Kryeministri Edi Rama deklaroi paraditen e së enjtes se “pa reformë në drejtësi nuk mund të rrisim fluksin e investimeve të huaja”.
Rama: Vetting-u mund të vonohet, por nuk ndalohet Rama: Vetting-u mund të vonohet, por nuk ndalohet
Kryeministri Edi Rama deklaroi pas votimit në Kuvend për krijimin e komisioneve të vetting-ut, se mazhoranca do të vazhdojë të çojë përpara një proces, që, sipas tij, është pa kthim.

Komisionet e Vettingut, LSI konfirmon  propozimet Komisionet e Vettingut, LSI konfirmon  propozimet
Nënkryetari i LSI, Luan Rama, në një konferencë për shtyp të mbajtur paraditen e së martës, ka konfirmuar propozimet e kësaj partie për anëtarët e komisioneve të vettingut, që pritet të votohen pasdite në parlament.

Bombat gjermane, Basha s'ka koment "Bombat" gjermane, Basha s'ka koment
Lulzim Basha nuk e komentoi deklaratën e Sigmar Gabriel kundër bojkotit të Parlamentit dhe zgjedhjeve të 18 qershorit, por tha se e kishte njohur kryediplomatin gjerman me ato që i quajti “fakte të pakundërshtueshme që çmontojnë propagandën e qeverisë”.

EUreporter: BE i kërkon PD që të hyjë në zgjedhje EUreporter: BE i kërkon PD që të hyjë në zgjedhje
Presioni ndaj Partisë Demokratike të Shqipërisë për të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të vendit është intensifikuar së fundi nga ndërhyrja e dy figurave të larta të BE-së, thuhet në një artikull të "EUReporter".

Basha, asnjë tërheqje. Përgjigje letrës së Mogherinit: Së pari zgjedhje të lira Basha, asnjë tërheqje. Përgjigje letrës së Mogherinit: Së pari zgjedhje të lira
Lulzim Basha nuk ka bërë asnjë tërheqje pas letrës së dy komisionerëve Mogherini dhe Hahn. Kreu demokrat thotë se PD do votojë një Reformë në Drejtësi sipas marrëveshjes së 22 korrikut të cilën ai thotë se e shkeli Edi Rama.

BE: Debati në Parlament. Të ngrihen institucionet e vettingut BE: Debati në Parlament. Të ngrihen institucionet e vettingut
Shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini dhe komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn kanë shprehur keqardhjen e tyre për bojkotin e Parlamentit nga opozita dhe mosregjistrimin e saj për zgjedhjet.

Vettingu, PDIU jashtë; shumica përcakton tre emrat Vettingu, PDIU jashtë; shumica përcakton tre emrat
Formula e përzgjedhur nga Partia Socialiste për të përfaqësuar maxhorancën në komisionin e verifikimit të kandidatëve për vettingun nuk përfshin tre partitë kryesore të koalicionit qeveritar.

Përfundon verifikimi, gati kandidatët për strukturat e vettingut Përfundon verifikimi, gati kandidatët për strukturat e vettingut
Komisioni i pavarur “ad hoc”, pranë Avokatit të Popullit, ka shpallur këtë të hënë emrat e kandidatëve për anëtarë të organeve që krijohen nga ligji i vettingut.

Vettingu, ONM zgjedh 67 kandidatë, lista do t’i paraqitet Kuvendit Vettingu, ONM zgjedh 67 kandidatë, lista do t’i paraqitet Kuvendit
Avokati i Popullit ka dorëzuar mesditën e së premtes në Kuvend listën e personave të përzgjedhur nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM), që plotësojnë kushtet për t’u zgjedhur në institucionet e rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve i njohur ndryshe si Vetting.

Institucionet e vettingut, ONM: 67 aplikantë janë të përshtatshëm Institucionet e vettingut, ONM: 67 aplikantë janë të përshtatshëm
Vetëm 67 aplikantë janë të përshtatshëm për listën përfundimtare të votimit për institucionet e vettingut.

Imunitet të korruptuarve? Imunitet të korruptuarve?
Mes 284 dispozitave të ndryshuara apo të shtuara në Kodin e Procedurës Penale, në nenin 449 ndalohet rishikimi i vendimit të pafajësisë, një ndalim që u lexua si aministi për disa zyrtarë të lakuar në dosje të bujshme vitet e fundit.

Verifikimi i kandidatëve, komisioni “ad hoc” nis nga puna Verifikimi i kandidatëve, komisioni “ad hoc” nis nga puna
Avokati i Popullit, Igli Totozani, në cilësinë e kryetarit të komisionit të pavarur “ad hoc” për verifikimin dhe vlerësimin paraprak të kandidatëve për anëtarë të organeve të vettingut nga radhët e Avokatisë, thirri sot mbledhjen e kësaj strukture.

Komisionet e vetting-ut, ONM do të verifikojë dosjet e 84 aplikantëve Komisionet e vetting-ut, ONM do të verifikojë dosjet e 84 aplikantëve
Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit, pas disa ditësh monitorim të dokumentacionit në zyrat e Avokatit të Popullit, ka marrë në dorëzim dosjet e kandidatëve, të cilët që nga 22 janari nisën aplikimet për 27 vende në organet e vetting-ut.

Drejtësia “mbledh” mazhorancën, 88 vota në Kuvend Drejtësia “mbledh” mazhorancën, 88 vota në Kuvend
Si për të sfiduar të gjithë skeptikët, të enjten mazhoranca tregoi se nuk kishte rrjedhje në vota. Zërat brenda PS-së dhe LSI-së janë bërë të larmishëm, por në seancë dhe votim, Reforma në Drejtësi bashkoi mazhorancën.

Institucionet e drejtesisë, Kushtetuesja pranë vendimit Institucionet e drejtesisë, Kushtetuesja pranë vendimit
Gjykata Kushtetuese është përpara marrjes së vendimit nëse ligji për organet e qeverisjes së drejtësisë është apo jo në përputhje me Kushtetutën.

Vettingu, ONM nis shqyrtimin e kandidatëve; 101 dosje pranë AP Vettingu, ONM nis shqyrtimin e kandidatëve; 101 dosje pranë AP
Vetëm 101 kandidatë nga 164 aplikantë gjithsej për një vend, ndër 27 anëtarët e organeve të Vettingut, u rikthyen për të plotësuar dosjet e tyre në zyrat e Avokatit të Popullit në përfundim të afatit.

Vettingu, ONM shqyrton dosjet. Kontroll kandidatëve për komisionet Vettingu, ONM shqyrton dosjet. Kontroll kandidatëve për komisionet
Në sekret të plotë, që nga mëngjesi i së hënës dhe për shumë orë, ekipi i monitoruesve ndërkombëtarë të zonjës Kalavera kanë zbarkuar në zyrat e Avokatit të Popullit.

“Çadra i ka zënë rrugën popullit” “Çadra i ka zënë rrugën popullit”
Për kryeministrin Edi Rama, me protestën e saj dhe çadrën e ngritur prej disa javësh në bulevard, opozita synon të mbajë peng reformën në drejtësi dhe vetting-un.

Gongu i vettingut! Tek Totozani rikthehen 64 aplikantë Gongu i vettingut! Tek Totozani rikthehen 64 aplikantë
Ndërsa kanë mbetur pak orë nga afati i fundit janë vetëm 64 nga 164 aplikantë për organet e vettingut që janë rikthyer në zyrat e Avokatit të Popullit për të plotësuar dokumentet në dosjet që nga e hëna do të jenë nën monitorimin ndërkombëtar.

Komisionet e vettingut, të hënën kontrolli i 164 kandidatëve Komisionet e vettingut, të hënën kontrolli i 164 kandidatëve
Të hënën në mëngjes dhe për një javë Avokati i Popullit, nën mbikëqyrjen e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit do të rishfletojë përfundimisht 164 dosje kandidatësh për 27 anëtarët e organeve të vettingut, që do të zgjidhen nga Parlamenti për të realizuar rivlerësimin e të gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve aktualë shqiptarë.

Xhafaj: Ligjet e reformës, javën e ardhshme në Kuvend Xhafaj: Ligjet e reformës, javën e ardhshme në Kuvend
Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka deklaruar këtë të enjte se, të gjitha ligjet e parashikuara të reformës në drejtësi janë miratuar me shumicë të cilësuar.

Presidenca estoneze: Vettingu, çelësi i negociatave Presidenca estoneze: Vettingu, çelësi i negociatave
Estonia merr në korrik presidencën e Bashkimit Europian dhe një nga priorietet e saj ka zgjerimin. Zv.ministri i Jashtëm, Matti Masikas gjatë vizitës në Tiranë konfirmon se Shqipëria e ka një mundësi për çeljen e negociatave për anëtarësim, ndryshe nga vendet e tjera kandidate.

Rama: Reforma, e vetmja rrugë Rama: Reforma, e vetmja rrugë
Kryeministri Edi Rama e shikon reformën në drejtësi si të vetmen rrugë të një shoqërie që aspiron zhvillim.

Shorti për plotësimin e KED, Manja: Bojkoti bllokon reformën në drejtësi Shorti për plotësimin e KED, Manja: Bojkoti bllokon reformën në drejtësi
Kryeparlamentari Ilir Meta do të përsërisë së shpejti shortin me gogla për të zëvendësuar 2 anëtarët e dorëhequr nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, Mirela Fana e zgjedhura e Gjykatës së Lartë dhe Vladimir Kristo, që përfaqësonte Gjykatën Kushtetuese.

Bushati, takime në Uashington; në fokus siguria dhe reformat Bushati, takime në Uashington; në fokus siguria dhe reformat
Vizita e ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati në Uashington nisi me një sërë takimesh në Senatin amerikan dhe në Dhomën e Përfaqësuesve.

Komisionet e vetting-ut, Totozani: Plotësimi i dokumenteve, deri në 27 mars Komisionet e vetting-ut, Totozani: Plotësimi i dokumenteve, deri në 27 mars
Avokati i Popullit i bëri thirrje aplikantëve për komisionet e vetting-ut që brenda shtatë ditësh të plotësojnë gjithë dokumentacionin sipas ligjit.

Alarm kushtetues? Më 11 prill, afati për institucionet e Drejtësisë Alarm kushtetues? Më 11 prill, afati për institucionet e Drejtësisë
Që prej janarit, nga Gjyqësori është përcjellë lista me 14 gjyqtarë që plotësojnë kriteret për në Këshillin e Lartë të Gjyqësorit, por kuotat e ulëta që kanë ardhur nga bota akademike kanë detyruar Kuvendin të rihapë thirrjen.

Vettingu, Avokati i Popullit thirrje kandidatëve të listës B Vettingu, Avokati i Popullit thirrje kandidatëve të listës B
164 kandidatët e listës B që nuk kanë përmbushur kriteret formale për shkak të dokumentacionit përkatës do të duhet të plotësojnë këtë dokumentacion brenda një afati 7 ditor.

Vettingu, mbeten 79 emra; Kuvendi mbyll derën për kandidatë të rinj Vettingu, mbeten 79 emra; Kuvendi mbyll derën për kandidatë të rinj
Dhjetë ditë pasi vendosi të rihapë garën për kandidatë të rinj për procesin e Vettingut, Parlamenti e shfuqizoi këtë vendim.


TEMAT E DITËS
MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
N/A 2384.20
-4.57
-0.19%
FTSE 100 7203.94
-33.23
-0.46%
NASDAQ 6047.61
-1.33
-0.02%
FTSE MIB Index 20609.16
+11.82
+0.06%
CAC 40 5267.33
-4.37
-0.08%
DAX 12438.01
-5.78
-0.05%
HANG SENG 24615.13
-83.35
-0.34%
Nikkei 225 19196.74
-55.13
-0.29%
S&P/ASX 100 4924.90
+2.50
+0.05%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.