga Krimet e Rënda pak kohë përpara ngritjes së SPAK. Nëpërmjet një letre, PD shpreh bindjen se kjo dosje duhet t’i transferohet SPAK-ut, duke qenë se atje është i faktuar bashkëpunimi në një grup të strukturuar kriminal për vjedhjen e zgjedhjeve në Dibër të kryeministrit Edi Rama dhe bashkëpunëtorëve të tij Damian Gjiknuri, Saimir Tahiri, Ulsi Manja, Xhemal Qefalia, Pjerin Ndreu, shefi i komisariatit të Dibrës Robert Aga dhe disa personazhë të tjerë që u emëruan kryebashkiakë si Dionis Imeraj, Valbona Sako apo Agron Malaj. “Në Qershor 2019, gazeta prestigjioze gjermane Bild, publikon përgjime, pjesë të kësaj dosje hetimore, ku provohej qartë, jo vetëm veprimtaria kriminale për vjedhjen e zgjedhjeve vendore në Dibër, por edhe fakti se kjo veprimtari ishte e struktuar, në kuadër të një grupi të strukturuar kriminal, që drejtohej personalisht nga Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë dhe Damian Gjiknuri, deputet i Kuvendit të Shqipërisë”- thuhet në letrën e Sekretarit të Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi për Prokurorinë e Dibrës. Sipas ligjit, duke qenë në cilësinë e kallëzuesit, PD ka të drejtë të marrë çdo informacion në lidhje me ecurinë e hetimeve, por në leter theksohet fakti se ky informacion mungon. Bazuar mbi të drejtën që i jep ligji, PD i ka drejtuar 3 kërkesa prokurorisë së Dibrës, e cila e mban prej 6 muajsh dosjen 184. 1. Informacion në lidhje me gjendjen e procedimit penal 184/2016 2. Informacion nëse Prokuroria e Dibrës ka shpallur apo jo moskopetencën dhe nëse aktet i kanë kaluar SPAK 3. Njohjen me provat dhe aktet e administruara deri tani.

Të burgosurit nuk lenë qelitë/ Vendimi i qeverisë i dërgon në shtëpi ata që kanë më pak se 5 vite
31/03 21:41
Top News – Tiranë, ambasada e SHBA/ Apeli i fundit për qytetarët e saj
31/03 20:55
Shtyhet hetimi i Metës/ Kuvendi i zhvillon mbledhjen online
31/03 20:48
Muzikantët e izoluar në Tiranë/ Historia e çiftit nga Kolumbia e Gjermania
31/03 20:47
Një bursë për Kladiolën/ Nxënëses së shkëlqyer do t’i sigurohet arsimimi në universitet
31/03 20:46
Taksistët duan të punojnë/ Marrin leje, por policia i ndalon në rrugë të lëvizin
31/03 20:45
Libraritë nisën punën/ Pak blerës në ditën e parë
31/03 20:44
“Fermerët nuk pengohen të punojnë”/ Ministri i Bujqësisë: Leje të vecantë edhe për veterinerët
31/03 20:43
“Alo! Kam Ankth”/ Shtohen telefonatat për psikologët për shkak të karantinës
31/03 20:41
Të moshuarit në karantinë/ Mbrojtja më e mirë për ta: Mos i takoni
31/03 20:40
Në treg pa leje/ Jo të gjithë qytetarët arrijnë të pajisjen me lejen e veçantë
31/03 20:39
Top News – T’u ndërpritet interneti/ Kërkesa e AKEP për Nimi Tv dhe iptv
31/03 20:15
Top News – Kamionët e bllokuar/ Rama i shkruan serbisht Vuçiç
31/03 20:13
Top News – Kufizimi i lëvizjës/ Kosovë, shpallet jo kushtetues
31/03 19:21
Top News – Maqedonia e Veriut/ Anëtarja me e re e Nato-s
31/03 19:21
Top News – Kosovë-Serbi/ Hiqet taksa, vjen reciprociteti
31/03 19:18
Në vaun e Dejës, 6 të infektuar/ Situata ndikon në të gjithë qytetin e vogël verior
31/03 19:12
Top News – 15 viktima nga korona/ Në Shqipëri 243 persona të prekur
31/03 19:07
Top News – Jeni krenaria jonë/ Manastirliu me mjekët në Itali
31/03 18:52
Top News – Momenti prekës/ Aurela Gaçe bashkohet me familjen
31/03 18:22