Wake Up/ Kriza ekonomike e bashkive pas pandemisë. 12 propozime për rimëkëmbjen
05/06/2020 10:26

Bashkitë kanë mbledhur rreth 3.9 miliardë lekë apo 25 milionë euro më pak në 4 muajt e parë të 2020-ës, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas të dhënave të Ministrisë së Fianancave, në janar-prill nga vendorët u mblodhën afro 5.7 miliardë lekë, për shkak të masave frenuese të marra në kuadër të COVID-19. Rënien të më madhe e kanë pasur të ardhurat nga taksat lokale, ku janë mbledhur 4.3 miliardë lekë nga 7 miliardë lekë që u mblodhën në 4 mujorin e 2019-ës, për shkak se bizneset nuk kanë pasur aktivitet dhe se një pjesë e bashkive kanë vendosur të shtyrjen e pagesave për disa detyrime. Është e rëndësishme që çdo bashki të ndjekë një proces të rimëkëmbjes ekonomiko-financiare. Ky proces është një rrugë jo e lehtë për vendorët, kërkon masa dhe vullnet, kërkon lidership, kërkon pjesëmarrje qytetare dhe transparencë. Për këtë folëm sot me Agron Haxhimali, nga Shoqata e Bashkive të Shqipërisë.

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04