Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07/2020 11:32

Autoritetet shëndetësore, pavarësisht se vëmendja është përqendruar te Covid-19, nuk kanë lënë pas dore në këtë periudhë edhe këshillat dhe sugjerimet për t’i kaluar pa probleme këto ditë dhe muaj të nxehtë, sidomos për grupet më të rrezikuara. Një problematikë e shtuar gjatë stinës së nxehtë janë goditjet nga dielli. I nxehti mund ta komplikojë situatën e pacientëve që vuajnë nga hipertensioni, nga problemet e zemrës dhe insuficienca renale, ose që përdorin ilaçe që përkeqësojnë efektet e goditjes së të nxehtit. Edhe vitet e kaluara rritja e temperaturave nuk ka kaluar pa pasoja, ka pasur edhe persona të cilët si pasojë e komplikacioneve ndikuar nga rritja e tyre kanë humbur dhe jetën, ndërkohë që Evropa apo shtete të tjera të botës janë përballur me një numër të lartë viktimash nga valët e të nxehtit. Grupet të cilat janë më të rrezikuara ndaj temperaturave të larta janë: Të moshuarit, Foshnjat dhe fëmijët e vegjël, Individët të cilët vuajnë nga sëmundje të ndryshme kronike si: Sëmundjet kardiovaskulare,Diabeti, thyreotoksikoza, Sëmundja pulmonare obstruktive kronike (SPOK), Sëmundje e mendore, Sëmundjet e veshkave, insuficienca renale, gurët në veshka, Gratë shtatzëna Prof.Arben Pilaca, Dr.i Mjekësisë Interne dhe Urgjencës dha këshilla se si duhet vepruar në situatat e të nxehtit ekstrem Në të gjitha situatat e të nxehtit ekstrem apo në temperaturat e larta ndiqni këto rekomandime: - Mbani të freskët shtëpinë apo ambientin ku jetoni. Kontrolloni temperaturën e dhomës ndërmjet orës 8:00-10:00, në orën 13:00 dhe natën pas orës 22:00. Temperatura e ambientit ku jetoni duhet të mbahet nën 32°C gjatë ditës dhe 24°C gjatë natës. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për të porsalindurit, për individët mbi 60 vjeç, apo për ata që kanë probleme shëndetësore kronike. Freskoni shtëpinë gjatë natës. Hapni të gjitha dritaret dhe grilat gjatë natës dhe në mëngjes, atëherë kur temperatura e jashtme ulet. Mundohuni të ulni temperaturën në shtëpi. Mbyllni grilat dhe dritaret, veçanërisht ato që rrihen nga dielli. Mos mbani llampat ndezur, reduktoni vënien në punë të pajisjeve elektrike të gatimit apo larjes, etj. Nëse keni kondicioner, mbyllni dyert dhe dritaret me qëllim ruajtjen e temperaturës së brendshme, duke zvogëluar kështu konsumin e tepërt të energjisë.

Wake Up/ Aktori Neritan Liçaj: Ne jemi bardh e zi, si komb. Nuk kalojmë një ditë pa debate
25/09 11:10
Wake Up/ Artisti rekordeve Guinness, sjell Angeline Jolie në Tiranë
25/09 11:10
Wake Up/ Njihuni me artistët me aftësi ndryshe të “The Door”. Frymëzim për shumë të rinj
25/09 11:09
Wake Up/ Ilvi Begolli live nga QSUT: Si po i trajtojmë përmes fizioterapisë pacientët me COVID
25/09 11:09
Wake Up/ Studimi me pacientë shqiptarë: Burrat, duhanpirësit, obezët më të rrezikuar nga COVID
25/09 11:09
Wake Up/ Shtypi i ditës, 25 Shtator 2020
25/09 08:14
Parashikimi i motit/ E premtja vjen me reshje të dendura, ja zonat ku rrezikohen përmbytje
25/09 08:11
Wake Up/ E thotë “Nëna Parti”, që “Zoti u dashurua me një striptiste”. Provokimi i dy artistëve
24/09 12:06
Wake Up/ Blero: Tara me Afronën janë si shoqe të ngushta, Tara kërkon motër ose vëlla…
24/09 11:32
Wake Up/ Blero së shpejti me një duet me vajzën Tara
24/09 11:32
Wake Up/ Blero di si ta dashurojë Afronën: “Dua ta trajtoj siç e meriton, butë edhe mirë”…
24/09 11:32
Wake Up/ Dita e dasmës iu trondit nga tërmeti. Blero kujton 21 shtatorin: “O Zot përse sot”
24/09 11:31
Wake Up/ Blero: “Unë e jetoj baladën, më ushqen shpirtin”. Në klipin e ri vij edhe si aktor”
24/09 11:31
Wake Up/ Dënohen ata që fotografojnë poshtë fustanit të grave. Dy gazetare iniciuan ligjin e veçantë
24/09 11:15
Wake Up/ Mjeku, Stroni: Nëse Rama nuk plotëson kërkesat përshkallëzojmë aksionin
24/09 11:15
Wake Up/ 24 mijë shqiptarë kërkuan azil. Ilir Gedeshi: Po ikën elita intelektuale dhe financiare
24/09 11:15
Wake Up/ Biznesi me sytë nga Qeveria, 38 mijë biznese të vogla falimentuan, 125 mijë të papunë
24/09 11:14
Wake Up/ Shtypi i ditës, 24 Shtator 2020
24/09 08:18
Stuhi shiu në të gjithë territorin, njihuni me parashikimin e motit
24/09 08:12
Wake Up/ Drejtoresha e Arkivit: Filmit “Skënderbeu” i është prishur audio nga restaurimi
23/09 12:11