Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07/2020 10:43

Edhe ditët e para të muajit korrik kanë regjistruar shifra të larta përsa i përket të infektuarve me Covid 19 në vendin tonë, por nga ana tjetër fatkeqësisht edhe humbje jete. Vetëm në 24 orët që lamë pas kanë ndërruar jetën nga koronavirusi, tre pacientë të cilët kanë pasur edhe sëmundje të tjera bashkëshoqëruese, por ajo që është shqetësuese është ulur mosha e të prekurve por edhe viktimave. Në fakt këto shifra të larta që po përjeton vendi, autoritetet i kanë argumentuar me faktin se kjo ka ardhur si pasojë e masave lehtësuese e nga ana tjetër edhe e mos respektimit të rregullave. Ditët e fundit jo vetëm është rritur apeli i mjekëve për respektimin e rregullave të higjienës dhe distancimit fizik, por vazhdon të përcillet mesazhi se duhet të përdoren maskat, në mënyrë të veçantë në ambientet e mbyllura, në ambientet e institucioneve shëndetësore apo edhe në të gjitha ato subjekte ku nuk rruhet dot distanca të paktën 1.5 metra. Por çfarë po ndodh në Shqipëri, a mos ndoshta faza që po kalojnë lidhet me pikun e rasteve të cilin menduam se e kaluam javë më parë. Eugena Tomini, Shefe e Inteligjencës Epidemiologjike në ISHP se korovairuset janë viruse që lënë një imunitet të pjesshëm. Nëse ne kalojmë një imunitet pasiv, pra nëse na zë virusi dhe ne imunizohemi në mënyrë të pjesshme kjo nuk e përjashton mundësinë e infektimit edhe gjatë sezonit të dimrit, ndaj mjekët flasin për një valë të dytë të epidemisë në sezonit dimëror. "Vala e dytë ka një projeksion që mund të jetë një valë e dytë pasi nuk dihet nëse dy viruset ai i gripit dhe i COVID do influencojnë me njëri-tjetrin apo do predominojë COVID krahasuar me virusin e influencës."- tha Tomini. Por shefja e Inteligjencës së Epidemiologjike në ISHP evidentoi faktin se gjatë këtyre 5 javëve rastet në rritje të konfirmuarve pozitivë janë tregues se virusi vazhdon të ketë virulencë të lartë, madje dhe te moshat e reja. "Kemi raste që kanë shfaqur shenja klinikë që shkon dhe te mosha 30-40 vjeç raste që kanë pasur dhe nevojë hospitalizimi dhe aktualisht janë duke u trajtuar në spitalin infektiv dhe jo të gjithë janë me komplikacione sekondare. Kjo do të thotë se ka virulencë dhe ashpërsi në shfaqjen e shenjave klinike".

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36