Wake Up/ 87% e të rinjve kërkojnë në Google për të vendosur një llambë apo një vidë
03/06/2020 10:58

Duket se gjithmonë e më tepër, veҫanërisht të rinjtë i drejtohen Google për ҫdo veprim që duhet të bëjnë, qoftë edhe për punët më elementare. Bëhet fjalë për një studim të kompanisë së biznesit "Plusnet", ku kanë marrë pjesë 2000 të rinj të moshës 25-34 vjeҫ (Millenians). Ata nuk ndjehen të sigurt për të për as një riparim të vogël hidraulik, apo elektrik, madje as për të ndërruar një llambë apo një dorezë të derës. Po ashtu edhe shtrëngimi i një vide në pajisjet shtëpiake konsiderohet si një punë e vështirë nga të rinjtë dhe ju duhet patjetër një usta për ta vendosur në vend. Më konkretisht 87% e pjesëmarrësve në studim deklaruan se i drejtohen Google edhe për punët më të vogla. Madje 3 në 10 persona shikojnë edhe video në rrjetet sociale se si realizohen konkretisht këto veprime që ata i quajnë "sfida". Studimi pati edhe të dhëna të tjera interesante. 1/4 e të pyeturve pranuan se merrnin dike tjetër për të zgjidhur këto punë të vogla. Ka edhe raste që shprehen se kanë qëndruar deri në 3 javë pa drita sepse nuk kanë pasur dikë që t'i ndërronte llambën. Këto janë vetëm disa raste për të cilat të rinjtë në nivel global i drejtohen Google. Por gjatë periudhës së pandemisë, teksa kemi qenë të detyruar që të qëndrojmë mbyllur në shtëpi, ndoshta këto statistika edhe mund të kenë ndryshuar. Të paktën nëse ankoheshin se nuk kanë kohë, tani të rinjtë i kanë pasur të gjitha mundësitë për të qenë më praktikë për ato që ka nevojë një shtëpi. Për më shumë do të diskutojmë me Beliozën, e cila me siguri do të na tregojë edhe histori të tjera interesante.

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04