Wake Up/ Maturantët në provim: Testi me alternativa, korrigjimi elektronik dhe pragu i kalueshmërisë
04/06/2020 09:53

Data 5 qershor, pra nesër është dhe dita e fundit e të gjithë maturantëve në ambientet e shkollave. Pas tre javëve mësim dhe konsultim, të rinjtë nesër i japin fund ciklit të shkollës së mesme, por jo se e kanë përfunduar maturën. Në datën 8 qershor, mijëra maturantë do t'i nënshtrohen provimit të parë, që është gjuha e huaj. Por këtë vit do të ketë risi në zhvillimin e testeve, madje edhe në mënyrën e vlerësimit të tyre. Pandemia nga Covid19 natyrisht që do të kërkojë rregulla edhe më strikte të zhvillimit të testimeve të maturantëve, që nga mënyra e hyrjes në ambientet ku ata do të kryejnë provimet, qëndrimit në klasa, mbikqyrja nga ana e administratorëve gjatë zhvillimit të testimit etj. Për të gjitha detajet për të cilat sot janë të interesuar të gjithë të rinjtë që na kanë shkruar gjatë kësaj periudhe, kishim të ftuar në studio, Drejtoreshën e Qendrës së Shërbimeve Arsimore, Rezana Vrapi. Info: Datat e Provimeve të Maturës Shtetërore 2020: Gjuhë e Huaj – 8 Qershor 2020 Gjuhë Shqipe – 11 Qershor 2020 Matematikë – 15 Qershor 2020 Provimi me zgjedhje – 18 Qershor 2020

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04