Wake Up/ Bark i fryrë, mbipeshë, të kërrusur, si do shndërrohemi pas 25 vitesh nga puna në shtëpi
10/07/2020 11:41

Puna nga shtëpia mund të duket komode por jo nëse zgjat për muaj apo vite me radhë. Nga njëra anë ka shumë përfitime sepse shmangen distancat e kostot, bisedat e gjata me kolegët si edhe ndihemi më të sigurt për shëndetin duke iu referuar situatës së pandemisë. Por duke qëndruar të rehatuar në shtëpi priremi që të konsumojmë më shumë duke shtuar edhe disa kilogramë më tepër, të kemi më shumë probleme me supet, qafën apo me shtyllën kurrizore. Më konkretisht rrezikojmë një tendosje të tepruar të qafës, shpatulla të rrumbullakëta, dhimbje e bllokime të shpinës. Po ashtu pas disa kohësh do të na reflektohen edhe vështirësi në shikim apo djegie e syve për shkak të kohës që kalojmë përpara kompjuterit apo ekraneve të tjera. Psikologët klinikë dhe ekspertët e fitnesit kanë bërë një parashikim se si do të shndërrohemi në 25 vitet e ardhshme për shkak të punës nga shtëpia. Ata e kanë quajtur modeli "Susan" dhe është cilësuar si një shembull i tmerrshëm i paraqitjes fizike. “Susan” ka një fizionomi të tillë: shpatulla të ngushta, bark të fryrë, mjekër të varur dhe sy të skuqur e të nxirë. Sipas Agjensisë së rekrutimit "Directly Apply" bëhet fjalë për një individ të stresuar sepse nuk kalon kohë fizike dhe nuk bisedon me kolegët. Në fytyrë ka rrudha dhe lëkurë të ngjitur nga mungesa e rrezeve të diellit. Flokët e saj janë holluar dhe po bien... Puna nga shtëpia na bën që të kujdesemi edhe më pak për veten duke qëndruar me pizhama gjithë ditën e po ashtu na ndikon shumë në gjendjen emocionale e psikologjike...

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36