Zhytjet sportive në liqen/ Polakë dhe shqiptarë zhyten bashkë në liqenin e Viroit
14/01/2021 12:30

Një grup zhytësish shqiptarë dhe polakë kanë çelur sezonin turistik të zhytjeve sportive për vitin 2021 në burimin e Mëmës,në liqenin e Viroit, në Gjirokastër. Burimi sapo ka rihyrë në shtrat pas përmbytjeve të ditëve të fundit. Ujërat nuk ofrojnë ende qartësi dhe rrymat nënujore janë shumë të forta por sipas zhytësve ky është një sport adrenaline për profesionistët nga e gjithë bota. Dimri shqiptar po kthehet në një stinë ideale edhe për spileologët e nën ujit. Ekipi i zhytësve polakë ka udhëtuar në rrugë tokësore përmes disa shteteve për të realizuar zhytje në disa burime në Jug të Shqipërisë ku Viroi është më i rëndësishmi. Ata kanë kaluar barrierën e disa kufijve për shkak të protokollit të Covid 19 por janë të bindur se këtë vit udhëtarët e sporteve të natyrës nuk do të qëndrojnë në shtëpi. “ Unë jam Marta nga Polonia, jam instruktore zhytjesh dhe kjo është hera ime e parë në Shqipëri. Nuk e dija çfarë të prisja kur erdha. Kam parë fotot dhe videot nga shpellat por sot qartësia është e dobët, jo më shumë se 2 metra dhe rryma shumë e fortë. Megjithëse i përdorëm të gjitha peshat për të shkuar poshtë ishte e pamundur kështu që do të më duhet të vij përsëri”. Shpellat nënujore të burimit të Mëmës të eksploruara vetëm disa vite më parë nga zhytësit polakë shkojnë deri në thellësinë 295 m dhe kanë një reliev të rrallë. Zhytësit i kanë kthyer tashmë në atraksione të këtij lloji të turizmit edhe eksplorimin e shpellave nënujore të Skotinisë dhe të Petranikut. Gjithë territori i parkut të Viroit me sipërfaqe 17,5 ha është shpallur monument natyre që prej vitit 1982 por ende orientimi turistik i këtij destinacioni gjendet në hapat e parë.

Top News – Skema e opozitës për zgjedhjet…! Dy lista për të rrëzuar Edi Ramën në 25 prill
23/01 19:56
Kamza “nuk njeh” covid/ Qytetarët nuk respektojnë masat mbrojtëse
23/01 19:51
Top News – Zgjerimi i detit, shkak për luftë! Media gjermane shkruan për 12 miljet greke
23/01 19:45
Diskriminim gjinor me pagat/ Femrat duan arsimin më shumë. Meshkujt marrin pagat më të larta
23/01 19:42
Top News – 23 gjyqtarë nën hetim nga SPAK/ Disa u shkarkuan, të tjerë dhanë dorëheqjen
23/01 19:39
Korçë/ Rikthehen reshjet e borës. Kush shkon në fshatrat turistikë, të pajiset me gomat e dimrit e me zinxhirë
23/01 19:36
Projektet për Beratin/ Kryeministri Rama inspekton ndërtimin e rrugëve
23/01 19:22
Top News – Kujdes! Reshje shiu e vërshime uji/ Paralajmërimi i IGJEUM, ja 4 qarqet në rrezik
23/01 18:52
Top News – Covid 19, sërish shifra të larta/ 7 humbje jete dhe 786 raste të reja në 24 orë
23/01 18:50
Top News – Aksidenti horror në mes të Tiranës/ Policia mohon lidhjen e autorit me ndonjë zyrtar
23/01 18:49
Rama në Berat: Edhe stacioni i zjarrfikësve të qytetit që do rilindë krejtësisht
23/01 17:07
Në Urën Vajgurore/ Rama: Do mundësohet hapja e një pike promovimi e tregtimi të prodhimeve të zonës
23/01 16:47
Rama: Rruga e malit të Tomorrit po merr formë dita-ditës
23/01 16:37
Top News -Veliaj çon në gjykatë Grida Dumën/ Lejet në Bashkinë e Tiranës të pandikuara nga interesat
23/01 16:33
Top News – Reshje intensive gjithë fundjavën/ Pritet rritje të prurjeve të lumenjve
23/01 16:33
Top News – Grabitet pika e ‘Kredo.al’/ Tiranë, punonjësit u kërcënuan me armë
23/01 16:33
Top News – Punimet në by pass-in e Vlorës/ Do jetë gati para nisjes së sezonit veror
23/01 16:32
Top News – Vaksinat e COVAX mbërrijnë në prill/ Manastirliu-kemi parapaguar, jemi në grupin e parë
23/01 16:32
Top News – Investimet në zonën e Beratit/ Kryeministri Rama inspekton punimet në disa projekte
23/01 16:05
Kamza “nuk njeh” covid/ Qytetarët nuk respektojnë masat mbrojtëse
23/01 15:52