Wake Up/ Vizatimet dhe letrat e panjohura të Fellinit ekspozohen në Tiranë
16/09/2020 11:55

Me rastin e 100 vjetorit të lindjes (20 janar 1920) së regjisorit të famshëm italian Federico Fellini, është hapur dje në qendrën COD në Tiranë, ekspozita lëvizëse "Njëqindvjetori. Fellini në botë". Në këtë ekspozitë do të prezantohen rreth 120 punime si fotografi, dokumente, kostume, postera, vizatime dhe objekte të ndryshme që lidhen me jetën dhe veprën e regjisorit. Spikasin në ekspozitë fotot e regjisorit në imazhet që e portretizojnë në sheshxhirim, në intervistat që zbulojnë pasionin e tij të jashtëzakonshëm për artin e shtatë, por edhe ana njerëzore e mjeshtrit; në vizatimet e tij kushtuar miqve, si dhe letrat e dashurisë drejtuar Giulietta Masina-s. Kjo ekspozitë vjen në Tiranë pasi është prezantuar më herët në Moskë, Sao Paulo, Romë dhe Vilnius. Kujtojmë disa nga filmat e Federico Fellinit: "La Strada" (1954), Nights of Cabiria (1957), La Dolce Vita (1960), Amarcord (1973)...etj. Ekspozita do të jetë e hapur deri në 11 tetor për të gjithë ata që kanë kuriozitet për ta vizituar.

Wake Up/ E thotë “Nëna Parti”, që “Zoti u dashurua me një striptiste”. Provokimi i dy artistëve
24/09 12:06
Wake Up/ Blero: Tara me Afronën janë si shoqe të ngushta, Tara kërkon motër ose vëlla…
24/09 11:32
Wake Up/ Blero së shpejti me një duet me vajzën Tara
24/09 11:32
Wake Up/ Blero di si ta dashurojë Afronën: “Dua ta trajtoj siç e meriton, butë edhe mirë”…
24/09 11:32
Wake Up/ Dita e dasmës iu trondit nga tërmeti. Blero kujton 21 shtatorin: “O Zot përse sot”
24/09 11:31
Wake Up/ Blero: “Unë e jetoj baladën, më ushqen shpirtin”. Në klipin e ri vij edhe si aktor”
24/09 11:31
Wake Up/ Dënohen ata që fotografojnë poshtë fustanit të grave. Dy gazetare iniciuan ligjin e veçantë
24/09 11:15
Wake Up/ Mjeku, Stroni: Nëse Rama nuk plotëson kërkesat përshkallëzojmë aksionin
24/09 11:15
Wake Up/ 24 mijë shqiptarë kërkuan azil. Ilir Gedeshi: Po ikën elita intelektuale dhe financiare
24/09 11:15
Wake Up/ Biznesi me sytë nga Qeveria, 38 mijë biznese të vogla falimentuan, 125 mijë të papunë
24/09 11:14
Wake Up/ Shtypi i ditës, 24 Shtator 2020
24/09 08:18
Stuhi shiu në të gjithë territorin, njihuni me parashikimin e motit
24/09 08:12
Wake Up/ Drejtoresha e Arkivit: Filmit “Skënderbeu” i është prishur audio nga restaurimi
23/09 12:11
Wake Up/ Iris Elezi: Turistët kërkojnë nishanin e Edi Luarasit dhe gërshetin e Tinka Kurtit
23/09 12:10
Wake Up/ “Jeta ime private mbetet e imja”, këngëtarja Ganja tregon pse e mban “sekret”
23/09 11:49
Wake Up/ Këngëtarja kosovare, Ganja: Nuk do e ndryshoj stilin muzikor për shkak të tregut
23/09 11:49
Wake Up/ Arkivi i Filmit, Iris Elezi: Trashëgimia jonë filmike rrezikohet nga mungesa e investimeve
23/09 11:39
Wake Up/ AKEP: Aplikacionet po “kërcënojnë” tregun e telefonatave
23/09 11:39
Wake Up/ Greqia rikthim në karantinë, mbyll sheshet, kufizon lëvizjen për personat mbi 65-vjeç
23/09 11:39
Wake Up/ Dr.Gentian Toshkëzi: Ja si COVID sulmon trurin. Arsyeja pse pacientët tentojnë vetëvrasjen
23/09 11:39