“Bloomberg” shkruan për transformimin e Piramidës: Tirana, një qytet i pastër, me administratë progresive
21/01/2020 20:13

Pas “The Guardian” dhe “Financial Times”, është agjencia më e njohur e lajmeve ekonomike në botë “Bloomberg”, ajo që i ka kushtuar një hapësirë të veçantë historisë së Piramidës dhe transformimit që do të pësojë ajo me projektin e Bashkisë së Tiranës. “Bloomberg” shkruan se kjo godinë e projektuar si muzeu i ish-diktatorit Hoxha në kohën e komunzimit, do të shndërrohet shumë shpejt në një qendër multifunksionale edukimi të teknologjisë për të rinjtë. Më tej “Bloomberg” nënvizon se kjo godinë që sot i ngjason një ngrehine, fsheh potencialin për t’u bërë një nga strukturat më të gjalla dhe interesante në Europën Lindore. Duke ftuar turistët që të vizitojnë Tiranën,“Bloomberg” shkruan se për një vizitor që vjen për herë të parë, Tirana është një qytet i pastër dhe i rregullt, që drejtohet nga një administratë progresive e cila po inkurajon sipërmarrjen dhe inovacionin. Shkrimi i plotë: Piramida, marrëzia komuniste që do të rilindë si qendër invacioni në Tiranë Nga Richard Vines, Bloomberg Ngjan si një park fantastik skateboard-i apo qendër tregtare moderne të braktisur, me sipërfaqen e saj të paanë e të pjerrët prej betoni të shkarravitur me graffiti, dhe panelet e zymta prej xhami, por kjo ndërtesë në kalbje e sipër është një nga monumentet më të rëndësishme të Europës, që i ka mbijetuar komunizmit, dhe është gati të transformohet. Piramida e Tiranës u ngrit për të lartësuar diktatorin shqiptar Enver Hoxha menjëherë pas vdekjes së tij në vitnin 1985. U deshën tre vjet për ta ndërtuar anash bulevardit kryesor të qytetit dhe u çel me një ceremoni madhështore në tetor 1988. Sipas faqes InfoAlbania, ajo ishte vepër e katër arkitektëve: e të bijës së Hoxhës, Pranvera Hoxha, e bashkëshortit të saj, Klement Kolaneci, si edhe e Pirro Vasos dhe Vladimir Bregut. E veshur me pllaka mermeri të bardhë dhe një yll të kuq mbi krye, ajo ishte një ndërtesë goditëse. Brendia natyrisht zotërohej nga një statujë e diktatorit dhe vetë ndërtesa ishte një vend pelegrinazhi për një shtet të ashpër komunist, që lartonte kultin e individit. Ceremonia e hapjes ishte një çast krenarie për Shqipërinë dhe filmimet e ngjarjes shfaqin zyrtarë që ecin midis nxënësve të shkollave të lëvizjes së rinisë komuniste. Kishte vetëm një problem të vogël – regjimi komunist ra në vitin 1990, dy vjet pasi u përfundoi ndërtimi i Piramidës, dhe reputacioni i Hoxhës u shkatërrua së bashku me të. Ndërtesa u mbyll dhe më pas u transform disa herë: qendër konferencash; sallë për festivalin kombëtar të xhazit; sallë leksionesh; teatër; vendstrehim për shtabin e NATO-s gjatë luftës në Kosovë; shtëpi e një stacioni televiziv; e madje, edhe si klub nate. Është braktisur prej kohësh dhe qëndron e mbyllur për publikun. Madje, në vitin 2011 Këshilli Bashkiak i qytetit vendosi ta prishte, por shpëtoi pas neë sëirl protestash, e më në fund, sipas Joni Baboçit, Drejtor i Përgjithshëm i Planifikimit dhe Zhvillimit Urban të Tiranës, bashkia ka një plan për ta rivënë në përdorim. Ndërtesa do të rilindë si një qendër mësimore, ku turistët do të jenë gjithashtu të mirëpritur. Projekti bashkëfinancohet nga qeveria qendrore dhe ajo vendore, në bashkëpunim me Fondin Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim. Puna mund të fillojë qysh në muajin tjetër dhe pritet të zgjasë 1 vit e gjysmë.

Orë mësimi për koronavirusin/ Tiranë, mësuesit u flasin nxënësve çdo mëngjes
28/02 20:15
“Volvo 4”, SPAK nuk ia doli/ Nuk i konkretizoi dot akuzat për 25 të pandehurit e dosjes “Avdylaj”
28/02 20:06
OBSH-ja e pranon: Rreziku i koronavirusit, tmerrësisht i lartë, mund të preken të gjithë vendet!
28/02 19:47
Tim Judah për veprimin e Kurtit: Magjepsëse, sfidoi ekipin e Grenellit!
28/02 19:03
Rikonstruktohet shkolla “Konferenca e Pezës”, kushte më të mira për 570 nxënësit e saj
28/02 15:49
PS pranon propozimin e PD për identifikimin elektronik. Për votimin elektronik do kohë
28/02 15:39
Naftëtarëve të Ballshit dhe Poçemit u premtohet marrja e pagave të prapambetura
28/02 15:32
Arrestohet Henri Çili/ Operacioni “Mezhgorani” 28 të arrestuar në shkallë vendi
28/02 15:26
Eksperimenti kimik shkon keq/ Nxënësja në Fier tregon çastet e vështira
28/02 15:20
Shpërndahen mbi 1 mln maska/ Koronavirusi, 326 telefonata që kërkojnë ndihmë. 18 raste u testuan
28/02 15:14
“Zbrisni se jeni në Shkodër”/ 20 afganë lihen në mes të autostradës Vlorë-Fier, kishin paguar 700 euro
28/02 15:04
Eksperimenti kimik shkon keq në shkollën në Fier/ Flasin mjekët
28/02 14:49
Publikohet pamjet e super operacionit, që çoi në pranga edhe Henri Çilin
28/02 14:45
Ekskluzive për “Shqipëria Live”, familjarët e punonjësit të rafinerisë: Politika përdori vdekjen e Artanit
28/02 14:39
Eksperimenti kimik shkon keq në shkollën në Fier/ 7 nxënës dërgohen në spital
28/02 14:17
Rindërtimi, Rama: Synohet që brenda këtij viti të kemi sistemuar disa mijëra familje
28/02 12:40
Bora zbardh veriun! Pamje nga Vermoshi dhe Puka, probleme me energjinë
28/02 12:26
Miratohet lista e tretë me 1588 familje për bonus qiraje në Durrës
28/02 12:04
Dëborë në Bulqizë/ Ndërprerje e energjisë elektrike në disa fshatra
28/02 10:13
Elbasan/ Trashësia e dëborës shkon në 30 cm, probleme me energjinë elektrike në disa fshatra
28/02 10:01