Wake Up/ Greqia rikthim në karantinë, mbyll sheshet, kufizon lëvizjen për personat mbi 65-vjeç
23/09/2020 11:39

Qeveria greke paralajmëroi dje se vendi do të hyjë sërish në karantinë në rast se numri i rasteve të reja me Covid-19 vazhdon të rritet. Autoritetet po kërkojnë një izolim të lokalizuar vetëm për Athinën, duke thënë se rastet e të infektuarve janë përhapur në çdo lagje të kryeqytetit. Para dy ditësh Athina kishte 174 nga 453 rastet e reja të koronavirusit në vendin fqinj dhe tashmë është etiketuar me kodin portokalli. Autoritetet ndërkaq “presin që situata të përkeqësohet në çdo moment”. Gazetari i TCH, Artur Bibe tha se policia greke ka dalë në paturllim dhe bën thirrje me megafon që personat mbi 65-vjeç të mos dalin nga shtëpia. Gjithashtu ajo ka ndaluar qarkullimin dhe grumbullimin në sheshet kryesore të Athinës, ku është dhe numri më i lartë i të prekurve me COVID. "Mbrëmë në darkë pati një operacion në një nga lagjet e Athinës, ku policia me megafon i ftonte banorët të largoheshin nga sheshi pasi ndalohej qëndrimi aty. Kështu kufizimet do të jenë graduale jo më shumë se 6 veta në tavolina në bare dhe restorante, qarkullimi i kufizuar i personave mbi 65 vjeç, këta të fundit duhet të dërgojnë sms për të dalë nga shtëpia, mbyllja e shkollave etj. Pra është një situatë që mendohet se do të përshkallëzohet. Situata po vjen drejt asaj që mund të quhet një lockdown i ri. Dje Ministri i Financave të Greqisë deklaroi se Greqia mund ta përballojë dhe ekonomikisht një karantinë të dytë se këtu qëndro problemi më i madh te ekonomia e vendit"- tha Bibe.

Wake Up/ Kush është futbollisti më i mirë i momentit sipas Redi Jupit?
23/10 11:35
Wake Up/Redi Jupi: Nga cilat kërkesa duhet të heqin dorë Liga dhe Qeveria që t’i jepet fund bojkotit
23/10 11:35
Wake Up/ Rikthimi i grupit “Humus” pas 10 vitesh, gati albumi i 3-të
23/10 11:33
Wake Up/ Tani me një klik mund të zbuloni fotot e rralla dhe të panjohura të Arkivës së Shtetit
23/10 11:33
Wake Up/ Universiteti në karantinë edhe me një rast të vetëm me COVID. Rregullat për studentët
23/10 11:33
Wake Up/ OBSH: Lodhja nga pandemia. Rreziku që vjen nga “rraskapitja” me Covid-19
23/10 11:20
Diell dhe rritje e lehtë temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
23/10 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 23 Tetor 2020
23/10 07:51
Wake Up/ “Komentoja ndeshjet, por më thonin e ke vendin në kuzhinë”.Qeqa Krelani tregon paragjykimet
22/10 11:39
Wake Up/ Qeqa Krelani: Pse guxova të jem komentatorja e parë shqiptare e futbollit
22/10 11:33
Wake Up/ Alket Islami: Gara e aeronautikës “Albania Open 2020” do të mbahet në kushtet e pandemisë
22/10 11:32
Wake Up/ Në krahinën e mbretërve festohet Dita e Kulaçit dhe Dollisë
22/10 11:32
Wake Up/ Diskriminoi punonjësin për bindjet politike. Rasti i drejtorit të Galerisë Kombëtare
22/10 11:32
Wake Up/ Komisioneri, Gajda: Pamja, seksi, përkatësia politike, format moderne të diskriminimit
22/10 11:31
Wake Up/ “Pas 10 ditësh izolimi nuk i infekton të tjerët”. Dr. Alimehmeti sqaron udhëzimin Covid-19
22/10 11:31
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
22/10 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 22 Tetor 2020
22/10 08:01
Wake Up/ A ka një ofertë politike Rezart Veleshnja nga Veliaj për t’iu bashkuar PS? Ja e vërteta…
21/10 11:43
Wake Up/ Rezart Veleshnja sqaron për herë të parë publikisht largimin nga “Shiko kush luan”
21/10 11:43
Wake Up/ Këngëtarja ka një ftesë të pazakontë për ndjekësit: Më bëni një koment negativ
21/10 11:42