Wake Up/ Arkivi i Filmit, Iris Elezi: Trashëgimia jonë filmike rrezikohet nga mungesa e investimeve
23/09/2020 11:39

Pranë Arkivit Qendror të Filmit ruhen foto apo materiale filmike të rralla të filmave të vjetër shqiptarë. Në sajë të një projekti interesant do të mund të bëhet digjitalizimi i rreth 18 mijë objekte që i përkasin arkivës së fototekës së Arkivit të Filmit, duke shkuar kështu rrjedhimisht edhe tek krijimi i muzeut të filmit. "Në nëntor kur fatkeqësisht shqiptarët u përballën me tërmetin ne na erdhi lajmi i mirë nga Universiteti i Kalifornisë se kishim fituar një grant prej 50 mijë dollarësh për digjitalizimin e fototekës së arkivit të filmit që janë foto nga shesh xhirimi, skenaret e realizuara dhe të parealizuara, skeçet, dekorin, kostumet etj etj."- tha Iris Elezi, drejtoreshë e Arkivit të Filmit. Brenda Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit ruhet e gjithë trashëgimia filmike shqiptare dhe shumica prej këtyre materialeve janë unike. Ndaj nëse ndodh ndonjë incident i papritur ne rrezikojmë të humbasim të gjithë trashëgiminë filmike të akumuluar ndër vite. Bëhet fjalë për foto të shumta të aktorëve në shesh xhirime, shiritave, apo materialeve të tjera me vlerë që janë një pasuri unike. Po ashtu po planifikohet që të merret një skaner i ri që do të ndihmojë në procesin e inventarizimit, duke lehtësuar kështu edhe punë e ekspertëve të këtij institucioni. Procesi i mirëfilltë i digjitalizimit do të fillojë në muajin janar dhe ai do t'i vijë në ndihmë edhe kineastëve që do të duan të realizojnë ndonjë projekte filmike dhe kanë nevojë ta dokumentojnë.

Wake Up/ Studentët e mjekësisë, juridikut, ekonomikut etj, sfidojnë vetën në aktrim
28/10 11:14
Wake Up/ Zbulohen mbi 800 libra të rrallë dhe dorëshkrime të Bibliotekës Kombëtare
28/10 10:57
Wake Up/ Spitali i Durrësit: Fluks të shtuar të pacientëve me Covid-19, por jo e papërballueshme
28/10 10:57
Wake Up/ Spitali i Shkodrës: Rastet me koronavirus refuzojnë trajtimin në spitalet COVID
28/10 10:57
Wake Up/ OKB thotë se 46% e shqiptarëve e sheh të ardhmen të zymtë
28/10 10:57
Wake Up/ Shtypi i ditës, 28 Tetor 2020
28/10 08:33
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
28/10 08:02
Wake Up/ Eva Murati se mohon lidhjen e përfolur me aktorin turk Can Yaman, përgjigjet me: No Coment
27/10 12:13
Wake Up/Gazetarja sportive:Ky, viti i ofertave që kam refuzuar.Kritikat negative, nuk i konsideroj!
27/10 12:07
Wake Up/ “Want me back”, mundësia që s’doja ta humbisja”. Martin Pano, pjesë e “Top Awards”
27/10 11:59
Wake Up/ Eva Murati: Pse dua të intervistoj Messin dhe jo Ronaldon!
27/10 11:43
Wake Up/ 150 organizata peticion BE-së: 93% e peshqve migrues të ujërave të ëmbël janë zhdukur
27/10 11:30
Wake Up/ Bllokimi te “Shqiponja”, pasojat e një trafiku të rënduar. Cila do të jetë zgjidhja
27/10 11:30
Wake Up/ Italia rikthehet në karantinë. Skenaret e pandemisë që na dikton fqinji
27/10 11:30
Wake Up/ Shtypi i ditës, 27 Tetor 2020
27/10 08:02
Diell dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
27/10 07:52
Wake Up/ Blerim Gjeladini: Si e ndikojnë llogaritë false të rrjeteve sociale mendjen tonë
26/10 13:01
Wake Up/ Rrezarta Bojaxhiu pas “The Voice Kids”, Gjermani me këngë shqip: Ishte dëshira e prindërve
26/10 12:33
Wake Up/ Shqiptarja që mahniti Gjermaninë me zërin e saj: Gjuhën shqipe ia dedikoj Dritan Hoxhës
26/10 12:15
Wake Up/ Tenori Armaldo Kllogjeri pas një mungesë të gjatë sjell sonte mbrëmjen operistike
26/10 12:00