Wake Up/Leli: Situata e zjarrit në Zvërnec ishte apokaliptike.Zjarri i qëllimshëm, rrezikoi banorët
28/09/2020 10:30

Një zjarr përfshiu gjatë orëve të natës fshatin e Zvërnecit në qytetin bregdetar të Vlorës. Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli në një lidhje telefoni tregoi situatën në të cilën u ndodhën banorët. "Unë sapo jam kthyer nga zona e rrezikut. Ishte një situatë apokalipitike. Ndërkohë që u mobilizuam për reshjet e shiut u ndodhëm përpara një situatë të papritur zjarri që vuri në rrezik shumë prej shtëpive të fshatit Zvërnec. Veprimi i parë që u bë me angazhimin e forcave të zjarrfikëse ishte largimi i banorëve të cilët u vendosen në qendër të fshatit, te Kisha. Ndërkohë që forcat zjarrfikëse të Vlorës, Lushnjes, Fierit u gjendën së bashku për të ndihmuar dhe në pak kohë kjo situatë u vu nën kontroll. Zjarri ra matanë rrugës ku është zona e kodrinore dhe ku është vendosur fshati i Zvërnecit jo në pyllin e Sodës sicc e njohin. Ndërkohë që pjesa e pyllit nuk është dëmtuar. Mobilizimi i forcave të zjarrfikësve bëri që zjarri të vihej nën kontroll. Në fund na ndihmuan edhe reshjet e shiut që filluan në mënegjes. Sot po verifikojmë dëmet në frutikulturë sepse e theksoj që banesa të dëmtuara nuk ka pasur."- tha kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli. Sipas Lelit shkaku i zjarrit ka qenë i qëllimshëm. "Zjarri ka filluar diku rreth orës 12.00 të natës. Duket i qëllimshëm sepse është në anë të rrugës kryesore që shkon në drejtim të lagunës dhe për shkak të erës së fortë që e ka favorizuar zjarri ka marrë sipërfaqe të mëdha dhe ka shkuar fare afër banesave të fshatit."

Wake Up/ Kush është futbollisti më i mirë i momentit sipas Redi Jupit?
23/10 11:35
Wake Up/Redi Jupi: Nga cilat kërkesa duhet të heqin dorë Liga dhe Qeveria që t’i jepet fund bojkotit
23/10 11:35
Wake Up/ Rikthimi i grupit “Humus” pas 10 vitesh, gati albumi i 3-të
23/10 11:33
Wake Up/ Tani me një klik mund të zbuloni fotot e rralla dhe të panjohura të Arkivës së Shtetit
23/10 11:33
Wake Up/ Universiteti në karantinë edhe me një rast të vetëm me COVID. Rregullat për studentët
23/10 11:33
Wake Up/ OBSH: Lodhja nga pandemia. Rreziku që vjen nga “rraskapitja” me Covid-19
23/10 11:20
Diell dhe rritje e lehtë temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
23/10 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 23 Tetor 2020
23/10 07:51
Wake Up/ “Komentoja ndeshjet, por më thonin e ke vendin në kuzhinë”.Qeqa Krelani tregon paragjykimet
22/10 11:39
Wake Up/ Qeqa Krelani: Pse guxova të jem komentatorja e parë shqiptare e futbollit
22/10 11:33
Wake Up/ Alket Islami: Gara e aeronautikës “Albania Open 2020” do të mbahet në kushtet e pandemisë
22/10 11:32
Wake Up/ Në krahinën e mbretërve festohet Dita e Kulaçit dhe Dollisë
22/10 11:32
Wake Up/ Diskriminoi punonjësin për bindjet politike. Rasti i drejtorit të Galerisë Kombëtare
22/10 11:32
Wake Up/ Komisioneri, Gajda: Pamja, seksi, përkatësia politike, format moderne të diskriminimit
22/10 11:31
Wake Up/ “Pas 10 ditësh izolimi nuk i infekton të tjerët”. Dr. Alimehmeti sqaron udhëzimin Covid-19
22/10 11:31
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
22/10 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 22 Tetor 2020
22/10 08:01
Wake Up/ A ka një ofertë politike Rezart Veleshnja nga Veliaj për t’iu bashkuar PS? Ja e vërteta…
21/10 11:43
Wake Up/ Rezart Veleshnja sqaron për herë të parë publikisht largimin nga “Shiko kush luan”
21/10 11:43
Wake Up/ Këngëtarja ka një ftesë të pazakontë për ndjekësit: Më bëni një koment negativ
21/10 11:42