Wake Up/ Iris Luarasi: Në pandemi, nga frika gratë nuk e raportuan dhunën në polici
27/11/2020 11:04

Dhuna ndaj grave gjatë pandemisë është shtuar sipas aktivistes Ilir Luarasi, ndërkohë që shifrat e policisë tregonin të kundërtën. "Gjatë pandemisë linja 116-117 ne patëm një trefishim të telefonatave që raportonin rase dhune brenda familjes, ndërkohë që shifrat e policisë tregonin rënie të këtyre rasteve krahasuar me një vit më parë. Dhe kjo ishte një situatë edhe n shumë vend të Evropës: Të gjitha këto vende kishin më pak raportime në polici krahasuar me një vit më parë ndërkohë që linjat telefonike të vëna në dispozicion nga shoqëria civile kishin dyfishim dhe trefishim të telefonatave që raportonin dhunë ndaj grave. Ende nuk është bërë një studim për këtë fakt por personalisht mendoj se kjo ndodhi gjatë periudhës së karantinës pasi gratë kishin frikë ta raportonin burrin në polici ndërkohë që e kishin 24 orë në shtëpi, dhe për fat të keq në shumicën e rasteve gratë e dinë që është burri që sjell të ardhura në shtëpi dhe mendonin më mirë të duronin dhunën se të linin fëmijët pa bukë".

Wake Up/Nisma për të sjellë në Shqipëri turistë edhe në dimër. Ja destinacionet e turizmit të bardhë
15/01 12:29
Wake Up/ Ukrainsja Tatyana Bajraktari: Turistët e rajonit në dimër kërkojnë Korçën dhe Pogradecin
15/01 12:22
Wake Up/ Historia që fshihet pas këngës “I Don’t Wanna”. Kydis promovon këngën e saj të parë
15/01 11:53
Wake Up/ Balerini Klevis Tafaj: Njerëzit më thonë me habi: “Po ti edhe balerin edhe tropojan!”
15/01 11:53
Wake Up/ Klevis Tafaj, shqiptari i “Medaljes së Artë”: Si e realizova ëndrrën amerikane
15/01 11:52
Wake Up/ Arjana Muçaj: Ja si ta kuptojmë që na ka prekur “dëshpërimi i janarit”
15/01 11:52
Wake Up/ Korça zbardhet nga bora por turistët kërkojnë më shumë alternativa dhe infrastrukturë
15/01 11:52
Wake Up/ Gjimnazistët shqiptarë dhe ata në rajon bëhen bashkë për të thyer tabutë mes vendeve
15/01 11:52
Wake Up/ Shtypi i ditës, 15 Janar 2021
15/01 08:15
Mbërrin i ftohti polar në Shqipëri, njihuni me parashikimin e motit
15/01 08:05
Wake Up/ Petraq Lika, OSSH:”Akullzohen telat dhe shtyllat elektrike.Në 35 vjet hera e parë që ndodh”
14/01 12:01
Wake Up/ Meteorologia Lajda Porja: “Temperaturat ekstreme të dimrit do të shkojnë -13 gradë celsius”
14/01 11:55
Wake Up/ Dea Mishel dhe i dashuri zihen si macja me miun. Ajo tregon se për çfarë debatojnë
14/01 11:47
Wake Up/ Në gjimnaz ka qenë rebele. Dea Mishel: “Nëndrejtori mendonte se drogohesha”
14/01 11:39
Wake Up/ Dea Mishel rrëfen luftën me ankthin: “Mora ndihmë nga psikologia. Mendoja fundin e botës”
14/01 11:38
Wake Up/ Artistët italianë peticion për ndalimin e muzikës. Shqiptarët “protestojnë” në Facebook
14/01 11:37
Wake Up/ “Dolce Vita” e Dea Mishel. “Çmenduritë” e moderatores në mes të pandemisë
14/01 11:12
Wake Up/ Dyert dhe dritaret e Prizrenit në mes të qytetit. Reagim ndaj shkatërrimit të vlerave
14/01 11:05
Wake Up/ Ata me arsim 8-9 vjeçar gjejnë punë. Kosta Barjaba:”Arsyet pse arsimi “s’vlen” në Shqipëri”
14/01 11:04
Wake Up/ Mbërrin stuhia “Filomena” e gjithë Shqipëria do të ngrijë. A do të kemi energji elektrike?
14/01 11:04