1 kg tartuf i bardhë shitet në ankand 120 mijë euro
11/11/2019 20:26

Një tartuf i bardhë, me peshë pak më shumë se 1 kilogram u shit për 120 mijë euro ose 120 euro për gramë, në ankandin e 20 të tartufit të bardhë të mbajtur në Alba, afër Torinos. Një pasanik nga Hong Kongu pagoi 120 mijë euro ose 132 mijë dollarë për tartufin monstër, që tashmë është ngjitur mbi një avion drejt Hong Kongut. Oferta e pasanikut nga Hong Kongu la pas ato nga Singapori dhe Moska, duke rrëmbyer tartufin e çmuar në ankandin botëror për të 17 herë radhazi në 20 vite. Një nga eventet e rëndësishëm të kalendarit kulinar, eventi i këtij viti është iniciuar nga kuzhinieri i famshëm Umberto Bombana, 20 vite më parë dhe sa vjen e forcohet më shumë. Më shumë se 90 personalitete të qytetit, u mblodhën në restorantin e tij për një darkë gala me pesë pjata, ku dominon padyshim tartufi i bardhë, me një pagesë prej 1900 dollarësh për kokë, me të gjitha të ardhurat që shkojnë për bamirësi. Më pas u hap edhe ankandi online për tartufin 1.005 kilogramësh. Këtë vit, mbledhja e tartufit të bardhë ka qenë e bollshme dhe kjo për shkak të klimës më të ngrohtë dhe tokës më të hidratuar. Qeni që gjeti tartufin gjigant po ashtu, ishte i pranishëm në ankand.

Durrës/ Shkollat në funksion. Vijon strehimi i banorëve nga hotelet në shtëpi me qira
10/12 13:14
Rama në shtëpinë e Çim Vladit, familjes së tij ju dëmtua shtëpia, vendosën në shtëpi me qira
10/12 13:02
Dëmet nga tërmeti në QSUT, Manastirliu: Dëme të vogla në mure, asnjë pacient nuk mbeti i lënduar
10/12 12:59
Aksident në aksin Elbasan–Peqin, humb jetën një fëmijë 5-vjeçar
10/12 12:33
Vettingu/ Konfirmohen në detyrë gjyqtari Klodian Kurushi dhe prokurori Gent Xholi
10/12 12:30
Përvjetori i filmit “Skëndërbeu”/ Gati një tjetër bashkëpunim kinematografik shqiptaro-rus
10/12 12:23
Rrëshqitje gurësh në rrugë/ Elbasan-librazhd, qarkullimi në një krah
10/12 09:53
Hapen shkollat pas tërmetit, në Tiranë nesër nis mësimi edhe në Universitete
09/12 20:29
Bilanci pas tërmetit/ Lezhë, 80 pallate të pabanueshme, vazhdon plotësimi i formularëve për qiratë
09/12 20:07
Do të nisë rindërtimi i shtëpive, Rama: Pritshmëritë për donacione janë të mëdha
09/12 19:49
Boshatiset burgu i Shënkollit/ Rezistoi vetëm një godinë, mbi 260 të dënuar u transferuan
09/12 19:47
Dëmet e padukshme të tërmetit/ Inspektimi tregon rreziqet që fshehin ndërtesat
09/12 19:43
Rrëshen – Këshilli Bashkiak merr vendim për pagesën e qirave
09/12 17:13
Rama përshëndet kryeministrin e Izraelit “Bibi Shalom”
09/12 16:55
Nis shkolla në Durrës! Mësim edhe në hotelet me të pastrehët e tërmetit
09/12 16:52
Shqipëria bojkoton ceremoninë e Nobelit në Letërsi!
09/12 15:57
Tërmeti, 9 milionë euro donacione/ Qeveria shpreson të marrë 100 milionë euro nga donatorët
09/12 15:26
Trëndafila për 51 viktimat! Durrës, studentët nisin mësimin me përkujtimin e viktimave të tërmetit
09/12 15:19
Veliera ngec në plazhet e Vlorës, një rus dhe dy ukrainas gabojnë në manovrim
09/12 15:14
Si të mbrohemi nga tërmeti? Shkollat e Tiranës nisin me leksionin e veçantë për nxënësit
09/12 15:09