Dy ditë pasi bordi i drejtorave të Fondit Monetar miratoi në Uashington mbylljen e marrëveshjes trevjecare me Shqipërinë, ministri i Financave Arben Ahmetaj e konsideroi atë një sukses për ekonominë.
Falja e borxheve, buxheti i shtetit mund të arkëtojë 260 milionë euro Falja e borxheve, buxheti i shtetit mund të arkëtojë 260 milionë euro
Buxheti i shtetit mund të arkëtojë 260 milionë euro këtë vit, nëse bizneset do të shfrytëzojnë plotësisht ligjin e faljes e borxheve. Llogaritë janë bërë publike nga vetë Ministria e Financave.

Nisma Vuçiç-Rama, për heqje tarifash dhe bashkim doganor Nisma Vuçiç-Rama, për heqje tarifash dhe bashkim doganor
Propozimi i artikuluar nga kryeministri serb Aleksandar Vuçiç për një bashkim doganor të Ballkanit mbështetet edhe nga Tirana zyrtare, e cila madje duket se qëndron në pararojë të këtij projekti.

Basha: Fund sundimit të bizneseve të afërta me qeverinë Basha: Fund sundimit të bizneseve të afërta me qeverinë
Kryetari i PD, Lulzim Basha priti këtë të premte në çadrën e protestës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” përfaqësues të biznesit të vogël e të mesëm.

Ekonomi: Regjistrim më i thjeshtë i bizneseve përmes QKB Ekonomi: Regjistrim më i thjeshtë i bizneseve përmes QKB
“Qeveria po bën gjithë përpjekjet e mundshme për të lehtësuar procedurat e regjistrimit dhe çregjistrimit të bizneseve. Kjo jo vetëm përmes krijimit të mundësisë për të aplikuar në një ndalesë të vetme siç është QKB, por dhe përmes vendosjes së sistemeve inovative në këto zyra që rrisin transparencën dhe mundësinë për aplikime online të bizneseve”.

Koncesionet në dorë të Financave, qeveria: Duhet mbrojtur buxheti Koncesionet në dorë të Financave, qeveria: Duhet mbrojtur buxheti
Edhe pse është dhënësja me e madhe e koncesioneve, qeveria po vë re se rritja e numrit mund të vërë në rrezik financat e shtetit.

Gratë fermere, stimulim përmes bonuseve Gratë fermere, stimulim përmes bonuseve
1.6 miliardë lekë nga buxheti i shtetit do të shkojnë këtë vit për subvencionimin e fermerëve. Për të shtuar numrin e grave përfituese, Ministria e Bujqësisë do të trajtojë për herë të parë me një bonus prej 10 pikësh sipërmarrëset gra.

Fshirja e borxheve, biznesi-qeverisë: Po përfitojnë të parregulltit Fshirja e borxheve, biznesi-qeverisë: Po përfitojnë të parregulltit
Edhe pse biznesi është përfituesi kryesor nga falja e borxheve, një nga grupimet kryesore të sipërmarrjes në vend, Dhoma Amerikane e Tregtisë shprehu publikisht rezerva për draftin e miratuar në qeveri.

Falen borxhet, rriten pensionet Falen borxhet, rriten pensionet
Qeveria miratoi draftin që fal borxhet e biznesit në Tatime dhe Dogana. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj listoi se kush janë përfituesit kryesorë të ligjit.

Ministrja Ekonomi në Korçë, takim për biznesin dhe projektet turistike Ministrja Ekonomi në Korçë, takim për biznesin dhe projektet turistike
Zhvillimi i sipërmarrjes, lehtësimi i problematikave të biznesit, investimet në turizëm dhe promovimi turistik ishin fokusi i vizitës së sotme në Korçë të Ministres së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi.

Falen 90 miliardë lekë borxhe Falen 90 miliardë lekë borxhe
Ministri i Financave Arben Ahmetaj deklaroi se qeveria do të miratojë në mbledhjen e radhës ligjin që fal borxhet e biznesit ndaj tatimeve dhe doganave.

Hidrocentralet, qeveria rikthen TVSH-në; investitorët kundër Hidrocentralet, qeveria rikthen TVSH-në; investitorët kundër
Qeveria ka miratuar një vendim, i cili detyron ndërtuesit e hidrocentraleve private të paguajnë tatim mbi vlerën e shtuar për makineritë-pajisjet që përdorin në investimet e reja.

Rama në Lezhë: Rritëm investimet në energjitikë Rama në Lezhë: Rritëm investimet në energjitikë
Nënstacioni elektrik i Lezhës ka rinisur punën pas rikonstruksionit nga OSHEE në vlerën 1.9 milion dollarë.

Shpresë te bujqësia, banorët e Rusanit: Emigrimi s’është zgjidhje Shpresë te bujqësia, banorët e Rusanit: Emigrimi s’është zgjidhje
Në Rusan të Delvinës pak banorë janë emigrantë. Fshati i krijuar pas disa eksodeve të popullsisë çame nga veriu i Greqisë prej dekadash është përpjekur të jetojë duke përdorur resurset që natyra i ka dhënë Rusanit.

Rritja e pagës minimale, fasonët: Dëmtohemi. Sindikatat e duan 26 mijë lekë Rritja e pagës minimale, fasonët: Dëmtohemi. Sindikatat e duan 26 mijë lekë
“Si asnjëherë tjetër përfaqësuesit më të rëndësishëm të institucioneve tona, të sindikatave dhe të punëdhënësve janë mbledhur për të diskutuar pagën minimale. Në krahun tim të djathtë janë punëdhënësit”, tha ministri Klosi.

Rriten eksportet. Nafta dhe kromi, 15.5 përqind më shumë se në 2016 Rriten eksportet. Nafta dhe kromi, 15.5 përqind më shumë se në 2016
Të dhënat më të fundit zyrtare tregojnë se pas dy vitesh të vështira eksportet kanë filluar të gjallërohen. Instituti i Statistikave raportoi se në janar kompanitë shqiptare eksportuan në tregjet e huaja 15.5 për qind më shumë mallra se sa një vit më parë duke sjellë 22 milionë euro të ardhura shtesë për ekonominë.

Komisioni i CEZ, dështon dëshmia e Avokates së Shtetit Komisioni i CEZ, dështon dëshmia e Avokates së Shtetit
Dëshmia e Avokates së Shtetit Alma Hicka, para komisonit hetimor për rimarrjen e aksioneve të CEZ Shpërdarje nga shteti shqiptar kësaj rradhe dështoi për shkak të mos arritjes se kuorumit, pasi asnjë nga deputetët socialistë nuk ishte i pranishëm.

Energjia për bizneset, pas 30 qershorit në treg të lirë Energjia për bizneset, pas 30 qershorit në treg të lirë
Ministria e Energjisë i ka komunikuar bizneseve të lidhura në tensionin e mesëm se pas 30 qershorit nuk do të furnizohen më nga Operatori i Shpërndarjes, por duhet ta gjejnë vetë energjinë në treg të lirë.

Ahmetaj: Qytetarët, përfitime nga rivlerësimi i pronës Ahmetaj: Qytetarët, përfitime nga rivlerësimi i pronës
Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, duke marrë fjalën në seancën plenare, sqaroi në lidhje me projektligjin për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme se, në 6 muaj ka patur mbi 20 mijë aplikime.

Siguria monetare, Sejko pret krerët e Shoqatës së Bankave Siguria monetare, Sejko pret krerët e Shoqatës së Bankave
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka thirrur në një takim të posaçëm drejtuesit e Shoqatës Shqiptare të Bankave.

Çmimi i energjisë, Gjiknuri: Mbase mandatin e ardhshëm ulet TVSH Çmimi i energjisë, Gjiknuri: Mbase mandatin e ardhshëm ulet TVSH
Ministri i Energjisë Damian Gjiknuri thotë se përmirësimi i sektorit energjetik dhe ekonomisë në tërësi mund të çojë në realizimin e një premtimi të pambajtur deri më tani nga qeveria, uljen e tvsh së për energjinë elektrike dhe rrjedhimisht uljen e çmimit për konsumatorët. 

Parashikimi për Shqipërinë, zgjedhjet rrezikojnë ekonominë Parashikimi për Shqipërinë, zgjedhjet rrezikojnë ekonominë
Komisioni Europian deklaroi se rritja ekonomike e Shqipërisë u përshpejtua në 3.3 përqind vitin e kaluar, e mbështetur nga rritja e konsumit dhe investimeve private. Sipas Komisionit, gjallërimi i aktivitetit ekonomik ka sjellë përfitime direkte për qytetarët.

Paga minimale, biznesi paralajmëron probleme Paga minimale, biznesi paralajmëron probleme
Këshilli Kombëtar i Punës do të mblidhet të premten për të diskutuar rritjen e pagës minimale për sektorin privat.

“Taksa e krimit”, BERZH: 6,5 përqind e xhiros bruto “Taksa e krimit”, BERZH: 6,5 përqind e xhiros bruto
Veç kostove të aktivitetit apo tatimeve që paguajnë në shtet, bizneset kanë dhe një kosto tjetër më të padukshme. Ajo është e ashtuquajtura taksa e krimit.

Rivlerësimi i pronave shtyhet deri më 31 maj Rivlerësimi i pronave shtyhet deri më 31 maj
Afati për rivlerësimin e pasurive të patundshme e shty deri më 31 maj të ketij viti. Komisoni i Ekonomisë miratoi propozimin e qeverisë me votat e mazhorancës, opozita nuk merrte pjese në mbledhje.

Rivlerësimi i pasurive, shteti fiton 15 milionë euro Rivlerësimi i pasurive, shteti fiton 15 milionë euro
Ligji për rivlerësimin e pasurive të patundshme ka rezultuar një biznes i mirë, jo vetëm për qytetarët, por edhe për qeverinë. Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave, tregojnë se vetëm nga taksa e rivlerësimit të pronave, buxheti i shtetit ka përfituar 2.1 miliardë lekë ose 15 milionë euro, nga 1 shtatori deri në 15 janar. 

Interkonjeksione private, qeveria detajon rregullat e investimeve Interkonjeksione private, qeveria detajon rregullat e investimeve
Edhe privatët mund të investojnë në Shqipëri në ndërtimin e linjave të interkonjeksionit të tensionit të lartë me vendet e huaja. Qeveria ka detajuar rregullat se si mund të investohet në këto linja private. Investimi duhet të jetë krejtësisht i ri, jashtë rrjetit ekzistues  të Operatorit të Sistemit të Transmetimit.

Shqipëri-Mali i Zi-Kroaci, dakord për Gazsjellësin Adriatiko-Jonian Shqipëri-Mali i Zi-Kroaci, dakord për Gazsjellësin Adriatiko-Jonian
Kyediplomatët e Kroacisë, Shqipërisë dhe Malit të Zi ranë dakord në Split për të bashkëpunuar në ndërtimin e Gazsjellësit Adriatiko-Jonian dhe projekte të tjera rajonale me mbështetjen e BE-së.

Çmimet e apartamenteve, BSH: Po rriten Çmimet e apartamenteve, BSH: Po rriten
Koha më e mirë për të blerë një apartament mund të ketë përfunduar. Banka e Shqipërisë deklaroi se pas pesë vitesh rënie, çmimet e banesave në kryeqytetet kanë filluar të rriten sërish.

Marrëveshjet me TAP, miratohen në qeveri përfitimet shtesë Marrëveshjet me TAP, miratohen në qeveri përfitimet shtesë
Marrëveshjet e ndryshuara me konsorciumin e gazsjellësit Transadriakt kanë kaluar në qeveri. Përmes këtyre amendimeve vendi ynë mund të përfitojë deri në 80 milionë euro më shumë nga investimi i TAP.

Gjiknuri i kërkon Hahn të ndërhyjë për interkonjeksionin me Kosovën Gjiknuri i kërkon Hahn të ndërhyjë për interkonjeksionin me Kosovën
Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri i ka kërkuar eurokomisionerit për zgjerimin Johanes Hahn të ndërhyjë për interkonjeksionin me Kosovën.

Ndërtimi i TAP, hiqen nga fondi i pyjeve dhe kullotave disa hektarë Ndërtimi i TAP, hiqen nga fondi i pyjeve dhe kullotave disa hektarë
Për të mos penguar investitorët e gazsjellësit TAP, Qeveria miratoi këtë të mërkurë një vendim për heqjen nga fondi pyjor dhe kullosor të sipërfaqjeve ku kalon ky gazsjellës në vendin tonë.

Ekonomia, Ahmetaj në takimin e Konstituencës në Romë Ekonomia, Ahmetaj në takimin e Konstituencës në Romë
Ministri i Financave Arben Ahmetaj dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, morën pjesë këtë të mërkurë në takimin e Konstituencës së Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore që u zhvillua në Romë, me pjesëmarrjen e vendeve anëtare si Italia, Shqipëria, Greqia, Malta, Portugalia dhe San Marino.

Sejko: Ekonomia do të vazhdojë rritjen e qëndrueshme Sejko: Ekonomia do të vazhdojë rritjen e qëndrueshme
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko mori pjesë këtë të mërkurë në një mbledhje të përbashkët të përfaqësuesve të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, e cila u zhvillua në Romë.

Borxhi po ulet, më pak rreziqe për ekonominë Borxhi po ulet, më pak rreziqe për ekonominë
Borxhi publik shënoi vitin e kaluar uljen e parë, pas 5 vitesh rritjeje të njëpasnjëshme. Të dhënat zyrtare tregojnë se detyrimet e qeverisë ranë në 71 për qind e prodhimit kombëtar, nga 72.7 për qind që ishin në vitin 2015.

Ekonomi në Izrael: Shqipëria, një vend që meriton të vizitohet Ekonomi në Izrael: Shqipëria, një vend që meriton të vizitohet
Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi, ndodhet në Izrael për një vizitë zyrtare. Në ditën e parë të vizitës, Ekonomi mori pjesë në hapjen e panairit Ndërkombëtar të Turizmit ‘IMTM 2017’, në Tel Aviv.

Rivlerësimi i pronave, Ahmetaj: 27 mijë familje përfituan 156 mln dollarë Rivlerësimi i pronave, Ahmetaj: 27 mijë familje përfituan 156 mln dollarë
Mundësia për të rivlerësuar pasuritë e patundshme me taksa të ulëta është shfrytëzuar masivisht nga qytetarët. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj deklaroi këtë të martë se vetëm për katër muaj janë rivlerësuar me mijëra prona.

TAP, 400 milionë euro sivjet. Në 3 vite, 1.5 mld euro në Shqipëri TAP, 400 milionë euro sivjet. Në 3 vite, 1.5 mld euro në Shqipëri
Ndërtimi i gazsjellësit Transadriatik ka hyrë në fazën kulmore dhe këtë vit projekti pritet të investojë në ekonominë shqiptare një shifër që arrin sa 4 për qind e prodhimit kombëtar.

Bankat fshijnë kreditë e  këqija Bankat fshijnë kreditë e  këqija
Bankat shqiptare kanë fshirë 35 miliardë lekë, ose mbi 255 milionë euro kredi të këqija gjatë dy viteve të fundit. Shifra është bërë publike në programin e reformave ekonomike për periudhën 2017-2019, që u miratua në mbledhjen e fundit të Qeverisë.

S&P: Shqipëria, prespektivë të qëndrueshme për të ardhmen S&P: Shqipëria, prespektivë të qëndrueshme për të ardhmen
Gjiganti ndërkombëtar i financave, Standard and Poor’s konfirmoi vlerësimin B plus për borxhin e Shqipërisë me prespektiv të qëndrueshme për të ardhmen. Agjencia prestigjoze thekson se rritja ekonomike është forcuar dhe Shqipëria ka patur një ecuri më të mirë fiskale se vendet e ngjashme.

Ahmetaj: Vlerësimi i S&P, ekonomia në drejtimin e duhur Ahmetaj: Vlerësimi i S&P, ekonomia në drejtimin e duhur
Standard and Poor’s, ka rikonfirmuar vlerësimin e saj B+ për ekonominë shqiptare, ndërsa parashikimi mbetet pozitiv. Lajmi bëhet i ditur nga vetë ministri i Financave Arben Ahmetaj, nëpërmjet një postimi në Facebook.

KLSH tregon shkeljet: Dëmi 534 mln euro KLSH tregon shkeljet: Dëmi 534 mln euro
Nëpunësit publikë, kryesisht zyrtarët e lartë të shtetit kanë shkaktuar të paktën 534 milionë euro dëme ndaj buxhetit në 2 vite e gjysmë. Shifra, e cila është sa 5.3 përqind e Prodhimit Kombëtar është bërë publike nga Kontrolli i Lartë i Shtetit në raportin e sapopublikuar për vitin 2016.

Ministrja Ekonomi: Procesi i akreditimit, garanci për konsumatorët Ministrja Ekonomi: Procesi i akreditimit, garanci për konsumatorët
Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi deklaroi se “Shqipëria është pjesë e tregut të përbashkët rajonal, europian dhe më gjerë, ndaj është shumë e rëndësishme që të dalim në treg me produkte të mira, të certifikuara dhe të sigurta për konsumatorin, si brenda dhe jashtë vendit”.

OSHEE nis zbatimin e telekomandimit të kabinave në distancë OSHEE nis zbatimin e telekomandimit të kabinave në distancë
OSHEE ka nisur zbatimin e projektit smart të "Telekomandimit të kabinave në distancë". Projekti ka nisur në Tiranë, Durrës dhe Vlorë.

Energjia, tenderët elektronikë, do shmangen ofertat me zarf Energjia, tenderët elektronikë, do shmangen ofertat me zarf
Brenda qershorit tenderët për blerjen e energjisë nga importi do të bëhen vetëm në formë elektronike. Rregullorja e re e Entit Rregullator të Energjisë po diskutohet me grupet e interesit. Sipas OSHEE, do të ngrihet një platformë elektronike, e cila do të shmangë ofertat me zarfe dhe fakse.

Rivlerësimi i pronave, shtyhet afati Rivlerësimi i pronave, shtyhet afati
Afati rivlerësimit të pronave me taksa të zbutura do të shtyhet deri më 31 maj.

Investimi 1-miliardësh, reagon opozita. Tabaku: Aventurë korruptive Investimi 1-miliardësh, reagon opozita. Tabaku: Aventurë korruptive
Partia Demokratike e cilësoi projektin e qeverisë për të kontraktuar 1 miliard euro investime publike nga privatët një skemë të madhe korrupsioni.

“Ja si do të thithim një miliardët” “Ja si do të thithim një miliardët”
Ministri i financave Arben Ahmetaj zbulon në Top Channel sesi do të funksionojë programi 1 miliardë euro i ndërtimit të veprave publike nga privatët.

Investimi 1 miliard euro, BSH mbështet projektin e qeverisë Investimi 1 miliard euro, BSH mbështet projektin e qeverisë
Banka e Shqipërisë e mbështet projektin e qeverisë për të investuar 1 miliard euro në ekonomi përmes privatëve.

PD, Tabaku: Investimet e huaja në pikiatë! PD, Tabaku: Investimet e huaja në pikiatë!
Partia Demokratike, përmes deputetes Jorida Tabaku ka deklaruar se, raporti i FMN për investimet e huaja rikonfirmon atë çfarë opozita ka kohë që e shpreh me shqetësim.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2368.40
+1.06
+0.04%
FTSE 100 7264.17
+20.47
+0.28%
NASDAQ 5846.09
+0.79
+0.01%
FTSE MIB Index 18908.96
+312.30
+1.68%
CAC 40 4850.80
+5.56
+0.11%
DAX 11832.80
+28.77
+0.24%
HANG SENG 23925.05
-40.65
-0.17%
Nikkei 225 19107.47
-176.07
-0.91%
S&P/ASX 100 4752.00
-15.40
-0.32%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.