1 kg tartuf i bardhë shitet në ankand 120 mijë euro
11/11/2019 20:26

Një tartuf i bardhë, me peshë pak më shumë se 1 kilogram u shit për 120 mijë euro ose 120 euro për gramë, në ankandin e 20 të tartufit të bardhë të mbajtur në Alba, afër Torinos. Një pasanik nga Hong Kongu pagoi 120 mijë euro ose 132 mijë dollarë për tartufin monstër, që tashmë është ngjitur mbi një avion drejt Hong Kongut. Oferta e pasanikut nga Hong Kongu la pas ato nga Singapori dhe Moska, duke rrëmbyer tartufin e çmuar në ankandin botëror për të 17 herë radhazi në 20 vite. Një nga eventet e rëndësishëm të kalendarit kulinar, eventi i këtij viti është iniciuar nga kuzhinieri i famshëm Umberto Bombana, 20 vite më parë dhe sa vjen e forcohet më shumë. Më shumë se 90 personalitete të qytetit, u mblodhën në restorantin e tij për një darkë gala me pesë pjata, ku dominon padyshim tartufi i bardhë, me një pagesë prej 1900 dollarësh për kokë, me të gjitha të ardhurat që shkojnë për bamirësi. Më pas u hap edhe ankandi online për tartufin 1.005 kilogramësh. Këtë vit, mbledhja e tartufit të bardhë ka qenë e bollshme dhe kjo për shkak të klimës më të ngrohtë dhe tokës më të hidratuar. Qeni që gjeti tartufin gjigant po ashtu, ishte i pranishëm në ankand.

LSDM dhe BDI afër marrëveshjes? Vijojnë negociatat për qeverinë e re në Shkup
10/08 22:25
Top News – Shërohet nga covid 19/ Thirrja e Ralf Gjonit-zbatoni masat
10/08 22:12
Përshkallëzohet tensioni! 5 anije turke hyjnë në ujërat grekë
10/08 21:50
Top News – Trajtimi me plazmë/ Meta-të shkohet drejt zbatimit te saj
10/08 21:26
125 raste të reja dhe 1 humbje jete/ Mosha mesatare e të infektuarve, 47 vjeç.
10/08 19:32
Top News – Nga Kakavija në Greqi/ Do kalojnë vetëm 750 persona në ditë
10/08 18:32
Top News – Covid, trajnimi i mjekeve/ Manastirliu me mjekët italiane
10/08 17:31
Top News – Covid, 125 raste të reja/ 200 viktima nga fillimi i pandemisë
10/08 17:27
Top News – Peng grekun, 1.3 mln euro/ Sekuestro pasurive të 3 fierakëve
10/08 16:39
Parfumet e verës/ Këshillat për aromat në ditët e pushimeve
10/08 16:22
Pogradec/ Sherr mes dy personave, plagosen në kokë e këmbë me mjete të mprehta
10/08 16:21
Covid-19/ MSH: 125 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit
10/08 16:16
Top News – Covid në Kosovë/ 14 viktima e 172 raste të reja
10/08 16:08
Nis puna për tunelin Kardhiq-Delvinë/ Projekti ishte bllokuar pas padive
10/08 15:45
Pyjet e Gjirokastrës po dëmtohen/ Rreth 6 mijë hektarë me pisha, nuk ekzistojnë më
10/08 15:38
Shkarkohet gjyqtari i Dajtit/ Aleks Nikolli i Apelit të Shkodrës, nuk shpjegon dot pasurinë
10/08 15:35
“Shembeni pallatin tonë”/ Banorët e një pallati të dëmtuar në Durrës kërkojnë ekspertizë të huaj
10/08 15:25
Burg për vrasësin e nënës/ Olsi Çekiçi i preu kokën në fshatin Buçimas, Pogradec
10/08 15:23
Top News – Vrasësi pranon krimin/ Vrau nënën, gjykata e le në burg
10/08 14:56
Top News – Trafikantë dhe hajdutë/ 5 persona në shenjestren e OFL
10/08 14:26