Wake Up/ Pandemia zhduku 25 vite përpjekje për barazi gjinore. Barra e shtëpisë ra mbi gratë
27/11/2020 11:03

Pandemia po zhduk 25 vite të arritjeve në fushën e barazisë gjinore. Këto janë të dhënave e reja globale nga agjencia e Kombeve të Bashkuara, UN Women. Gratë janë duke bërë më shumë punë shtëpiake dhe po kujdesen më tepër për familjet e tyre për shkak të ndikimit të pandemisë. UN Ëomen deklaroi se “Gjithçka për të cilën kemi punuar, këto 25 vite mund të zhduket brenda një viti”. Mundësitë për punësim dhe arsim mund të jenë shumë më të pakta dhe gratë mund të vuajnë nga një shëndet më i dobët mendor dhe fizik. 38 hulumtimet e kryera nga UN Women kryesisht u përqendruan në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, të dhënat nga vendet më të industrializuara tregojnë të njëjtën situatë. Të dhënat e raportit të UN nënvizojnë se “më alarmante është fakti që shumë gra në të vërtetë nuk po i rikthehen punës”. Vetëm në muajin shtator në SHBA rreth 865,000 gra u larguan nga tregu i punës krahasuar me 200,000 burra, dhe kjo në masë të madhe mund të shpjegohet me faktin se barra e kujdesit ka rënë mbi ato. Në Shqipëri, dy tërmetet e vjeshtës së kaluar dhe pandemia Covid-19 kanë dëmtuar ndjeshëm edhe sipërmarrjet e drejtuara nga gratë. Sipas një studimi të shoqatës “Together for Life”, tërmetet dhe pandemia ndikuan negativisht në 80 për qind të bizneseve të administruara nga zonjat. Iris Luarasi, pedagoge, aktiviste dhe Kristi Çina, president i United Nations Association Albania ndanë mendimet e tyre mbi këtë raport.

Wake Up/Nisma për të sjellë në Shqipëri turistë edhe në dimër. Ja destinacionet e turizmit të bardhë
15/01 12:29
Wake Up/ Ukrainsja Tatyana Bajraktari: Turistët e rajonit në dimër kërkojnë Korçën dhe Pogradecin
15/01 12:22
Wake Up/ Historia që fshihet pas këngës “I Don’t Wanna”. Kydis promovon këngën e saj të parë
15/01 11:53
Wake Up/ Balerini Klevis Tafaj: Njerëzit më thonë me habi: “Po ti edhe balerin edhe tropojan!”
15/01 11:53
Wake Up/ Klevis Tafaj, shqiptari i “Medaljes së Artë”: Si e realizova ëndrrën amerikane
15/01 11:52
Wake Up/ Arjana Muçaj: Ja si ta kuptojmë që na ka prekur “dëshpërimi i janarit”
15/01 11:52
Wake Up/ Korça zbardhet nga bora por turistët kërkojnë më shumë alternativa dhe infrastrukturë
15/01 11:52
Wake Up/ Gjimnazistët shqiptarë dhe ata në rajon bëhen bashkë për të thyer tabutë mes vendeve
15/01 11:52
Wake Up/ Shtypi i ditës, 15 Janar 2021
15/01 08:15
Mbërrin i ftohti polar në Shqipëri, njihuni me parashikimin e motit
15/01 08:05
Wake Up/ Petraq Lika, OSSH:”Akullzohen telat dhe shtyllat elektrike.Në 35 vjet hera e parë që ndodh”
14/01 12:01
Wake Up/ Meteorologia Lajda Porja: “Temperaturat ekstreme të dimrit do të shkojnë -13 gradë celsius”
14/01 11:55
Wake Up/ Dea Mishel dhe i dashuri zihen si macja me miun. Ajo tregon se për çfarë debatojnë
14/01 11:47
Wake Up/ Në gjimnaz ka qenë rebele. Dea Mishel: “Nëndrejtori mendonte se drogohesha”
14/01 11:39
Wake Up/ Dea Mishel rrëfen luftën me ankthin: “Mora ndihmë nga psikologia. Mendoja fundin e botës”
14/01 11:38
Wake Up/ Artistët italianë peticion për ndalimin e muzikës. Shqiptarët “protestojnë” në Facebook
14/01 11:37
Wake Up/ “Dolce Vita” e Dea Mishel. “Çmenduritë” e moderatores në mes të pandemisë
14/01 11:12
Wake Up/ Dyert dhe dritaret e Prizrenit në mes të qytetit. Reagim ndaj shkatërrimit të vlerave
14/01 11:05
Wake Up/ Ata me arsim 8-9 vjeçar gjejnë punë. Kosta Barjaba:”Arsyet pse arsimi “s’vlen” në Shqipëri”
14/01 11:04
Wake Up/ Mbërrin stuhia “Filomena” e gjithë Shqipëria do të ngrijë. A do të kemi energji elektrike?
14/01 11:04