Wake Up/ David Kantozi: Arsyet politike që Izraeli riktheu karantinën. Qytetarët kundër
16/09/2020 11:57

David Kantozi, është përfaqësuesi i Komunitetit Shqiptaro-Hebraik të Izraelit, vendi i parë në botë që riktheu karantinën kombëtare për shkak të rritjes së rasteve së koronavirusit. Bllokimi, i cili do të nisë këtë të premte pasdite, parashikon që vendi të kthehet në të njëjtat kufizime të rënda të bllokimit të parë në prill. Rastet e koronavirusit u rritën javën e kaluar, duke arritur një rekord prej mbi 4 mijë të infektuarisht të rinj në 24 orë. Një ditë më parë ky numër kërceu në mbi 5 mijë të infektuar. Numri i pacientëve në gjendje të rëndë gjithashtu është rritur në mënyrë të vazhdueshme, me mbi 5 raste të rënda dhe të paktën 140 pacientë në ventilatorë. Kantozi, i Komunitetit Shqiptaro-Hebraik në një lidhje skype nga Izraeli tha se ky vendim është krejtësisht politik dhe se ekspertët dhe vetë qytetarët janë kundër rikthimit të karantinës. Fajtore për rritjen dramatike të rasteve ekspertët vendas atje bëjnë rihapjen e shkollave dhe universiteteve. Ndërkohë vendimi për rikthimin e karantinës ka shkaktuar protesta popullore, të cilat edhe ato nga ana e tyre kanë kontribuuar për rritjen e rasteve me Covid-19.

Wake Up/ E thotë “Nëna Parti”, që “Zoti u dashurua me një striptiste”. Provokimi i dy artistëve
24/09 12:06
Wake Up/ Blero: Tara me Afronën janë si shoqe të ngushta, Tara kërkon motër ose vëlla…
24/09 11:32
Wake Up/ Blero së shpejti me një duet me vajzën Tara
24/09 11:32
Wake Up/ Blero di si ta dashurojë Afronën: “Dua ta trajtoj siç e meriton, butë edhe mirë”…
24/09 11:32
Wake Up/ Dita e dasmës iu trondit nga tërmeti. Blero kujton 21 shtatorin: “O Zot përse sot”
24/09 11:31
Wake Up/ Blero: “Unë e jetoj baladën, më ushqen shpirtin”. Në klipin e ri vij edhe si aktor”
24/09 11:31
Wake Up/ Dënohen ata që fotografojnë poshtë fustanit të grave. Dy gazetare iniciuan ligjin e veçantë
24/09 11:15
Wake Up/ Mjeku, Stroni: Nëse Rama nuk plotëson kërkesat përshkallëzojmë aksionin
24/09 11:15
Wake Up/ 24 mijë shqiptarë kërkuan azil. Ilir Gedeshi: Po ikën elita intelektuale dhe financiare
24/09 11:15
Wake Up/ Biznesi me sytë nga Qeveria, 38 mijë biznese të vogla falimentuan, 125 mijë të papunë
24/09 11:14
Wake Up/ Shtypi i ditës, 24 Shtator 2020
24/09 08:18
Stuhi shiu në të gjithë territorin, njihuni me parashikimin e motit
24/09 08:12
Wake Up/ Drejtoresha e Arkivit: Filmit “Skënderbeu” i është prishur audio nga restaurimi
23/09 12:11
Wake Up/ Iris Elezi: Turistët kërkojnë nishanin e Edi Luarasit dhe gërshetin e Tinka Kurtit
23/09 12:10
Wake Up/ “Jeta ime private mbetet e imja”, këngëtarja Ganja tregon pse e mban “sekret”
23/09 11:49
Wake Up/ Këngëtarja kosovare, Ganja: Nuk do e ndryshoj stilin muzikor për shkak të tregut
23/09 11:49
Wake Up/ Arkivi i Filmit, Iris Elezi: Trashëgimia jonë filmike rrezikohet nga mungesa e investimeve
23/09 11:39
Wake Up/ AKEP: Aplikacionet po “kërcënojnë” tregun e telefonatave
23/09 11:39
Wake Up/ Greqia rikthim në karantinë, mbyll sheshet, kufizon lëvizjen për personat mbi 65-vjeç
23/09 11:39
Wake Up/ Dr.Gentian Toshkëzi: Ja si COVID sulmon trurin. Arsyeja pse pacientët tentojnë vetëvrasjen
23/09 11:39