Wake Up/ Pëllumb Pipero: Maska mbron 95 % nga COVID-19, por në plazh nuk nevojitet
10/07/2020 12:08

Debati për mbajtjen e maskës në mjedise publike kur nuk është e mundur distancimi fizik është rikthyer në këtë situatë ku shifrat e të infektuarve me COVID-19 janë shtuar për shkak të kthimit në normalitet të jetës së qytetarëve. Por a në mbron realisht maska nga virusi SARS-CoV-2. Mjeku Pëllumb Pipero tha me siguri të plotë se maska mbron në masën 95%. "Maska duhet mbajtur kudo në mjediset publike madje nuk është e tepërt mbajtja e saj edhe në rrugë. Them me siguri të plotë se vendosja e maskës, qoftë dhe një maskë e thjeshtë kirurgjikale na mbron deri në 95% dhe kjo është mbrojtje optimale sepse nuk ka mbrojtje 100% nga asnjë lloj maske. Por duke pasur në konsideratë se ky është një virus që përhapet përmes spërklave të pështymës, maska na mbron ne dhe të tjerët. Ndërsa përsa i përket maskave artizanale na mbron deri në 60-70%. Maska është mbrojtja më efikase derisa ne nuk kemi asnjë armë tjetër në dorë më të mirë që na mbron. Distanca është relative, maska është absolute e sigurt"- tha Pipero. Ndërkohë i pyetur nëse është e nevojshme që maska të mbahet edhe në plazh ai shpjegoi: "Unë jam kundër mbajtjes së maskës në plazh. Është e dokumentuar dhe e studiuar që ky virus nuk transmetohet përmes ujit, në det, në buzë të detit etj. Është e rëndësishme që qytetarët të bëjnë pushime të bëjnë plazh, sepse në këtë situatë ecja, noti, dielli plazhi, ajri i pastër janë po aq të rëndësishme për të rritur imunitetin. Ua rekomandoj të shkojnë por të ruhen nga lokalet e natës dhe grumbullimet. Nëse je në një vend ku ka grumbullime jashtë rrethit familjar atëherë vendoseni maskën"- tha ai.

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36