Wake Up/ Shifrat e abuzimit te fëmijët
02/06/2020 10:50

Sipas të dhënave të CRCA, dhuna dhe abuzimi ndaj fëmijëve mbetet tepër shqetësuese në Shqipëri. Vetëm brenda periudhës kohore 1 janar 2019 - 1 qershor 2020: - 66 fëmijë kanë rënë pre e ngacmimit dhe dhunës seksuale nga persona të afërt apo janë dhunuar fizikisht nga familjarë të tyre; - 3 vajza janë vetëvrarë; - 16 fëmijë të tjerë kanë humbur jetën në aksidente, viktima të neglizhencës prindërore apo institucionale; - 18 fëmijë dhe adoleshentë kanë humbur jetën nga tërmeti i nëntorit 2019. Situata e dhunës ndaj fëmijëve mbetet dramatike, pasi: - 77% e fëmijëve kanë përjetuar të paktën një formë të dhunës në familje. - 41% e fëmijëve të moshës 0-17 vjeç, kanë qenë të ekspozuar ndaj dhunës në familje gjatë 12 muajve të fundit - 12% e fëmijëve në Shqipëri janë viktima të ngacmimeve dhe abuzimit seksual - Mbi 60% e fëmijëve raportojnë internet të pasigurt. - 44% e fëmijëve kanë qasje në pornografi me të rritur çdo ditë në internet. - Është njëqindfishuar numri i faqeve pornografike me fëmijë gjatë periudhës së COVID-19. - 47 për qind e tyre janë kontaktuar nga një person i panjohur gjatë kohës që kanë qenë në internet. - 41% e fëmijëve janë viktima të një forme të dhunës në shkolla

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04